UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
..., a moim zdaniem (wybrany wątek)
 • RobertKoliński No to ja się z Autorką dziś nie zgodzę, bo o ile z faktami (że to Krzyżacy mieli ogromny wpływ na ziemie pruskie) dyskutować się nie godzi, o tyle charakter tego wpływu jest już dyskusyjny. Moim zdaniem, był on szkodliwy, a dla tutejszej ludności autochtonicznej wręcz zabójczy, i nie zmieniają tego potężne a piękne warownie i artefakty pozostałe po tych katolickich najeźdźcach, szerzących swoją ideologię ogniem i mieczem. Uważam, że dużo ciekawszą kulturę prezentowali tutejsi mieszkańcy - Prusowie, Natangowie, Jaćwingowie i Warmowie, którzy całymi dekadami opierali się agresorom spod znaku czarnego krzyża, i w pewnym momencie niemal udało im się nawet tych pohańców sprosnych całkowicie pogromić (lista ich militarnych zwycięstw na Zakonem jest imponująca). Ostatecznie nie powiódł im się ten już kolejny, czternastoletni (1260-1274), wolnościowy zryw tylko z powodu zdrady (!) i stracenia ich przywódcy, wielkiego Herkusa Monte, który jest naszą lokalną, dość zapomnianą, postacią na miarę szkockiego Williama Wallace'a, nie bez powodu nazywanym też niekiedy pruskim Braveheartem;) Niektórzy porównują jego losy nawet do słynnego Arminiusa, wodza Cherusków (Hermann The German;), który w 9 roku n. e. odniósł spektakularne zwycięstwo nad 20 tys. okutych w stal Rzymian dowodzonych przez Warusa w bitwie w Lesie Teutoburskim. (. .. ) Hashtagi: #historia, #takbylo, #HerkusMonte
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  RobertKoliński(2019-09-27)
 • @RobertKoliński - Pomijając naganny fakt nawracania ogniem i mieczem pogan nie zgadzam się że KATOLICYZM, CHRZEŚCIJAŃSTWO I WIARA ZDANIEM SZANOWNEGO PANA TO IDEOLOGIA ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2019-09-27)
 • RobertKoliński @anonim - A pewnie: "Ideologia – powstała na bazie danej kultury wspólnota światopoglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji określonego interesu klasowego lub grupowego albo narodowego. Mianem ideologii określa się każdy zbiór uporządkowanych poglądów – religijnych, politycznych, prawnych, przyrodniczych, artystycznych, filozoficznych – służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania [w tym przypadku powiedziałbym raczej - zaciemniania - przyp. RK] otaczającego ich świata. Społeczną funkcją ideologii jest artykulacja celów aktywności i dopuszczalnych sposobów ich osiągania oraz motywacja ich zasadności względami uznawanymi za wyższe niż jednostkowy interes (wizja rzeczywistości + system wartości + dyrektywy praktycznego działania). " I jeśli popatrzymy na historyczną czy współczesną praktykę opresyjnego Kościoła kat. , to dokładnie jest to "działanie i aktywność motywowana względami", tyle że już nie "uznawanymi za wyższe, niż jednostkowy interes", ale po prostu działanie w celu utrzymania władzy politycznej stosunkowo niewielkiej, oligarchicznej grupki ok. 31 tys. funkcjonariuszy tej organizacji. Hashtagi: #swieckiepanstwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  RobertKoliński(2019-09-27)
Reklama