Piątek 24-05-2019, imieniny Zuzanny, Joanny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

 • 2019-05-19 Kalendarium elbląskie: 20-26 maja (odc. 48)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 20-26 maja <em> (odc. 48) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 20 a 26 maja? Jak powstała największa w dziejach miasta fundacja? Kiedy tramwaje jeździły do Bażantarni? Kto zbudował Kolej Nadzalewową? Kto przed policją zajmował gmach przy ul. Królewieckiej 106? Kim był Julian Leniec i na czym polegała „bratnia pomoc” dla Zamechu? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-19 Historia okolic Elbląga: Jeszcze o słynnym kanale (odc. 160)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Jeszcze o słynnym kanale <em> (odc. 160) </em>

  Ile kosztowała budowa Kanału Elbląskiego? Jakie tajemnice kryją jego pochylnie? O tym w kolejnym odcinku z cyklu „Historia okolic Elbląga” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-05-18 Nastroje wśród mieszkańców Elbląga i powiatu w I połowie 1949 r. w świetle raportów bezpieki

  Elbląg. Nastroje wśród mieszkańców Elbląga i powiatu w I połowie 1949 r. w świetle raportów bezpieki

  W związku z powszechną inwigilacją społeczeństwa w okresie stalinizmu elbląskie władze bezpieczeństwa publicznego w każdym swoim raporcie do władz zwierzchnich w Gdańsku śledziły bieżące nastroje społeczne i informowały o możliwych zagrożeniach dla władzy płynących z tego tytułu. Jakie były nastroje ludności Elbląga i ludności powiatu elbląskiego w I połowie 1949 roku? Niezadowolenie pracowników Elbląskich Zakładów Mechanicznych z powodu wprowadzenia nowej siatki płac, rozpowszechniane pogłoski o możliwych brakach w zaopatrzeniu mięsa i słoniny na terenie miasta i powiatu, rozpowszechnianie „wrogiej propagandy” przeciwko Związkowi Radzieckiemu to tylko niektóre z elementów kształtujących te nastroje.

 • 2019-05-18 Dawno temu w Elblągu... otwarto łaźnię

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... otwarto łaźnię

  Wskutek wysokich temperatur woda na tyle się ociepliła, że można było już otworzyć łaźnię. Mamy nadzieję, że również miejska pływalnia zostanie wkrótce otwarta (AZ, sobota, 20.05.1893 r).

 • 2019-05-12 Jak szukano wroga w spółdzielniach produkcyjnych

  Elbląg. Jak szukano wroga w spółdzielniach produkcyjnych

  W 1950 r. na terenie powiatu elbląskiego istniało 20 spółdzielni produkcyjnych. Plan rozbudowy spółdzielni produkcyjnych na 1951 r. zakładał założenie dalszych 8 spółdzielni. Władze bezpieczeństwa powiatu elbląskiego stale odnotowywały w swoich raportach istnienie faktów wrogiej działalności na terenie spółdzielni produkcyjnych - Marcin Ślaski przytacza kolejne fragmenty archiwów bezpieki sprzed lat. 

 • 2019-05-12 Kalendarium elbląskie: 13-19 maja (odc. 47)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 13-19 maja <em> (odc. 47) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 13 a 19 maja? Dlaczego nie udało się ulokować w Elblągu klasztoru brygidek? Kiedy i w jakich okolicznościach Kopernik odwiedzał Elbląg? Kiedy urodził się ks. Mieczysław Józefczyk – Honorowy Obywatel Elbląga? Kim byli męczennicy warmińscy i czego próbowali nas nauczyć szwedzcy samorządowcy? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-12 Historia okolic Elbląga: Wpuszczeni w kanał (odc. 159)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Wpuszczeni w kanał <em> (odc. 159) </em>

  To jedna z turystycznych pereł naszego regionu, która ma być wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał Elbląski co roku przyciąga tysiące odwiedzających, kilka dni temu rozpoczął się na nim kolejny sezon turystyczny.

 • 2019-05-11 Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny Fryderyka Wilhelma

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny Fryderyka Wilhelma

  Następca tronu Fryderyk Wilhelm kończy dziś, 6 maja, 11 lat [chodzi o Wilhelma von Preußen, niem. Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern (ur. 6 maja 1882 w Poczdamie, zm. 20 lipca 1951 w Hechingen) – ostatni następca tronu (Kronprinz) Prus i Niemiec, syn cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii ze Szlezwika-Holsztynu-Augustenburga. Po wojnie i abdykacji ojca za namową Paula von Hindenburga zrzekł się praw do tronu i wyjechał do Holandii - Wikipedia]. Z tej też okazji publiczne i kilka prywatnych budynków ozdobiono flagami (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).

 • 2019-05-05 Kalendarium elbląskie: 6-12 maja (odc. 46)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 6-12 maja <em> (odc. 46) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 6 a 12 maja? Gdzie w Elblągu rośnie Dąb Napoleona? Jak po wojnie organizowano oświatę? Dlaczego kino Stoczniowiec zmieniło nazwę na Syrena? Jaką blachą pokryto hełm wieży kościoła św. Mikołaja i ile lat budowano dwujezdniową ulicę płk. Dąbka? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-05 Historia okolic Elbląga: Jeszcze o malborskim zamku (odc. 158)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Jeszcze o malborskim zamku <em> (odc. 158) </em>

  Kto gościł na zamku w Malborku na przestrzeni wieków? Między innymi o tym w najnowszym odcinku „Historii okolic Elbląga”. Po tajemnicach największej warowni średniowiecznej w Europie oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-05-04 Kim był Piotr Artwich?

  Elbląg. Kim był Piotr Artwich?

  Ppor. Piotr Artwich przepracował w aparacie bezpieczeństwa 25 lat. Był zastępcą Szefa PUBP w Elblągu od 1 października 1951 r. do 1 kwietnia 1953 r., ale wcześniej był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, gdy UB miało siedzibę na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof koło Gdańska. Ścigał szabrowników, którzy rozkradali pozostawiony przez Niemców majątek oraz tych, którzy kradli cement z przydziału przeznaczony na odbudowę portów i stoczni. Po zakończeniu kariery w resorcie przeszedł na emeryturę milicyjną i otrzymał uprawnienia kombatanckie, które ostatecznie zostały mu odebrane.

 • 2019-05-04 Dawno temu w Elblągu... negocjowano w sprawie podwyższenia nauczycielskich zarobków

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... negocjowano w sprawie podwyższenia nauczycielskich zarobków

  W ostatnich dniach podano informację dotyczącą negocjacji w sprawie podwyższenia tutejszych nauczycielskich zarobków. Z takim zapytaniem zwrócono się niedawno do Tajnej Kancelarii Ministerstwa Edukacji. Podano mianowicie, że negocjacje z magistratem nie zostały jeszcze zakończone (AZ, sobota, 06.05.1893 r.).

 • 2019-05-01 1 Maja - niech się święci! Zaglądamy w elbląskie obchody sprzed lat

  Elbląg. 1 Maja - niech się święci! Zaglądamy w elbląskie obchody sprzed lat

  „Idzie pochód pierwszomajowy. Kiedy Kowalski przechodzi przed trybuną, na której stoją partyjni dygnitarze, macha ręką i głośno się drze: - Niech żyją! Niech żyją! Zdziwiony kolega pyta Kowalskiego: - Od kiedy tak ich kochasz? - No przecież nie mogę szczerze krzyknąć: ‘Niech was szlag trafi’. ”

 • 2019-04-28 Kalendarium elbląskie: 28 kwietnia – 5 maja (odc. 45)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 28 kwietnia – 5 maja <em> (odc. 45) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 28 kwietnia a 5 maja? Jakie wielkie święto obchodzone było 3 maja przed wiekami? Kto jest ojcem statystki i jaki jest jego związek z Elblągiem? Jak katolik robił interesy w protestanckim mieście? I wreszcie jak elblążanie witali Prymasa Tysiąclecia i gdzie się podział Apolityczny Róg 2 Maja? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat
Reklama