UWAGA!

Cyfrowa historia Elbląga

 Elbląg, Cyfrowa historia Elbląga

Elbląska Biblioteka Cyfrowa to na dzień dzisiejszy ponad 28 tys. publikacji, ponad 1 400 tys. odwiedzin i dziewiąte miejsce zajmowane pośród 84 bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych pod względem ilości publikacji. To również najwyższej klasy sprzęt do digitalizacji oraz wykwalifikowana kadra specjalistów. Nade wszystko jednak, to studnia wiedzy o naszym mieście, regionie, ziemiach pruskich i zbiorach będących w posiadaniu Biblioteki Elbląskiej, do której dostęp może mieć każdy.

Ostatnio zdigitalizowane
       W pierwszych dniach września w Bibliotece Elbląskiej odbyła się polsko-niemiecka konferencja pt. „Historia gospodarcza Prus”, w której wzięli udział członkowie komisji historycznej ds. badań nad Prusami Wschodnimi i Zachodnimi oraz polscy historycy zajmujący się tematyką ziem pruskich. Kontynuując tematykę ziem pruskich, w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej zostały w ostatnim czasie zdigitalizowane pozycje dotyczące zagadnień pruskich, m.in. dzienniki urzędowe (Amtsblätter) poszczególnych regencji pruskich (królewieckiej, gdańskiej, kwidzyńskiej), zbiory ustaw pruskich (Gesetzsammlungen für Königliche Preußische Staaten), a wśród publikacji planowanych znajdują się pruskie roczniki statystyczne (Statistische Jahrbücher für den Preußischen Staat).
      
       Najczęściej przeglądane
      
Wśród pozycji znajdujących się w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej największą popularnością cieszą się: księgi adresowe, książka telefoniczna rejencji bydgoskiej, gdańskiej, gąbińskiej, królewieckiej i koszalińskiej z 1914 r., Biblia z 1545, listy do elbląskiego polonofila i znawcy kultury polskiej Heinricha Nitschmann’a, przedwojenne książki dotyczące etnografii regionu (m. in. Die Straßennamen Danzigs, Die Provinz Ostpreußen: ein Handbuch der Heimatkunde, słownik prowincjonalizmów z terenu Prus Wsch. i Zach).
       Od czerwca 2008 roku, kiedy powstała Elbląska Biblioteka Cyfrowa zdigitalizowaliśmy prawie wszystkie tytuły prasy regionalnej XIX i XX-wiecznej znajdującej się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej (m.in. Elbinger Neueste Nachrichten, Elbinger Zeitung, Elbinger Anzeigen, Elbinger Jahrbuch), a także większość książek XIX i XX-wiecznych przedwojennych związanych z naszym miastem i regionem. Do tych zdigitalizowanych zbiorów, dzięki Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej dostęp mają osoby, które interesuje historia naszego regionu, często z odległych zakątków świata.
      
       Sprzęt
      
Biblioteka Elbląska posiada profesjonalny, najwyższej klasy sprzęt do digitalizacji, m.in. skanery książkowe przeznaczone do skanowania dokumentów zszytych i oprawnych do formatu A1, zbiorów bibliotecznych, archiwalnych, w tym map, atlasów, grafik, starodruków, inkunabułów, dokumentów itp. Urządzenia posiadane przez Bibliotekę umożliwiają bezpieczną digitalizację nawet najbardziej wrażliwych oryginałów o wymiarach do 880 x 640 mm.
      
       Korzystanie ze zbiorów i przyszłość
      
Dodatkowym atutem Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej jest łatwy dostęp do zgromadzonych tam zdigitalizowanych zbiorów i możliwość wyszukiwania potrzebnych informacji poprzez różne indeksy. Przed pracownikami Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej jeszcze wiele lat pracy, dzięki której znajdą się tam (o ile pozwoli na to stan zachowania księgozbioru i posiadany sprzęt) wszystkie zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej oraz pozycje dotyczące naszego regionu. W najbliższym czasie, w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu chcielibyśmy również zdigitalizować najstarsze tomy „Rocznika Elbląskiego”, aby ułatwić zainteresowanym dotarcie do nich.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • e tam chwalicie sie tymi danymi o elbginu a mało macie o elblagu :) nie macie wszystkiego, ba! Nawet najwazniejszych danych nie macie. :) hihi ale sprzęt pewnie pierwsza klasa bo z kasy pańśtwa.
  • Jednakowoż, choć wszystko to chwalebne to jednak korzystanie z tego zasobu przy użyciu oprogramowania jakie ma BE to prawdziwa mordęga. Czekam na lepsze rozwiązania, tak jak np. Biblioteka Uniwersytecka w Heidelbergu, czy choćby nawet Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa.
Reklama