Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Stare Pole (odc. 7)

 
Elbląg, Historia okolic Elbląga: Stare Pole (odc. 7) Tak wyglądał budynek dworca w Starym Polu przed wojną (fot. archiwum autora)
Rek

W dziewiętnastym wieku w Starym Polu istniały dwie szkoły: katolicka i ewangelicka, a także cukrownia i poczta. O historycznych ciekawostkach związanych z tą miejscowością opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Stare Pole zaistniało jako osada słowiańska, choć badania archeologiczne bliskich okolic wykazują tu ślady osadnictwa z okresu neolitu (4,5 tys. lat przed naszą erą). W VI wieku rejon ten, podobnie jak i rejony na wschód od dolnej Wisły oraz Nogatu, opanowali Prusowie, którzy egzystowali obok Słowian. W tym czasie znaczne tereny obecnej gminy znajdowały się pod wodami jeziora Druzno. Samo Stare Pole doświadczało często powodzi ze strony Nogatu.
     
     Ołtarz z XVIII wieku
     
Przybycie na te tereny Zakonu Szpitala Najświętszej Panny Marii Domu Niemieckiego w Jerozolimie, popularnie określanego jako Krzyżacy, a wraz z nimi osadników z zachodu, nasiliło chrystianizację miejscowej ludności, a także jej częściową zagładę. Proces ten wzmógł się po przeniesieniu siedziby wielkiego mistrza tego zakonu z Wenecji do Malborka.
     14 lutego 1330 r. Luther von Braunschweig (Luther z Brunszwiku), komtur dzierzgoński (w roku następnym został Wielkim Mistrzem), lokował Stare Pole, nadając mu nazwę Aldevelt (Altefelde), która przetrwała do 1945 roku, a następnie została spolszczona.
     Po podpisaniu pokoju toruńskiego w 1466 r. miejscowość weszła w skład Prus Królewskich i administracyjnie podlegała województwu malborskiemu. W XVI w. na terenie gminy, zawitali tak jak i na pozostałym obszarze Prus Królewskich, mennonici, którzy zajęli się jego osuszeniem i zagospodarowaniem. W pobliskiej wsi Szaleniec znajdują się pozostałości po ich cmentarzu.

  Epitafium z tylnej ściany mauzoleum rodu Wunderlichów (fot. autor) Epitafium z tylnej ściany mauzoleum rodu Wunderlichów (fot. autor)


     W wyniku reformacji, jaka objęła tereny Prus Królewskich w 1580 r., mieszkańcy zmienili wyznanie na ewangelickie. W XVII w. pobudowali pierwszy kościół, nowy postawiono w 1879 r. Został on przejęty po 1945 r. przez katolików wraz z przybyciem nowych osadników i opuszczeniem tych terenów przez dotychczasowych mieszkańców. Do dzisiejszych czasów przetrwał też ołtarz z 1711 r.
     Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski otoczony jest cmentarzem, na którym znajduje się mauzoleum rodziny Wunderlichów, powstałe w 1912 r. Na tylnej ścianie mauzoleum znajduje się elbląski element, epitafium poświęcone dawnemu komendantowi szkoły lotniczej, jaka znajdowała się w Elblągu: majorowi Josephowi Karlowi von Rambaldiniemu., który został tutaj pochowany.
     
     Cukrownia i pomnik krowy
     
W 1880 r. w Starym Polu pobudowano cukrownię, istniały dwie szkoły ewangelicka i katolicka i poczta. Cukrownia na początku lat 70. XX wieku została przekształcona w mieszalnie pasz, która po 1989 r. zaprzestała działalności, obecnie w tym miejscu działają różne prywatne firmy.
     W miejscowości działa Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Na dziedzińcu tego ośrodka w 1978 r. stanął pomnik krowy. Reliktem minionej epoki jest ciągnik, poczciwy Ursus, ustawiony również jako pomnik.
     W latach 1975-99 Stare Pole należało do województwa elbląskiego, obecnie – do pomorskiego. Wieś jest siedzibą gminy, ma stację kolejową. Kolej zawitała tu wraz z uruchomieniem połączenia Malbork - Elbląg w połowie XIX w. Dawny dworzec w wyniku działań wojennych w 1945 r. został zniszczony.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Seat
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski