UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... znaleziono trzy czaszki

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... znaleziono trzy czaszki

Podczas kopania fundamentów na terenie należącym do pana Ludwika Fleischauera na Ostrowie Okrętowym znaleziono trzy czaszki. Szkielety został niestety zniszczone przez łopaty. Jak udało się nam ustalić, zostały one przekazane profesorowi doktorowi Dorrowi (AZ, czwartek, 06.04.1893 r.).

(niem. Schiffsholm – dzisiejsza ulica Kotwicza, która przebiega od ul. Stawidłowej w kierunku rzeki Elbląg. Ulica zaistniała już w XVII w., nosiła wówczas nazwę Ostrów Okrętowy (Schiffsholm). Tym samym mianem obdarzono jeden z bastionów na Wyspie Spichrzów. Ostrów Okrętowy zmienił się w Kotwiczą po 1945 roku – źródło: Karol Wyszyński)
      
       Więcej dzieci przystąpiło do komunii

       Liczba dzieci przystępujących w tym roku do komunii jest większa niż w ubiegłym roku. W Wielki Czwartek wyniosła ona 111. W Wielki Piątek spowiedź i uroczystość przystąpienia dzieci pierwszy raz do komunii św. odbyły się dwukrotnie. W pierwszej turze do komunii przystąpiło 178 dzieci, w drugiej 121. Łącznie w oba dni do komunii przystąpiło 410 dzieci. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 368 (AZ, niedziela, 02.04.1893 r.).
      
       Uciekli przez płot

       Ubiegłej nocy włamano się do stajni należącej do malarza L. przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstrasse), skąd ukradziono sporą ilość węgla kamiennego i kilka narzędzi. Złodziei złapano na gorącym uczynku, więc musieli oni szukać ucieczki. Przeskoczyli przez płot ogrodu (AZ, niedziela, 02.04.1893 r.).
      
       Spacery wielkanocne
       Święta wielkanocne wczoraj i przedwczoraj były okazją do wycieczek w okolice Elbląga. Winnica, Dębica, Bażantarnia czy Schillingsbrücke były tego dnia szczególnie mocno odwiedzane (AZ, środa, 05.04.1893 r.).
      
       Odznaczono dyrektora Toeppena
       Dyrektorowi gimnazjum dr. Toeppenowi z Elbląga z racji jego przeniesienia w stan spoczynku został przyznany tytuł tajnego radcy rządowego (AZ, środa, 05.04.1893 r.).
      
       W rzece Elbląg znaleziono ciało szewca

       Poszukiwany od 8 dni zamieszkały ostatnio przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm) szewc Herrmann Grimminski został znaleziony wczoraj po południu na wysokości łaźni w rzece Elbląg. Znaleziono przy nim zegarek kieszonkowy i portmonetkę z zawartością. Nie ulega żadnej wątpliwości, że Grimmiskiemu stało się coś złego (AZ, środa, 05.04.1893 r.).
      
       Furmanka przejechała czterolatka
       Pierwszego dnia świąt przed południem na ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) furmanka najechała na stopę czteroletniego chłopca. Obrażenia dziecka są znaczne (AZ, środa, 05.04.1893 r.).
      
       Tragedia w Malborku

       Poważnemu wypadkowi uległ pasażer pociągu osobowego, odchodzącego z Elbląga do Gdańska (niem. Danzig) o godz. 21.54. Pociąg ten został wyprzedzony w Malborku (niem. Marienburg) przez pociąg pospieszny odjeżdżający z Elbląga o godz. 22.16. Gdy pociąg osobowy wjechał na inny tor, by zrobić miejsce nadciągającemu pociągowi pospiesznemu, pasażer czwartej klasy wyszedł na platformę wagonu i prawdopodobnie w czasie nagłego szarpnięcia upadł na tory. Nieszczęśnikowi ucięto obie nogi. Został natychmiast przewieziony do szpitala w Malborku (AZ, czwartek, 06.04.1893 r.).
      
       W Tolkmicku rozszalał się ogień
       W czwartek wieczorem ok. godz. 20.45 w Tolkmicku (niem. Tolkemit) w jednej ze stodół wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się z taką szybkością, że w krótkim czasie zajął 34 inne stodoły. Nagła zmiana kierunku wiatru udaremniła całe szczęście jeszcze większe szkody (AZ, sobota, 08.04.1893 r.).
      
       Areszt za grożenie żonie
       Pewien zamieszkały przy ulicy Altstädtische Grünstraße kowal zajmujący się kuciem gwoździ, który od jakiegoś czasu żył w niezgodzie ze swoją drugą połową, został wczoraj aresztowany, po tym jak groził żonie nożem i siekierą (AZ, sobota, 08.04.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama