UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... witano rosyjskiego księcia

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... witano rosyjskiego księcia

Wielki książę rosyjski Władimir przemierzał wczoraj pociągiem odchodzącym z Elbląga o godz. 22.16 ze swoją świtą nasz dworzec. Książę znajdował się w podróży z Petersburga do Berlina. Stamtąd wielki książę uda się przez Monachium do Rzymu na srebrne gody włoskiej pary królewskiej (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).

Kongres fryzjerski już w czerwcu
      
5 i 6 czerwca w Gdańsku odbędzie się kongres golibrodów, fryzjerów i perukarzy z Prowincji Prus Zachodnich (niem. Westpreußen) oraz wystawa gotowych fryzur zrobionych przez praktykantów i pomocników (AZ, sobota, 15.04.1893 r.).
      
       By nie zgubić bagażu w podróży
      
Zwracamy uwagę podróżnych, którzy przekazują kolei swój bagaż do transportu, by usuwali z bagażu przed jego nadaniem stare oznakowania pocztowe i kolejowe, ponieważ w przypadku gdy bagaż zostanie oznaczony wieloma kartkami, łatwo może dojść do pomyłek podczas transportu, które mogą być tak samo nieprzyjemne dla właścicieli bagażu jak i dla samej kolei. W myśl przepisów ruchu drogowego kolej nie pokrywa kosztów za szkody wynikających z wielokrotnego oznakowania bagażu. [...] (AZ, sobota, 15.04.1893 r.).
      
       Włamanie do restauracji przy rzece
      
Ubiegłej nocy doszło do włamania do restauracji Przy Rzece Elbląg [niem. Am Elbing, dzisiejsza ulica Wybrzeże Gdańskie, która przebiega obecnie od Ośrodka Sportów Wodnych „Fala” wzdłuż nadbrzeża do Mostu Wysokiego. Do 1945 r. biegła do południowego ramienia miejskiej fosy – red.] należącej do restauratora B. Złodzieje wyważyli drzwi od strony rzeki i wynieśli kilka skrzynek z cygarami, wiele butelek wina, jajka i inne rzeczy (AZ, niedziela, 16.04.1893 r.).
      
       Ostatnie pożegnanie Otto Hoburga
      
Wczoraj o godz. 8 na cmentarzu przy kościele Najświętszej Marii Panny odbył się pogrzeb mistrza murarskiego Otto Hoburga. Mimo wczesnych godzin porannych w pogrzebie wzięło udział bardzo wielu ludzi, co jest rzadkością i dowodem na to, jak wielką sympatią był darzony zmarły za życia. Nie tak często można zobaczyć tak wielkie ilości kwiatów. Na przedzie korowodu szedł oddział straży pożarnej z inspektorem straży na czele. Koło śpiewacze Liedertafel też pożegnało się ze zmarłym przy jego grobie (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).
      
       Wypadek na Starym Mieście
      
Pewna zamieszkała na Schiffsholmie żona ogrodnika została w sobotę po południu na rogu ulic wodnej (niem. Wasserstrasse) i Studziennej (niem. Lange Hinterstrasse) potrącona przez furmankę właściciela ziemskiego F. z Błotnicy i tak ciężko ranna, że musiała natychmiast zostać przewieziona do szpitala. F. nie ponosi winy w tym wypadku (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).
      
       Samobójstwo w stajni
      
W sobotę po południu w swojej stajni w napadzie melancholii powiesiła się pewna zamieszkała przy al. Grunwaldzkiej (niem. Hollaender Chaussee) właścicielka ziemska (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).
      
       Niecodzienna scena
      
Wczoraj po południu przy ul. Gr. Hommelstrasse pewna para w sędziwym wieku, będąc w stanie alkoholowego upojenia, dała pokaz swojego małżeńskiego szczęścia. Staruszkowie okładali się wzajemnie. Podczas tej bójki kobieta odniosła nieznaczne obrażenia (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).
      
       Mały wypadek na wale niedaleko promu
      
W niedzielę na wale ochronnym niedaleko promu w Kępkach (niem. Zeyer) spłoszył się koń, zepchnął wóz tak, że ten się przewrócił i stoczył się z wału. Cztery osoby wypadły z wozu i potoczyły się w dół nasypu. Całe szczęście nikt nie ucierpiał. Również wóz nie został uszkodzony, jedynie koń doznał otarć skóry (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Szkoda konia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Kniuszy(2019-04-21)
 • @Kniuszy - Tylko konia żal. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2019-04-21)
 • w latach 50 i 60 ZAMECH był odwiedzany przez delegacje rządowe państw świata i bardzo często kończyło si ę to zamówieniami turbin. części do budowy statków i przekładni zębatych. ZAMECH PRODUKOWAŁ cysterny o pojemności 70 tys litrów w ilościach ponad 60 szt mies. .Po zamontowaniu zestawów szeroko torowych cało sc wyjeżdżała do Rosji Tor szeroki był doprowadzony do ZAMECHU Całosc odbierał komisarz ro rosyjski a była wielka draka jak wszedł do cysterny PRZYGOTOWANEJ DO ODJAZDU i właz został zamknięty -BYŁO SZUKANIE I NIKT SIE NIE PRZYZNAŁ a komisarza Rosjanie wymienili. DOKON AŁ TEGO ST MISTRZ. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  BYŁY ZA MECHOWIEC(2019-09-28)
 • Kępki :) fajna miejscowość
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  mnbytr2369(2019-11-19)
 • @BYŁY ZA MECHOWIEC - Trochę przesadziłeś z tymi cysternami, pojemnością i ilością. Szeroki tor był dopiero od Braniewa gdzie przekładano wózki jezdne. Słyszałeś, że, ,dzwonią ale nie wiadomo w jakim kościele"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  Jerzy11(2020-01-25)
Reklama