UWAGA!

"Koziołek Matołek”- finał konkursu „Klasyka Żywa"

 Elbląg, "Koziołek Matołek”- finał konkursu „Klasyka Żywa"
fot. ze strony www.teatr.elblag.pl

Teatr im. A. Sewruka zapraszamy na kultową bajkę "Koziołek Matołek" Kornela Makuszyńskiego napisaną prawie 80 lat temu ale, ciągle popularną i uwielbianą przez najmłodszych. Spektakl został zakwalifikowany do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". 28 listopada ogłoszone zostaną jego wyniki.

Sympatyczny bohater wyrusza w drogę do mitycznego Pacanowa, gdzie kują kozy. Przemierzając świat, odwiedza egzotyczne kraje i przeżywa wiele ciekawych przygód: groźnych, śmiesznych i pouczających. Ulubieniec dzieci łatwowierny Matołek dzięki swoim przyjaciołom zawsze wychodzi cało z każdej opresji. Czy pozornie niezdarny i głupiutki Koziołek w czerwonych spodenkach, odnajdzie jedyne miejsce, gdzie podkuwają kozy?
       Radosny spektakl z wartką akcją, kolorowymi kostiumami i wesołymi piosenkami przeniesie widzów w przyjazny bajkowy świat niezwykłych przygód słynnego Koziołka Matołka. Spektakl został zakwalifikowany do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" wzięły udział 83 spektakle z 31 miast.
       28 listopada, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpretowane.
       28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku 2013; nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu „Klasyka Żywa" to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.
       Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy.

 

Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów - finał Konkursu „Klasyka Żywa" będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie. Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
       Werdykt ogłoszony zostanie 28 listopada (sobota) o godz. 19.00 na antenie TVP Kultura.
      
       Spektakl odbędzie się na Małej Scenie w sobotę, 28 listopada. o godz. 16.
      

      

Janusz Salmonowicz, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama