UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... rozpoczął się sezon spacerowy

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... rozpoczął się sezon spacerowy

Jak skończyć się może zabawa z bronią, pokazuje przypadek, którzy zdarzył się wczoraj. Pewien golibroda kupił sobie rewolwer i zaczął bawić się naładowaną bronią. W tym momencie broń rozładowała się i kula przeszła przez dłoń mężczyzny. Skutkiem czego, golibroda przez dłuższy czas będzie niezdolny do pracy (AZ, niedziela, 09.04.1893 r.).

Dane z Urzędu Stanu Cywilnego
       W marcu na świat przyszło 160 małych elblążan (80 dziewczynek i 80 chłopców). Zanotowano 6 martwych porodów (2 męskie i 4 żeńskie). 102 osoby zmarły (49 mężczyzn i 53 kobiety). 24 pary zawarły związek małżeński (AZ, wtorek, 11.04.1893 r.).
      
       Skazani za uchylanie się od służby wojskowej
       Izba karna skazała podczas dzisiejszego posiedzenia 240 osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którzy nie chcieli przystąpić do służby w regularnej armii lub flocie i zbiegli z terenu Niemiec. Każdy został skazany na karę pieniężną w kwocie 100 marek lub karę 32 dni więzienia (AZ, wtorek, 11.04.1893 r.).
      
       Zaczepiał rowerzystów na Szosie Berlińskiej
       Wczoraj aresztowano zamieszkałego w Elblągu czeladnika rzeźnickiego, ponieważ naprzykrzał się mocno przy Szosie Berlińskiej (niem. Berliner Chaussee, dzisiejsza ulica Warszawska) dwóm rowerzystom i nie pozwolił im na dalszą jazdę (AZ, wtorek, 11.04.1893 r.).
      
       Bójek w naszym mieście ciąg dalszy
       Przed jednym z domów przy Dużej Górze Cudów (niem. Gr. Wunderberg) w sobotę wieczorem doszło do bójki, podczas której został dość mocno pobity robotnik Carl A. Jeden z prowodyrów, robotnik Gotfryd D. z Zawady (niem. Pangritz Colonie) został aresztowany. Jego kompani zbiegli z miejsca zdarzenia. Do drugiej bójki doszło na rogu ulic Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) i Pocztowej (niem. Poststrasse), podczas której jej uczestnicy walczyli za pomocą butelek od wódki (AZ, wtorek, 11.04.1893 r).
      
       Sezon spacerowy rozpoczęty

       W niedzielę Stowarzyszenie Kupieckie Merkur rozpoczęło sezon spacerowy i wyruszyło o godz. 15.30 z Resursy Mieszczańskiej do Bażantarni (niem. Vogelsang). W okolicy rezydencji Belvedere towarzystwo głośno zaśpiewało piosenkę, a w okolicy góry Czarnej jagody nawet dwie. [...] (AZ, środa, 12.04.1893 r.).
      
       Pożar w stolarni przy Zamkowej
       W zakładzie stolarskim przy ulicy Zamkowej 8 wybuchł dziś rano pożar powstały wskutek nieumiejętnego obchodzenia się z żażącymi się wiórami. W pożarze spłonęło trochę zapasów drewna, kilka narzędzi i ubrań. Tylko dzięki szybkiej interwencji policji nie doszło do większych strat (AZ, środa, 12.04.1893 r.).
      
       Urzędy pocztowe będą mieć nowe flagi
       Od 1 kwietnia niemieckie urzędy pocztowe w myśl najwyższego zarządzenia mają zostaną wyposażone w nowe flagi. Nowe flagi pocztowe będą się składać z trzech pasów w kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Na białej części znajduje się korona cesarska z rogiem pocztowym (AZ, piątek, 14.04. 1893 r.).
      
       Nowy pociąg w rozkładzie

       Pruski Zarząd Kolei Państwowych zlecił wyprodukowanie 24 nowych pociągów pospiesznych skonstruowanych według amerykańskiego systemu. Większość z nich pojawi się już od 1 maja w letnim rozkładzie jazdy. Taki pociąg pojawi się także na linii Berlin-Petersburg. Nowe pociągi składają się z pięciu czteroosiowych wózków wagonowych. Poszczególne wagony są połączone za pomocą mostków, które są otocznie i zabezpieczone skórą zwierzęcą tak, by pasażerowie podczas podróży mogli swobodnie przejść z jednego do drugiego wagonu. W tylnej części przedostatniego wagonu pomieszczenie kuchenne i bufet. W pociągu znajdować się będzie kelner, konduktor i maszynista. Każdy pociąg ma 125 numerowanych miejsc, z których 24-30 przypadają na pierwszą klasę (AZ, piątek, 14.04.1893 r.).
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szanowny tłumaczu pod tytułem "dk". Bardzo proszę mi wytłumaczyć co oznaczają te fragmenty: "Nowe pociągi składają się z pięciu czteroosiowych wózków wagonowych" oraz "które są otocznie i zabezpieczone skórą zwierzęcą". Czyżby pisowska nowomowa wkroczyła dziarskim krokiem do technicznego nazewnictwa kolejowego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 7
  zSadowej(2019-04-13)
 • Cóż za dowcipny i elokwentny wpis. I to nawiązanie do partii rządzącej. Domyślam się, że sympatyk opozycji to pisał, a im wszystko co nie kaman to się z PiSem kojarzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2019-04-13)
 • czteroosiowych ? już tłumaczę - PO + PSL + SLD + NOWOCZESNA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  4osie(2019-04-13)
Reklama