UWAGA!

Na Starówce na ludowo

 Elbląg, Na Starówce na ludowo
fot. nadesłana

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na Przegląd Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w ramach Elbląskiego Święta Chleba 31 sierpnia.

Elbląg to miasto, w którym organizowane były duże imprezy o charakterze folklorystycznym. Przez wiele lat był gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Krajów Nadbałtyckich „Kolia Bałtyku”, później, aż do 2009 obywał się tutaj Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk.
       - Chcemy powrócić do tradycji i stąd pomysł na Przegląd Zespołów Folklorystycznych – mówi Joanna Karpiuk z CT „Promyk.” – W dzisiejszych czasach mamy coraz mniejszy kontakt z folklorem więc warto o nim przypominać. Przegląd to sposób na przybliżenie i popularyzację kultury ludowej wśród elblążan, a także możliwość integracji środowisk folklorystycznych.
       Impreza będzie swoistym świętem folkloru. Jej główną częścią będą prezentacje festiwalowe prowadzone przez konferansjera. Odbywać się będą w czterech kategoriach: zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, zespoły folklorystyczne dziecięce i zespoły śpiewacze. Do udziału w Przeglądzie zaproszeni zostali artyści z całej Polski oraz z miast partnerskich Elbląga. Uczestników oceniać będzie komisja sędziowska, w jej skład wejdą: Jacek Bagiński - wieloletni tancerz Ziemi Elbląskiej, instruktor tańca ludowego i choreograf, Maciej Skrzypczak - Kapelmistrz Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu oraz uznany choreograf tańców ludowych Jerzy Śniechowski.
       W pierwszej kategorii wystąpią cztery zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska, który zaprezentuje „Krakowiaka” i solówkę "Strach na wróble", Perła Warmii – tańce z regionu biłgorajskiego i spiskiego, Koleczkowianie z pieśniami i tańcami ludowymi z Kaszub oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar w tańcach spiskich, oberku solo oraz historii z okresu Księstwa Warszawskiego.
       Pięć kapel ludowych zagra w kolejnej kategorii Przeglądu. Wśród nich będą Koleczkowianie z muzyką i przyśpiewkami z regionu Kaszub, ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego Jantar z melodiami rzeszowskimi i kujawiakiem z oberkiem, Kapela Ludowa Jagódki - muzyka ludowa z różnych regionów Polski (kaszubska, łowicka), Kapela Kociewska Burczybas z przyśpiewkami i utworami w gwarze kociewskiej oraz Kosejder wykonujący przyśpiewki i utwory ludowe.
       W trzeciej kategorii nie zabraknie zespołów z miast partnerskich Elbląga. Na scenie, na elbląskiej starówce zaprezentują się: Zespół Karuzel z Kaliningradu, Dziecięcy Zespół Regionalny "Remusowe skrzaty", Zespół Pieśni i Tańca Malbork oraz Zespół z Kaliningradu – Poljuszko.
       Wśród zespołów śpiewaczych, które wystąpią znalazły się: Tolkmiczanki, Kjoningcberskij Marcipan, Kalinuszki, ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego Jantar, ZPiT Gminy Pruszcz Gdański Jagódki i Zespół Folklorystyczny Warmianki.
      
       Impreza odbędzie się 31 sierpnia. Początek o godz. 9, zakończenie ok. godz. 17 na scenie tego dnia zaprezentuje się ponad 300 osób. Cała impreza odbędzie się na elbląskim Starym Mieście. Wstęp wolny.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama