Niedziela 23-09-2018, imieniny Bogusława, Tekli. Pierwszy dzień jesieni
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Elblążanie na Instagramie
 • 2018-09-23 Kalendarium elbląskie: 24-30 września (odc. 14)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 24-30 września <em> (odc. 14) </em>

  Co w Elblągu i okolicach na przestrzeni wieków wydarzyło się pomiędzy 24 a 30 września? Za co i gdzie można było otrzymać w Elblągu odpust zupełny, jak walczono z epidemią dżumy, w jakich okolicznościach powstało Gimnazjum Elbląskie, jak witani byli w Elblągu żołnierze powstania listopadowego i w jakich okolicznościach halę przemysłową zaadaptowano na halę sportową? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka kalendarium elbląskiego.

 • 2018-09-23 Historia okolic Elbląga: Rozajny i Przęsławek (odc. 127)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Rozajny i Przęsławek <em>(odc. 127)</em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Gardeja, która w latach 1975-98 należała do województwa elbląskiego. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z wsiami Rozajny i Przęsławek.

 • 2018-09-22 Dawno temu w Elblągu... elblążanin zmarł przy grobie żony

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... elblążanin zmarł przy grobie żony

  Wczoraj w południe na cmentarzu przy kościele Najświętszej Marii Panny zastrzelił się przy grobie swojej niedawno zmarłej żony czeladnik garbarski Hermann Bork z Elbląga. Powody samobójstwa nie są znane. Znaleziono przy nim 59,70 marek w gotówce i zegarek kieszonkowy. Zmarły nie zostawił żadnych krewnych. Ciało zostało przetransportowane do miejskiego szpitala (AZ, środa, 21.09.1892 r.).

 • 2018-09-16 Kalendarium elbląskie: 17-23 września (odc. 13)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 17-23 września <em> (odc. 13) </em>

  Co w Elblągu i okolicach na przestrzeni wieków wydarzyło się pomiędzy 17 a 23 września? Jak władze pruskie upokorzyły Elbląg, gdzie mieściła się synagoga, jak zbierano pieniądze na Pomnik Odrodzenia i jak witano w naszym mieście Raula Castro? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2018-09-16 Historia okolic Elbląga: Pawłowo i Otoczyn (odc. 126)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Pawłowo i Otoczyn <em>(odc. 126)</em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Gardeja, która w latach 1975-98 należała do województwa elbląskiego. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z wsiami Otoczyn i Pawłowo.

 • 2018-09-15 Dawno temu w Elblągu... odbyło się dziecięce święto winobrania

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... odbyło się dziecięce święto winobrania

  W czwartek w Bellevue odbędzie się tzw. dziecięce święto winobrania połączone z koncertem. Jak udało nam się dowiedzieć, każde dziecko biorące udział w imprezie otrzyma winogrona i butelkę wina. Z kolei dorośli otrzymają szlachetny sok winny z beczki (AZ, wtorek, 13.09.1892 r.).

 • 2018-09-09 Kalendarium elbląskie: 10-16 września (odc. 12)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 10-16 września <em> (odc. 12) </em>

  Co w Elblągu i okolicach wydarzyło się na przestrzeni wieków między 10 a 16 września? Jak upadał elbląski port, dlaczego raz elblążanie walczyli u boku gdańszczan, a w innym czasie byli przez nich napadani, jak przebiegało zajęcie miasta przez Prusy i kto ufundował fontannę na placu Słowiańskim? Tych i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2018-09-09 Historia okolic Elbląga: Krzykosy i Otłowiec (odc. 125)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Krzykosy i Otłowiec <em>(odc. 125)</em>

  Dzisiaj zapraszamy na kolejną wędrówkę po gminie Gardeja w powiecie kwidzyńskim, która w latach 1975-98 należała do województwa elbląskiego. Karol Wyszyński, przewodnik elbląskieo PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z miejscowościami Krzykosy i Otłowiec.

 • 2018-09-08 Dawno temu w Elblągu... wybudowano nową stanicę

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... wybudowano nową stanicę

  Klub wioślarski Vorwärts dziś wieczorem będzie świętował zakończenie budowy nowej stanicy wodnej w Legan. Nowa stanica będzie miała długość 16,86 m i 8,3 m szerokości. Suterena pomieści 8-10 łodzi. Na pierwszym piętrze będzie znajdować się garderoba dla około 50 osób (będą mieć przydzielone szafki), łazienka z prysznicem i pomieszczenie klubowe. Liczba członków klubu wzrosła obecnie do 80 (AZ, niedziela, 04.09.1892 r.).

 • 2018-09-02 Kalendarium elbląskie: 3 - 9 września (odc. 11)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 3 - 9 września <em>(odc. 11)</em>

  Co w Elblągu i okolicach na przestrzeni wieków wydarzyło się pomiędzy 3 a 9 września? Gdzie w Elblągu znajdowała się loża masońska, co było przyczyną rozruchów rzemieślniczych, jak zainaugurowano pierwszy po wojnie rok szkolny i czym był „Zjazd marzycieli”? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka elbląskiego kalendarium.

 • 2018-09-02 Historia okolic Elbląga: Morawy, Jurki i Wandowo (odc. 124)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Morawy, Jurki i Wandowo <em>(odc. 124)</em>

  Kontynuujemy naszą wycieczkę po gminie Gardeja. Dziś odwiedzamy Morawy, Jurki i Wandowo. O tych trzech wsiach opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2018-09-01 Dawno temu w Elblągu... na głowie brukarza wylądowała doniczka

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... na głowie brukarza wylądowała doniczka

  Wczoraj po południu z piętra domu przy ulicy Malborskiej (niem. Innerer Marienburgerdamm) wypadł przez okno kwiat w doniczce, który trafił pracującego na dole brukarza tak mocno, że został on poważnie ranny i musiał zostać przewieziony do swojego mieszkania przy ulicy Dużej Różanej (niem. Gr. Rosenstraße). Kto ponosi winę za tę nieuwagę, wykaże dochodzenie (AZ, piątek, 02.09.1892 r.).

 • 2018-08-26 Kalendarium elbląskie: 27 sierpnia - 2 września (odc. 10)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 27 sierpnia - 2 września <em>(odc. 10)</em>

  Co w Elblągu i okolicach na przestrzeni wieków wydarzyło się pomiędzy 27 sierpnia a 2 września? Gdzie znajdował się pierwszy teatr, a gdzie grano sztuki po wojnie? Jakie zasługi dla miasta miał ród Härtlów i dlaczego 20 lat temu zabiegano o ściągnięcie do Elbląga restauracji Mc Donbald’s? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka elbląskiego kalendarium.

 • 2018-08-26 Historia okolic Elbląga: Jaromierz, Hermanowo, Klasztorek (odc. 123)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Jaromierz, Hermanowo, Klasztorek <em>(odc. 123)</em>

  Kontynuujemy naszą wycieczkę po gminie Gardeja. Dziś odwiedzamy Jaromierz, Hermanowo i Klasztorek. O tych trzech wsiach opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Google
Rek

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Reklama