UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: Od Okrzei do Obrońców Pokoju (odcinek 58)

 
Elbląg, Kościół św. Pawła przed wojną
Kościół św. Pawła przed wojną (fot. archiwum autora)
Reklama

Kontynuujemy naszą wędrówkę po ulicach, które swój bieg zaczynają od ulicy Browarnej. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, opowiada o tym, gdzie przed wojną mieściła się m.in. Syjonistyczna Szkoła Morska i gospoda Stary Świat.

Okrzei
       Przebiega od ul. Browarnej do ul. Robotniczej. W czasach przynależności miasta do Niemiec nazywana ul. Kruppów (Kruppstrasse) na część niemieckich przemysłowców. Po 1945 r. nadano jej obecna nazwę. Ulica zabudowana kamieniczkami.
      
       Brzeska
       Jej przedłużeniem jest al. Piłsudskiego. Przed 1945 r. nazywana aleją Tirpritza (Tirpritzalle) - niemieckiego admirała. Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę. Na skrzyżowaniu z ul. Browarną znajdował się kirkut, czyli żydowski cmentarz, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich odcinków cyklu.
      
       Lubraniecka
       Przebiega od ul. Browarnej do ul. Brzeskiej. Poprzednio do 1937 r. nazywana jako Osiedle Mat (Mattendofstrasse), a to od słomianych mat porzucanych w pobliżu przez wiślanych żeglarzy, a wykorzystywanych przez ówczesną biedotę do krycia swych ubogich sadyb. Znajdowała się tu też cegielnia i miejsca wydobycia gliny. Na ich miejscu w latach 30. XX w. powstało osiedle robotnicze. Jeszcze przed 1945 r. zmieniono nazwę ulicy na Weddigena (Weddigenstrasse), na cześć dowódcy niemieckiej łodzi podwodnej z czasów I wojny światowej. Do 1945 r. ulica była zamieszkana przez ubogą ludność i tylko z jednej strony. W latach 1947-1948 pod nr 33 funkcjonowała Syjonistyczna Szkoła Morska (Zewolen).
      
       Krakusa
       Jej przedłużeniem jest ul. Matejki. Po raz pierwszy przed 1924 r. obdarzono ją mianem Browarna (Brauereistrasse). Obecne miano otrzymała po 1945 r. na cześć założyciela Krakowa. Przy tej ulicy znajduje się dawny stadion miejski, działa też Zarząd Zieleni Miejskiej.
      
       Obrońców Pokoju
       Przebiega od ul. Browarnej do ul. płk. Dąbka, jej przedłużeniem jest ul. Niepodległości. W1854 r. ulicę nazywano jako Lipowa (Lindenstrasse). W 1913 r. określona jako ul. Kościoła św. Pawła (Paulikirchstrasse), po 1945 r. została obdarzona mianem Kościelna, a w 1955 r. uzyskała obecną nazwę.

  Elbląg, Ozdobny gzyms na jednym z budynków przy ul. Obrońców Pokoju
Ozdobny gzyms na jednym z budynków przy ul. Obrońców Pokoju (fot. autor)


       Kościół przy ul. Obrońców Pokoju został wzniesiony na przełomie XIX i XX w. jako świątynia ewangelickia. Jego budowniczym był elbląski mistrz Otto Depmeyer. Obecnie jest kościołem katolickim i przynależy do zakonu franciszkanów. W 1961 r. zamieszkał klasztorze ojciec Czesław Klimuszko, wizjoner i zielarz, jego grób znajduje się przy tym kościele.
       W pobliżu świątyni, w przystosowanym dawnym domu parafialnym, w latach 1950-1966 r. działała filia olsztyńskiego teatru im S. Jaracza. W pobliżu tego obiektu przed 1945 r. działała gospoda Stary Świat (Alte Welt).
       Wzdłuż ulicy od 1927 r. przebiega linia tramwajowa. Była też pierwszą wyremontowaną linią tramwajową po II wojnie światowej, oddano ją ponownie do użytku w 1946 r. Jeszcze do lat 80. swój bieg kończyła na pętli za kościołem, dzisiaj tramwajem można dojechać aż do końca osiedla Nad Jarem.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy to ulica taka czy siaka, Ruskim było wsio rawno. Rozp...li Elbląg i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 9
  Boloztaczką(2015-06-14)
 • Ot ni przypiął ni przyłatał z tym wcześniejszym postem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2015-06-14)
 • Tirpitz!! Ten cykl ma tyle błędów ze mi nogi i ręce opadają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 5
  (2015-06-14)
 • Poprawiaczu bledow. Sledze cie od pewnego czasu i ci powiem: albo wez idz do redakcji portel'u i pogadaj, moze cie wciagna do zespolu i sam bedziesz opowiadal o ulicach, albo zamknij sie, bo szkoda juz sluchac wylewu twojej elokwencji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  realista1(2015-06-14)
 • Jeżeli ropbotnicze bloki na Okrzei autor nazywa kamieniczkami to trudno. Za to Brzeska długo po wojnie nie była połączona z Robotniczą więc nie była też przedłużeniem Piłsudskiego. Drobiazgi takie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  JtAdam(2015-06-15)
 • JtAdam, też napisałeś prawdę, ale ulice są opisywane dzisiaj, teraz. Więc trudno nie napisać że Brzeska jest przedłużeniem. .Bo jest. A Okrzei? Cóż, przejęzyczenie:) Z przyjemnością czytam ten cykl:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  jimii(2015-06-15)
 • bardzo ważny jest ten cykl. Myślę, że po paru latach warto go pogłębić i ponownie upublicznić, bo z czytaniem książek nie jest u nas najciekawiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-06-15)
Reklama