UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... w hotelu „Englisches Haus” wybuchł pożar

 
Elbląg, Hotel "Englisches Haus"
Hotel "Englisches Haus"
Reklama

Wczoraj po południu ok godz. 17 doszło do zapalenia się belki w jednym z pomieszczeń na parterze hotelu „Englisches Haus”, który od 1 kwietnia został przejęty przez ekonoma tutejszego kasyna, pana Kuestera. […] Straż pożarna ugasiła płonącą belkę za pomocą ręcznej gaśnicy. Przyczyn pożaru można doszukiwać się w wadliwym kominie (AZ, sobota, 04.04.1891 r.).

Urażony honor powodem samobójstwa
       Były szewc Karl Zawadzki, który był ostatnio zatrudniony jako robotnik torowy na tutejszej kolei, a ostatnio został zwolniony, zastrzelił się w nocy z soboty na niedzielę w sieni zajmowanego mieszkania przy ulicy Chmurnej (niem. Sturmstrasse). Powodem samobójstwa był urażony honor. Zawadzki miał 30 lat i był żonaty (AZ, środa, 01.04.1891 r.).
      
       Kradzież na Starówce
       Wczoraj po południu na Starym Rynku (niem. Der Alte Markt) ośmioletniej córeczce tutejszego mistrza krawieckiego zamieszkałego przy ulicy Świętego Ducha (niem. Heiligengeiststrasse) pewna 18-letnia dziewczyna wyrwała gwałtownie z rąk 50 fenigów, po czym uciekła, gdzie pieprz rośnie (AZ, czwartek, 02.04.1891 r.).
      
       Ruszają prace nad budową ratusza
       Prace nad budową ratusza rozpoczęły się od usunięcia płotu przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstrasse) (AZ, czwartek, 02.04.1891 r.).
      
       Cyrk Blumenfelda cieszy się wielką popularnością
       Największym zainteresowaniem wśród publicznych atrakcji w Malborku cieszył się podczas świąt cyrk – czytamy w Marienburger Zeitung. Rozstawiony przed bramą, świetnie urządzony, odpowiadający wszelkim wymogom naszych czasów nowy namiot, który mieści dwa tysiące osób, pierwszego dnia świąt był zapełniony do ostatniego miejsca. Siłą przyciągającą był oczywiście cieszący się dobrą sławą wyszkolony personel, dobrze wytresowane konie i nowy codziennie zmieniający się program. […] Nie tylko konie lecz także ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne cieszyły się wielkim uznaniem publiczności. Dziś po raz pierwszy przed naszą publicznością wystąpi pan Blumenfeld, na co zwracamy uwagę naszych czytelników (AZ, piątek, 03.04.1891 r.).
      
       Pobił swojego praktykanta

       Wczoraj po południu przy ulicy Am Elbing zebrał się tłum gapiów. Powodem zbiegowiska był zamieszkały przy Petristrasse kominiarz, który dopadł na jednym ze statków swojego praktykanta i stłukł go porządnie kijem od miotły. Pobitego chłopca ukryli przed pieniaczem jacyś ludzie, by nie doszło do kolejnych razów (AZ, sobota, 04.04.1891 r.).
      
       Grasują złodzieje

       Ubiegłej nocy włamano się do stajni pewnego zamieszkałego przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstrasse) rolnika S. i ukradziono sporą ilość gołębi. Z kolei wczoraj wieczorem ze sklepu przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) ukradziono butelki z rumem i likierem. W ostatnim przypadku złodziejami okazali się trzej starsi chłopcy (AZ, środa, 08.04.1891 r.).
      
       Złapano fałszerzy dokumentów
       W schronisku przy Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) aresztowano wczoraj ślusarza z Bydgoszczy (niem. Bromberg) i młodą kobietę ze Świecia (niem. Schwetz), którzy razem włóczyli się przez długi czas po kraju i zajmowali się wystawieniem fałszywych dokumentów. Para oszustów wpadła, ponieważ u kobiety znaleziono fałszywy stempel. Dziś przed południem w Elblągu aresztowano kompana pary (AZ, środa, 08.04.1891 r.).
      
       Dwóch elblążan dostało się do marynarki

       Spośród tych elblążan, którzy zgłosili swoją kandydaturę i zdecydowali się na karierę w marynarce, wybrano zaledwie dwóch kandydatów. Tylko oni spełnili wszystkie kryteria i zostali uznani za odpowiednio zdrowych fizycznie oraz wykazali się odpowiednią wiedzą. Chłopcy są w wieku 15 i 16 lat (AZ, środa, 08.04.1891 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed ponad 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama