UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... próbowano ukraść fartuchy

 
Elbląg, Dawna Schmiedestrasse, obecnie ul. Kowalska
Dawna Schmiedestrasse, obecnie ul. Kowalska
Reklama

 Dzisiaj przed południem pewna zamiejscowa, bezrobotna dziewczyna, z wykształcenia sklepowa, używając niecnych sztuczek próbowała ukraść mistrzowi farbiarskiemu sześć fartuchów. W odpowiednim momencie jednak zauważono jej zamiary i zabrano fartuchy (AZ, czwartek, 23.01.1890 r.).

Kradzieże
       Ubiegłej nocy doszło do włamania do mieszkania kupca zamieszkałego przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse). Złodzieje zostali jednak podczas kradzieży spłoszeni, wydostali się z mieszkania przez okno od strony podwórza i uciekli przez podwórze sąsiadów. Poza tym zdarzeniu na ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuegutstrasse) skradziono z kasy sklepowej sześć marek. Sklep należy do handlarza G. Wszczęte od razu poszukiwania złodziei nie przyniosły rezultatu (AZ, środa, 22.01.1890 r.).
      
       W pobliżu Kępek znaleziono ciało
       Napisano do nas z Kępek (niem. Zeyer), co następuje: „Ciało robotnika Karskiego, który w sobotę utonął w pobliżu Panieńskiej Śluzy (niem. die Jungfer’sche Schleuse), zostało znalezione jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem […] i łodzią przez lód przetransportowane do Kępek. Z powodu odwilży drogi są teraz nieprzejezdne, a ponieważ lód nie jest wystarczająco mocny, nie można go wykorzystać do przejazdu, stąd wiele odległych wiosek jest odciętych od świata […] (AZ, czwartek, 23.01.1890 r.).
      
       Na Starym Mieście grasują złodzieje
       Wczoraj po południu udało się schwytać trzech złodziei, którzy w niedzielę włamali się do mieszkania mistrza kuśnierskiego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) i dokonali kradzieży. Złodziejami okazali się dwaj praktykanci kowalscy i praktykant lakiernictwa. U złodziei znaleziono nakrycia głowy i parasol ukradziony tego samego dnia wieczorem w jednym ze sklepów na Starym Rynku (niem. der Alte Markt) (AZ, czwartek, 23.01.1890 r.).
      
       Powtórka koncertu chóru kościelnego
       Jak nam przekazano, elbląski chór kościelny na czele z jego dyrygentem, panem kantorem [urząd duchowny w kapitułach, którego obowiązkiem było przewodzenie w śpiewie liturgicznym, współcześnie intonuje podczas nabożeństw pieśni lub indywidualnie śpiewa psalmy – Wikipedia] Carstenem zadecydował o powtórzeniu w przyszłą niedzielę wczorajszego tak bardzo udanego koncertu pod nazwą „Atalia” i to za niską opłatą (50 i 25 fenigów) […]. Miejsca można rezerwować tylko na wyjątkowe zamówienie. Organizatorzy chcą w ten sposób umożliwić również biedniejszej części naszego społeczeństwa udział w tym muzycznym wydarzeniu […] (AZ, piątek, 24.01.1890 r.).
      
       Nieszczęśliwy wypadek
       Były mieszkaniec naszego miasta, były handlarz skórą Eschert, który od wielu lat zamieszkiwał w Gdańsku (niem. Danzig), spadł w poniedziałek ze schodów we własnym domu i złamał sobie kark, po czym zmarł. Powodem tragicznego wypadku było złe oświetlenie (AZ, piątek, 24.01.1890 r.).
      
       Kradzieże
       Wczoraj przed południem około ośmioletniemu chłopcu udało się dokonać kilku kradzieży na targu na moście przy rzece Elbląg. Chłopak zakradł się także do gospody przy rzece Elbląg, gdzie ukradł zamknięty list. Skusił go znajdujący się na nim znaczek. Przy okazji ukradł też wino. Podobnie przyłapano służącą, jak próbowała po raz kolejny okraść swoich państwa. Osoba ta była na tyle bezczelna, że postarała się o klucz do sekretarzyka, skąd wielokrotnie kradła pieniądze. Gdy ubiegłej nocy znów próbowała dobrać się do sekretarzyka, została przyłapana na gorącym uczynku (AZ, piątek, 24.01.1890 r.).
      
       Nasi przodkowie
       Każdy człowiek posiada dwoje rodziców, czworo dziadków, ośmioro pradziadków, szesnaścioro prapradziadków, 32 przodków w piątej generacji, 64 w szóstej, 128 w siódmej, 256 w ósmej, 512 w dziewiątej i 1024 w dziesiątej. W szesnastej generacji posiada człowiek aż 65 532 przodków. 16 generacji obejmuje okres 500 lat. Wśród tych 65 532 przodków, których każdy obecnie żyjący człowiek miał w XIV wieku, znajdują się z pewnością ludzie wszystkich stanów i klas, i biedni i bogaci. Stąd też różnice między ludźmi, biorąc pod uwagę ich pochodzenie, nie powinny być więc zbyt wielkie (AZ, sobota, 25.01.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama