UWAGA!

Rozbiórka mleczarni rozpoczęta. Zniknie komin (aktualizacja)

 Elbląg, Większość budynków na terenie mleczarni zostanie rozebrana
Większość budynków na terenie mleczarni zostanie rozebrana (fot. Anna Dembińska)

Z krajobrazu Elbląga znikną wkrótce budynki dawnej mleczarni przy ul. Bema, w tym charakterystyczny komin. Deweloper z Ostródy, który kupił ten teren, rozpoczął rozbiórkę większości obiektów. W tym miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe, budowa ma się rozpocząć w drugim kwartale przyszłego roku.

Mleczarnia przy ulicy Bema powstała pod koniec XIX wieku. Jeszcze kilkanaście lat temu odbywała się tutaj produkcja wyrobów mlecznych, potem przeniesiono ją w całości do Młynar, w Elblągu pozostawiając jedynie biura. W 2010 r. Elbląską Spółdzielnię Mleczarską przejęła firma Spomlek z Radzynia Podlaskiego, która postanowiła elbląski zakład sprzedać. Do transakcji doszło w czerwcu tego roku, cały teren około dwóch hektarów kupił ostródzki deweloper Ekobud. Właśnie rozpoczął rozbiórkę budynków. W ich miejsce ma powstać osiedle mieszkaniowe.
       - W większości obiekty na terenie mleczarni zostaną rozebrane. Na okres budowy zachowamy niektóre obiekty garażowe, które będą zapleczem na czas realizacji inwestycji – informuje Jacek Rybicki z ostródzkiego Ekobudu. - Zachowany również zostanie budynek sklepu znajdujący się przy wjeździe do mleczarni.
       Rozbiórkę czeka też komin, chociaż na razie pozwolenie z Urzędu Miejskiego jego nie obejmuje. - Zakres prac rozbiórkowych obejmuje budynek administracyjno-produkcyjny oraz pięć budynków magazynowo-produkcyjnych - informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Teren, na którym znajduje się mleczarnia, nie ma jeszcze uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie urzędnicy rozpatrują uwagi mieszkańców, to już ostatni etap przed przygotowaniem projektu uchwały w tej sprawie. Projekt planu przewiduje w tym miejscu budowę osiedla mieszkaniowego.
       - Pierwszy projekt planu był wyłożony do publicznego wglądu i wpłynęły uwagi, które wymagały dogłębnego rozpatrzenia i sporządzenia kolejnego projektu planu. Uwagi do planu dotyczyły m.in. lokalizacji zabudowy 10-kondygnacyjnej zamiast atrakcyjnej śródmiejskiej zabudowy 4- 5 kondygnacyjne - wyjaśnia Monika Borzdyńska. - Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, jako ciało doradcze prezydenta, rozpatrując pierwszy projekt planu i kilka nowych wariantów projektu planu, uwzględniających wniesione uwagi, wydała opinię, iż uwagi należy odrzucić i zachować pierwotny kształt projektu planu (4-5 kondygnacji) z nieznacznymi korektami. W związku z powyższym procedura formalno-prawna sporządzania planu wymaga powtórzenia.
       Na plan zagospodarowania przestrzennego nie czeka jednak inwestor, który uzyskał w Urzędzie Miejskim warunki zabudowy i może przystępować do realizacji inwestycji.
       - Na podstawie warunków zabudowy powstała koncepcja osiedla mieszkaniowego wielorodzinnego, które będzie się składało z siedmiu obiektów z garażami podziemnymi – dodaje Jacek Rybicki. - Jesteśmy na etapie wykonywania projektów. Przewidywany termin rozpoczęcia budowy to koniec drugiego kwartału 2015 roku.
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Domy rosną jak grzyby po deszczu. Jak to było: " nie ma co grymasić mieszkań dużo u deweloperów" . ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    1
    bezdomny(2014-09-10)
  • XIX wieczy komin jest zabytkiem, co na to Konserwator Zabytków ?
  • Moze by tak ktos pomyslal o zakladach pracy. Mieszkan jest sporo i tak stoja puste, a bezdomnych przybywa. Bedzie jeszcze wiecej jak pracy nie bedzie. Miasto powinno sie tym zajac, a nie tylko sprzedaza majatku.
  • Prawda! i przede wszystkim pracy z godną płacą a nie 1200 kuźwa na rękę! I wyzysk! Jak tak można??
  • juz czekam na mieszkanko w tej inwestycji oby były fajne mieszkanka
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    21
    inwestorelb(2014-09-10)
  • Pytanie do redakcji .....co się dzieje z ' nowym ' zakładem mięsnym na ul. Mazurskiej ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    0
    pikuś1959(2014-09-10)
  • zostawcie ten zabytkowy komin, niedługo będziecie żałować, że został zburzony, jak wiele innych budowli w Elblągu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    19
    13
    elx.(2014-09-10)
  • .. trochę żal. .bo mleczarnia elbląska. .to kawał historii. w naszym mieście. .. trochę żal. .. pamietam. .smake sera salami, masła. .. ale widać, ,tak miało być. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    13
    ;ldhm(2014-09-10)
  • to by mogło być ciekawe: nowiutkie osiedle w towarzystwie starego, oczywiście, zakonserwowanego komina. Atrakcja nawet turystyczna. Co na to Elbląskie Towarzystwo Kulturalne? Nawet " Pub-komin mógłby być!Nazwać osiedle: Pod Kominkiem.
  • sprzedano perełkę architektoniczną Elbląga, kawałek historii tego miasta. Dobrze na tym wyszli tylko -Spomlek i ci którzy przyczynili się do połączenia z Radzyniem. Zapomniano o rolnikach, którzy tworzyli ESM, a może dobrze było by w tym miejscu stworzyć galerię handlową na zasadzie dzierżawy i nazwać ją Stara Mleczarnia. Nie jestem malkontentem ale Spomlek po prostu wykorzystał Elbląg i bez sentymentu spieniężył i podreperował swoją mleczarnię. taka jest moja opinia, jeśli ktoś poczuł się obrażony to przepraszam bo nie było to moją zamierzoną intencją.
  • KONSERWATOR?! to Figurant na garnuszku Prezydenta!!!!! Zabytki możecie sobie KUPIĆ. Liczy się kasa!!!! Byli tacy co chcieli naszą Starówkę rozebrać za czasu PRL-u no i jak widać ponieśli klęskę!!!! Dziś już nikt nie potrafi tak walczyć jak przed laty o zachowanie naszego Elbląskiego Dziedzictwa; (
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    24
    19
    elbing1(2014-09-10)
  • no, a praca dalej za 1500
Reklama