UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... uważano, że trzeba rozbudować kościół

 
Elbląg, Kościół znajdował się na wzniesieniu, w obecnym parku Traugutta
Kościół znajdował się na wzniesieniu, w obecnym parku Traugutta
Reklama

Konieczna wydaje się rozbudowa kościoła św. Anny, ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsca we wnętrzu budowli. Jednak rada powiatu nie może dojść do porozumienia w sprawie powstania nowej budowli. Nowa część kościoła ma powstać na parceli przy ulicy Kosynierów Gdyńskich (niem. Gruenstrasse), która obecnie jest dzierżawiona na użytek uprawy roślin. […] (AZ, wtorek, 04.02.1890 r.).

Schwytano furiata
       Wczoraj przed południem schwytano zamieszkałego przy Fuhrgasse pracownika fabryki, który w poniedziałek wieczorem pobił i groził stróżowi nocnemu, po czym zwiał. Mężczyzna zdawał się być pijany (AZ, sobota, 01.02.1890 r.).
      
       Utonięcie w rzece Elbląg
       Wczoraj wieczorem zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Do rzeki Elbląg podczas czerpania wody wpadł i utonął woźnica jednego z kupców zamieszkałych na Wyspie Spichrzów (AZ, sobota, 01.02.1890 r.).
      
       Kradzieże
       Dziś rano z jednego z domów przy Świętego Ducha (niem. Heilige Geiststrasse) pewnej ubogiej kobiecie ukradziono kosz z pieczywem, które kobieta roznosiła klientom. Z kolei wczoraj po południu na Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) schwytano wcześniej już karaną kobietę, która ukradła sporą ilość drewna. Drewno zostało zarekwirowane (AZ, sobota, 01.02.1890 r.).
      
       Połamali gałęzie
       Wczoraj wieczorem przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) połamano gałęzie nowo posadzonych kasztanowców. Sprawcami zdarzenia są starsi uczniowie (AZ, niedziela, 02.02.1890 r.).
      
       Kradzieży ciąg dalszy
       Przedwczoraj wieczorem z domu przy ulicy 1-Maja (niem. Äußerer Mühlendamm) zerwano i ukradziono rurę spustową rynny dachowej. Z kolei wczoraj wieczorem pewnemu zamieszkałemu przy Związku Jaszczurczego (niem. Gr.Zahler-Strasse) mistrzowi rzeźnickiemu ukradziono misę z 30 funtami smalcu, którą zostawił w otwartej sieni swojego domu (AZ, niedziela, 02.02.1890 r.).
      
       Przeniesienie
       Nauczyciel Kirsch z tutejszej Szkoły dla Chłopców nr 1 został powołany przez ministra do objęcia urzędu nauczycielskiego w państwowej Szkole Dokształcającej. Pan Kirsch […] skończył w ubiegłym roku półroczny kurs z rysunku w Akademii Sztuki w Berlinie (AZ, niedziela, 02.02.1890 r.).
      
       Elbląska aktorka dostała angaż w Schwerin

       Panna Anna Behrens, która w ubiegłym roku była członkiem tutejszego teatru, dostała trzyletni angaż w teatrze dworskim w Schwerin, po jej gościnnym wspaniale tam przyjętym występie. Poza tym zostanie zatrudniona na okres lata w drezdeńskim teatrze. Młodą aktorkę zatrudni dyrektor Mauthner. Tak bardzo lubiana w Elblągu aktorka gościła w Schwerin jako Elfriede w sztuce Benedixa pt. „Aschenbrödel” (AZ, wtorek, 04.02.1890 r.).
      
       Kradzieże
       Wczoraj przy okazji przeszukiwania domu pewnej wielokrotnie wcześniej karanej kobiety zamieszkałej przy ulicy Drzewnej (niem. Holzstrasse) znaleziono sporą ilość bawełny, którą ta wcześniej ukradła. Z kolei dzisiaj schwytano dwóch również wcześniej karanych mężczyzn zamieszkałych przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse), którzy przed kilkoma dniami ukradli, a potem sprzedali trzy piaskowce z podwórza Ratusza Miejskiego (AZ, sobota, 08.02.1890 r.).
      
       Znaleziono ciało robotnika Tiedtke
       W pobliżu znajdującej się niedaleko Pola Nowomiejskiego (niem. Neustädter Feld) budy dla lokomotyw wczoraj po południu pomiędzy dwoma stogami siana znaleziono ciało robotnika Tiedtke z Elbląga. T. cierpiał na skurcze. Przedwczoraj powiedział, że udaje się w podróż do Gdańska (niem. Danzig), udał się na kolej, ale spóźnił się na pociąg. Przypuszcza się, że powodem śmierci był atak serca (AZ, sobota, 08.02.1890 r.).
      
       Incydent na 3-Maja
       Wczoraj w godzinach wieczornych na ulicy 3-Maja pewien pijany murarz naprzykrzał się przechodniom, rzucając w ich stronę wyzwiskami. Takie zachowanie zawsze jest nieprzyjemne, zwłaszcza wtedy, gdy kierowane są one w kierunku kobiet, jak było właśnie w tym przypadku. Smutne jest też to, że do takich incydentów dochodzi na najbardziej ruchliwych ulicach (AZ, niedziela, 09.02.1890 r.).
      
       Rozwalił latarnię
       Wczoraj wieczorem na ulicy Dworcowej (niem. Bahnhofstrasse) pewien nieoświetlony transport dowozowy najechał na latarnię gazową i rozwalił ją. Sprawcę schwytano (AZ, niedziela, 09.02.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama