UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... okradziono pijanego parobka

 
Elbląg, Aleja Grunwaldzka przed wojną
Aleja Grunwaldzka przed wojną
Reklama

Parobek gospodarza z alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) upił się wczoraj do nieprzytomności. Wykorzystał to robotnik H. z Neustaedterfeld (okolice Elbląga), zabrał go w odległe miejsce przy wałach Kumieli (niem. Hommel) i ukradł mu kieszonkowy zegarek oraz portmonetkę z zawartością 80 marek. Złodziej dobrowolnie zwrócił zegarek, nie oddał jednak portmonetki z pieniędzmi. Miał dać pieniądze swojej matce, ta jednak zaprzecza, jakoby coś od niego dostała. Złodzieja aresztowano (AZ, niedziela, 09.10.1892 r.).

Cenne znaleziska
       W ostatnich dniach przy budowie wałów pod Elblągiem wykopano cenne historyczne znaleziska takie jak broń, narzędzia i dobrze zachowane monety z XV i XVI wieku. Przedmioty zostały przekazane przez zarządcę budowy Wunderlicha inspektorowi budowlanemu w Malborku Steinbrechtowi. Znaleziska trafią na zamkową wystawę (AZ, niedziela, 09.10.1892 r.).
      
       Piękna pogoda, oblegane zieleńce

       Piękna niedziela zwabiła miłośników przyrody na świeże powietrze. Największą siłą przyciągającą elblążan była Bażantarnia (niem. Vogelsang) i Pęklewo (niem. Panklau). Również takie miejsca jak Dębica (niem. Dambitzen), Winnica (niem. Weingrundhorst) czy Bellevue cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pomieszczenia znajdujące się tam były pozajmowane do wieczora (AZ, wtorek, 11.09.1892 r.).
      
       Powstanie nowy dom towarowy

       W sobotę przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstraße) vis a vis nowego ratusza rozpoczęto budowę nowego domu towarowego, którego właścicielem jest producent mebli nazwiskiem Levy. Plac budowy już teraz sprawia interesujące wrażenie (AZ, wtorek, 11.10.1892 r.).
      
       Znęcał się nad ojcem za podział majątku
       Wczoraj wieczorem aresztowano zamieszkałego na Wewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Inn. Marienburgerdamm) czeladnika ślusarskiego Augusta D., ponieważ ten groził swojemu ojcu, znęcał się nad nim i doprowadził do uszkodzenia mienia oraz jest winny naruszenia miru domowego. Powodów takiego zachowania syna należy doszukiwać się w sporze o majątek, w której to kwestii syn czuje się niesprawiedliwie potraktowany (AZ, środa, 12.10.1892 r.).
      
       Znów do szkoły
       Dziś kończą się ferie jesienne. Jutro w tutejszych szkołach podstawowych znów rozpoczną się zajęcia. Wyższe placówki oświatowe rozpoczną zajęcia dopiero we wtorek, 18 października (AZ, czwartek, 13.10.1892 r.).
      
       Będą uczyć się handlu i rzemiosła
       Szkoła Handlowa i Rzemieślnicza dla Dziewcząt w poniedziałek wieczorem rozpoczęła semestr zimowy 1892/1893 w Wyższej Szkole dla Dziewcząt. W zajęciach wezmą udział 42 uczennice, jest to więc o pięć więcej niż w roku ubiegłym. Trzech wolnych słuchaczy weźmie udział w zajęciach rysunku. Zajęcia będą prowadzić następujący nauczyciele: kaznodzieja Harder, księgowy Bloch, nauczyciel Beyer, nauczyciel z realnego Gimnazjum Arnsberg, specjalistka od handlu pani Carstenn. Szkoła będzie nadal otrzymywać dotacje z państwa (AZ, czwartek, 13.10.1892 r.).
      
       Koncert Teresy Trosti przesunięty

       Z powodu koncertu muzyki sakralnej Królewieckiego Stowarzyszenia Śpiewaczego, który odbędzie się 23 października, zaplanowany tego samego dnia koncert Teresy Trosti zostanie przesunięty na inny termin (AZ, piątek, 14.10.1892 r.).
      
       Miał dość życia

       Z Zawady (niem. Pangritz Colonie) przyszła do nas wiadomość. Wczoraj popełnił tam samobójstwo pewien właściciel ziemski. Powodem było zniechęcenie do życia (AZ, piątek, 14.10.1892 r.).
      
       Nie zostawiaj koni bez nadzoru
       Wczoraj zerwały się konie pewnego właściciela ziemskiego, który zostawił je bez nadzoru i wtargnęły na Mały Plac Ćwiczeń (niem. Kl. Exerzierplatz), gdzie jeden z nich wpadł na drzewo i mocno się poturbował. Przewrócił się i doznał poważnych obrażeń (AZ, piątek, 14.10.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • W "Wyższej Szkole dla Dziewcząt. .. " PANIE REDAKTORZE, KTO WAM TO TŁUMACZY??? Wyślijcie może Państwo tłumaczącą redaktorkę na jakiś kurs czy podyplomowe studia/kursy dla tłumaczy, bo to, co Państwo aktualnie publikują, jest NIE DO PRZYJĘCIA!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Warumich(2018-10-13)
 • ?"realne Gimnazjum", a było jakieś "nierealne gimnazjum"??? Co to jest "zniechęcenie do życia"? Objaw normalny po czytaniu tłumaczeń pani DK? Redaktor, zabroń Pan swojej redaktorce niby tłumaczce takich rzeczy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  michchalina(2018-10-13)
 • Dla jezykowych poliglotow przekazuje wyjasnienie: "Realgymnasium ist sowohl eine historische als auch eine aktuell verwendete Bezeichnung für eine Schulform. Zumeist baut sie auf dem mittleren Bildungsabschluss auf und führt zur allgemeinen Hochschulreife (Abitur bzw. Matura/Maturität). Sie setzt den Schwerpunkt auf moderne Fremdsprachen oder naturwissenschaftliche Fächer, welche früher als Realien bezeichnet wurden. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  elb(2018-10-13)
 • Jeszcze to "Als höhere Mädchenschule oder höhere Töchterschule und regional auch Lyzeum, bezeichnete man eine Mädchenschule als Vorläuferin der späteren Mädchengymnasien. Von den Schulstufen her waren diese Schulen vergleichbar mit der Sekundarstufe I, also der fünften bis zehnten Klasse des heutigen deutschen Schulsystems. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-10-13)
 • A to "zniechęcenie do życia" raczej bym tlumaczyl "znudzony zyciem"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  elb(2018-10-13)
Reklama