UWAGA!

Na ratunek czytelnictwu

 Elbląg, Na ratunek czytelnictwu

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida i Tygodnik „Polityka” zapraszają w czwartek 20 marca o godz. 17.00 do Sali „U św. Ducha” na spotkanie w Salonie „Polityki” poświęcone Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 z udziałem zaproszonych gości. Wstęp wolny.

W Salonie „Polityki” udział wezmą: Grzegorz Gauden (Dyrektor Instytutu Książki), Tomasz Makowski (Dyrektor Biblioteki Narodowej) oraz Kazimierz Monkiewicz (Z-ca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury). Rozmowę poprowadzi gospodarz elbląskiego Salonu „Polityki” – Mirosław Pęczak.
       W styczniu ruszył Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, który zakłada przeznaczenie miliarda złotych (650 mln zł ze środków MKiDN i 350 mln zł od beneficjentów programu, m.in. od samorządów i instytucji) na realizację zaplanowanych w programie działań. Celem programu jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Program obejmuje m.in.: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, regulacje prawne dotyczące rynku książki, modernizację budynków bibliotek, unowocześnianie ich serwisu, zakup nowości oraz szkolenia bibliotekarzy, a także działania służące udostępnianiu legalnej książki w internecie. W pracę nad programem zostały zaangażowane trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Narodowe Centrum Kultury. Stąd obecność Dyrektorów tych instytucji na spotkaniu w Elblągu. Czy program przyniesie zamierzone efekty i przyczyni się do wzrostu czytelnictwa w naszym kraju? Zapraszamy do dyskusji!
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Panowie pogadają o wszystkim. .. .Nie dojdą do porozumienia i pojadą dalej - też dyskutować, ale w innych zaprzyjaźnionych miasteczkach Polski. A. .. jeszcze jedno - po owocnej dyspucie w Elblągu pobalują sobie w nowym Pubie - za rzeką. Będzie swojsko i wesoło. Biblioteka Elbląska dotrwa do upragnionych wakacji.
  • Oczywiście można na to tak patrzyć - jeśli ma się wadę wzroku (tu w przenośni, w istocie chodzi o wadliwe działanie innego organu). Owszem panowie pogadają, czyli zreferują to co już, jak może się wydawać, powszechnie wiadomo, ale przecież to nie jest debata, nie trzeba wypracowywać ani jednolitego stanowiska ani strategii działań, bo to już jest. Spotkanie ma na celu zapoznanie lokalnego, prowincjonalnego środowiska z przyjętymi założeniami, może nie dla wszystkich, ale wysłuchanie tego od osób współtworzących ów program jest jednak jakąś wartością (inna rzecz, czy należy brać za to honoraria - nie wiem czy są - oraz to, że czytająca mniejszość będzie mówić w imieniu czytającej większości - chodzi o kobiety).
Reklama