UWAGA!

Ratownicy z EUH-E

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna otrzymała - jako pierwsza w kraju - uprawnienia Państwowej Komisji Akredytacyjnej do kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne. Do najbardziej prestiżowych uczelni w kraju EUH-E jeszcze sporo brakuje, ale… jako drugi takie uprawnienia otrzyma najprawdopodobniej Uniwersytet Jagielloński.

Wydział Nauki o Zdrowiu EUH-E będzie teraz kształcił na trzech kierunkach: pielęgniarstwo, fizjoterapia i ratownictwo medyczne. Są to studia pierwszego stopnia (licencjackie). W Państwowej Komisji Akredytacyjnej leżą jeszcze wnioski EUH-E o zgodę na prowadzenie studiów drugiego stopnia (magisterskich) na kierunku pielęgniarstwo i kształcenie na kierunku: zdrowie publiczne.
     W związku z wejściem w życie od 1 stycznia tego roku ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przed absolwentami nowego kierunku EUH-E otwiera się szeroki rynek pracy. Przypomnijmy, od tego roku do medycznych działań ratowniczych uprawnieni są, obok lekarzy ratunkowych i pielęgniarek ratunkowych, także licencjonowani ratownicy medyczni. Tym bardziej, że „jedyną uznawaną przez prawo formą kształcenia wyższego w zawodzie ratownika medycznego po 1 października 2006 r. jest ukończenie studiów na kierunku ratownictwo medyczne” (ministerialne rozporządzenie).
     Do tej pory ratowników medycznych kształciły dwuletnie szkoły pomaturalne, teraz takie wykształcenie jest już niewystarczające.
     - Rozpoczynamy rekrutację na kierunku ratownictwo medyczne. Studia - na razie tylko zaoczne, chcemy uruchomić już 1 marca - mówi prodziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu EUH-E dr Jacek Perliński. - Zamierzamy przyjąć 50 studentów.
     1 października ruszą studia dzienne z ratownictwa medycznego. Nauka na tym kierunku będzie trwała sześć semestrów i obejmowała 2800 godzin. Wydział Nauki o Zdrowiu ściśle współpracuje ze Szpitalem Wojewódzkim, ale także ze szpitalami miejskim i wojskowym i innymi szpitalami w regionie - tam studenci będą odbywać praktyki.
     Kadrę profesorską nowego kierunku stanowią: prof. Maria Referowska, była kierownik Katedry Anestezjologii Akademii Medycznej w Gdańsku; prof. Czesław Stoba, były rektor Akademii Medycznej w Gdańsku i prof. Janusz Siebert z tejże uczelni.
     - Wszystkie trzy kierunki Wydziału Nauki o Zdrowiu kształcą w zawodach potrzebnych - podkreśla kanclerz EUH-E Henryk Fall. - Praca czeka na tych ludzi. Na mierzei Wiślanej rozwijają się usługi rehabilitacyjne. Otrzymujemy zapytania o absolwentów także z Mierzei Helskiej i środkowego Wybrzeża. O pielęgniarki pytają placówki opieki medycznej z Elbląga i regionu, z Trójmiasta, także z Niemiec i Holandii - tam nie jest już nawet wymagana znajomość języka, sami pracodawcy zapewniają szkolenia.
     Relacja Marty Hajkowicz:
PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • niezle...
  • brawo :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    w koncu cos sie dzieje..(2007-01-04)
  • brawo EUHE ! tak trzymać !
  • Z tym zapotrzebowaniem i perspektywami to totalna bzdura, bo nadal w tym kraju decydują układy i synekury - to podstawa każdego zatrudnienia ( stałego, a nie wspomnę już o intratnych posadach). Syn mój po takich studiach obecnie pracuje w pogotowiu lotniczym - wiele miesięcy szukał zatrudnienia w Elblągu i okolicach. Warszawa też go nie przyjęła z otwartymi ramionami - wyrąbał sobie posadę fachowością i sumiennością, lecz perspektywa awansu zależy tylko i wyłącznie od układów. A to właśnie Polska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2007-01-04)
  • AborygenMiejscowy = wieczny malkontent. Odechciewa się czytać Twoich wypowiedzi bo co by się nie działo, dla Ciebie zawsze źle. Ja uważam, że to zawsze jakiś postęp i należy docenić to, że elbląskie uczelnie rozwijają się.
  • Ale synalkiem musial sie pochwalic przy okazji. Moze zony mu szuka?
  • a za 3 lata nastąpi wysyp bezrobotnych ratowników
  • Radosny Jazzie, jeśli odpowiada ci świat urojony, który z większości niestety stron pachnie pozorami i kpiną z ciebie jako człowieka i obywatela nic nie stoi na przeszkodzie, aby się tym cieszyć. Ja niestety nie potrafię tego czynić, więc wybacz pozostanę przy swoim i uszanuj tą moją decyzję odnosząc się, choć raz merytorycznie do tego, co napisałem, czyniąc to bez epitetów i rynsztokowych zachowań.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2007-01-04)
  • Jak nie zdam zblizajacych sie egzaminow to i tak spale te bude razem z calym zatorzem :))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Arnold(2007-01-04)
  • DO Jazza, czy w tym art. widzisz aby była mowa o innych elbląskich uczelniach i ich rozwoju oprócz EUH-E? Gratulacje dla EUH-E.
  • nastepny beznadziejny kierunek , jak administracja , marketing i zarzadzanie , resocjalizacja , zeby tylko cos nowego otworzyc zeby bylo glosno , przeciez nie ma zapotrzebawania na takie zawody w tym kraju ( reszta za Aborygenem - z ktorym si ealkowicie zgadzam ) znowu wypuszcza kupe bezrobotnych absolwentow , ktorzy wyjada do anglii albo beda pracowac po hurtowniach i sklepach z ciuchami ... bzdura czego tu gratulowac >??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    janina porazińska(2007-01-05)
  • Post janiny porazińskiej jest doprawdy porażający... Tak oczywistą bzdurę mogla chyba napisać tylko osoba pogrążona w głębokiej depresji lub... beznadziejna. Jeśli chodzi o ratowników, to 1 stycznia br. weszły w życie przepisy o ratownictwie medycznym i okazuje się, że ratowników brakuje, a tym bardziej z wyższym wykształceniem, które odtąd ma być standardem. Nie mówiąc już o możliwości pracy za granicą. Z pielęgniarkami to samo - pozamykano szkoły pielęgniarskie i teraz sytuacja zaczyna już być niepokojąca, obyśmy nie zastali bez białego personelu w szpitalach i przychodniach. Najwyższy czas zacząć kształcić pielęgniarki na poziomie wyższym.
Reklama