UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... ruch na rzece się ożywił

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ruch na rzece się ożywił
Reklama

Wczoraj po południu przy pięknej wiosennej pogodzie, błękitnym niebie i słońcu na rzece Elbląg panowało spore ożywienie. Dwa parowce popłynęły ze Starego Miasta do Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen) lub Nowakowa (niem. Terranova), z kolei kapitan statku Kronprinz nazwiskiem Friers przedsięwziął podróż do latarni (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).

Kobieta w potrzebie
       W wielkiej potrzebie znalazła się kobieta, która w sobotę, krótko przed przybyciem pociągu osobowego nr 23 podeszła do okienka, przy którym okazała urzędnikowi kolejowemu pismo, w którym napisano, że pozostaje bez środków do życia oraz żeby zatroszczyć się o jej transport do Tylży (niem. Tilsit). Urzędnik wysłał kobietę do zawiadowcy stacji, któremu opowiedziała, że przyszła tutaj pieszo aż z Tczewa (niem. Dirschau) i z głodu i wyczerpania nie jest w stanie iść dalej. Ponieważ i ten kolejarz nie był w stanie nic zrobić w sprawie jej przetransportowania do Tylży, została ona przekazana w ręce funkcjonariusza policji, który odwiózł kobietę w miejsce przeznaczenia. [...] (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).
      
       Kradzież torby na dworcu

       Pewna tutejsza służąca chciała wczoraj wybrać się w podróż pociągiem odchodzącym z naszego dworca o godz. 13.33. A ponieważ przyszła na dworzec za wcześnie, postawiła swoją torbę podróżną w przedsionku i nie zwracała na nią uwagi do czasu przyjazdu pociągu. Ku wielkiemu zdziwieniu dziewczyny torba zniknęła. Szybko pobiegła więc do pociągu, by poszukać jej w wagonie czwartej klasy. W międzyczasie pociąg ruszył, a dziewczyna wraz z nim, nie zdoławszy powiadomić pracownika kolei o zniknięciu torby. Nie zdołaliśmy się dowiedzieć, czy udało jej się odzyskać zgubę (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).
      
       Kolejna rocznica urodzin bez Cesarza
       Dziś obchodzimy po cichu i w smutku 96. rocznicę urodzin Cesarza Wilhelma I. Dzień, który we wszystkich miejscach naszej Ojczyzny, w miastach i we wsiach jeszcze niedawno był świętowany z prawdziwą radością, stał się, od momentu śmierci Cesarza, cichy i poważny. Znów przed oczami pojawiła się nam dobrotliwa postać starego Cesarza, który mimo, że otoczony wojennymi laurami, zawsze niestrudzenie bronił pokoju, dbał, by trwał pokój i walczył o zapewnienie dobrobytu swojemu narodowi [Wilhelm I Hohenzollern – (ur. 22 marca 1797 roku w Berlinie, zm. 9 marca 1888 tamże) - od 1871 cesarz niemiecki, współtwórca II Rzeszy Niemieckiej - Wikipedia] [...] (AZ, środa, 23.03.1892 r.).
      
       Dzieci to błogosławieństwo
       Prawdziwe błogosławieństwo spadło na pewną tutejszą rodzinę robotniczą. Małżeństwu urodziło się 16 dzieci, wśród nich trzy pary bliźniąt. Niedawno znów pojawiła się para bliźniąt. Z 18 dzieci żyje 10, a z 4 par bliźniąt trójka (AZ, środa, 23.03.1892 r.).
      
       Lokalni artyści wystąpią w Tylży
       Paul Stolzenberg i śpiewaczka koncertowa Ella Geiger-Stolzenberg dadzą 6 kwietnia koncert w Tylży (niem. Tilsit) w sali hali mieszczańskiej. Wystąpią wraz z tamtejszymi cenionymi muzykami (AZ, środa, 23.03.1892 r.).
      
       To już ostatnie śniegi

       Wczorajszy deszcz rozpuścił większość zalegającego śniegu. O ile na Żuławach śnieg zupełnie znikł z pól i łąk, leży on jeszcze na Wysoczyźnie (AZ, sobota, 26.03.1892 r.).
      
       Z końcem marca zakończy się stary rok szkolny

       Rok szkolny 1891-1892 zakończy się w czwartek, 31 marca rozdaniem świadectw. Tym samym następnego dnia, 1 kwietnia rozpocznie się nowy rok szkolny 1892/1893. Do tej pory koniec roku szkolnego pokrywał się ze świętami wielkanocnymi, po których rozpoczynał się nowy rok szkolny. Ponieważ w tym roku święta wypadają późno, przypadną już w nowym roku szkolnym (AZ, sobota, 26.03.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ruch na rzece się ozywil, a obecnie. Nuda kaczki pływają i niby Elbląg miasto morskie. Dlaczego przez tyle lat nikt nie pomyślał by Elbląg miał własną flotę turystyczną. To jest chore.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 3
  (2018-03-31)
 • Pomyślałeś! Gratulacje! Zostań armatorem! Kręć lody! Rób kasę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  powodzenia(2018-03-31)
 • Kiedyś transport wodny był jednym z podstawowych sposobów przewozu, a na obszarach nad wodnych w szczególności. Obecnie został wyparty przez współczesne formy spedycji także nie ma sensu porównywać tamtego czasu z teraźniejszością. A turystyka i alternatywa transportu wodanego to sprawy oddzielne, uzależnione od kosztów, a proszę wierzyć, ze nie są one tańsze od lądowego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Matros(2018-03-31)
 • Wystarczy dobrze żyć z sąsiadami za wschodniej granicy to i handel drogą wodną by się opłacał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Piotr.(2018-03-31)
 • Gdyby w 1892 roku niemiaszki mieli internet i tel komórkową to nic by się nie ożywiło :) Takie czasy - taki klimat :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  postępniszczy(2018-03-31)
 • UWAGA RZĄD TO ZDRADA!!!!! 5 kwietnia protest pod ministerstwem energii w Warszawie przeciw sprzedaży za 1/10000 wartości kopalni węgla kamiennego Krupiński!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-03-31)
Reklama