UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od Malborskiej do Junaków (Historia elbląskich ulic, odcinek 91)

 
Elbląg, Zdjęcie z powodzi z 25 sierpnia 1924 r. Kumiela zalała m.in. tereny, gdzie dzisiaj znajdują się ulice: Malborska i Zagonowa
Zdjęcie z powodzi z 25 sierpnia 1924 r. Kumiela zalała m.in. tereny, gdzie dzisiaj znajdują się ulice: Malborska i Zagonowa (fot. archiwum autora)
Reklama

To już 91. odcinek „Historii elbląskich ulic”. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, oprowadza po ostatnich już ulicach Zatorza i Nowego Pola. Wyjaśnia między innymi zagadkę, którędy do Elbląga w XVII wieku przybył król Zygmunt III Waza.

Malborska
       Przebiega od ul. Tysiąclecia do wiaduktu nad obwodnicą Elbląga. Obdarzona już w XIV w. mianem Grobla Młyńska (Marienburgerdamm). W XVIII w. podzielono ją na dwie części Wewnętrzna Grobla Malborska (Innerer Marienburgerdam) i Zewnętrzna Grobla Malborska (Äusserer Mariebnurgerdamm). W latach 1830-1914 obejmowała także ul. Fabryczną. Przed 1924 r. powrócono do nazwy Marienburgendamm. Po 1945 r. nazwę spolszczono.
       W średniowieczu od miasta oddzielała ją Brama Malborska, zwana też Bramą Polską. Grobla ta stanowiła główny trakt prowadzący w kierunku Malborka, aby obecną ul. Junaków poprzez przeprawę promową na Fiszewce i rzece Elbląg biec dalej. Tą drogą w 1623 r. przybył do naszego miasta król Zygmunt III Waza.
       Ulica od strony alei Tysiąclecia zabudowana jest kamienicami czynszowymi z przełomu XIX i XX w. W tym czasie dalszy jej bieg od ul. Fabrycznej w kierunku centrum miasta nazwano Długą Aleją Wierzb (Lange Weidenallee).
       Kawałek dalej za skrzyżowaniem z ul. Fabryczną lewą stroną ulicy płynie rzeczka Kumiela która nieraz wywoływała kłopoty zalewając tę część miasta, jak np. 1 kwietnia 1932 r. Za przejazdem kolejowym i skrzyżowaniem z ul. Fredry, pomiędzy ul. Malborską a ul. Kilińskiego na lewym brzegu wspomnianej Kumieli jeszcze w latach 70. stały baraki mieszkalne pochodzące z czasów II wojny światowej, przeznaczone wówczas dla pracowników przymusowych. Po 1945 r. mieściły się tu mieszkania socjalne.
       Przed ul. Łódzką stoją wieżowce pochodzące z połowy lat 70. i schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej. A za skrzyżowaniem po prawej stronie znajduje się Rodzinny Ogród Działkowy „Przyroda”.
      
       Olsztyńska
       Przebiega od ul. Łódzkiej do ul. Kieleckiej. Do 1945 r. była nazywana drogą Drozda (Drosselweg), obecną nazwę otrzymała po 1945 r. Ulica zabudowania jest domkami jednorodzinnymi.
      
       Opolska
       Jest to nowa ulica wytyczona w 1989 r., odchodzi od ul. Olsztyńskiej w kierunku ul. Łódzkiej i jest nieprzejezdna, również zabudowana domkami jednorodzinnymi.
      
       Łomżyńska
       Łączy Olkuską z Łódzką. Do 1945 r. była nazywana drogą Skowronka (Lerchenweg), po 1945 r. nadano jej obecną nazwę.
      
       Skrzydlata
       Przebiega od skrzyżowania ulic Lotniczej z Kilińskiego do ul. Malborskiej. Do 1945 r. Skrzydlata była podzielona na dwie ulice. Pierwszy odcinek od wspomnianego skrzyżowania do ul. Łódzkiej nosił nazwę Emila Schäpego (Emil-Schäpe-Strasse, niemiecki pilot myśliwski z czasów I wojny światowej), pozostały zaś odcinek miał nazwę Druska Kępa (Drausenkampe), a to od nazwy pobliskiego jeziora Druzno.

  Elbląg, Jedna z płaskorzeźb, zdobiących kamienicę przy ul. Malborskiej 13
Jedna z płaskorzeźb, zdobiących kamienicę przy ul. Malborskiej 13 (fot. autor)


       Prawa strona ulicy, patrząc w stronę obwodnicy, jest zabudowana domkami jednorodzinnymi, lewa to w większości różne małe zakłady produkcyjne i ośrodki usługowe. Przy Skrzydlatej mieści się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, kompleks sportowy MOSiR zmodernizowany kilka lat temu. Pomiędzy nimi znajdują się cztery baraki, pochodzące z lat 60., w których mieszczą się lokale socjalne.
       W końcowym biegu ulic, po lewej stronie, znajduje się Rodzinny Ogród Działkowy im. Żwirki i Wigury. Ulica Skrzydlata kończy się wiaduktem nad obwodnicą Elbląga, dalsza droga prowadzi nad rzekę Elbląg, pomiędzy polami i nieużytkami.
      
       Junaków
       Prowadzi od ul. Malborskiej,jest położona na prawym brzegu Kumieli i jest nieprzejezdna. Nazwana po raz pierwszy przed 1924 r. jako Ciernisty Wał (Dornenwall). W latach 1945-1986 pozostawała bezimienna. Przy tej uliczce w latach 70. powstały Ochotnicze Hufce Pracy. Dzisiaj poza OHP mieszczą się tu firmy i instytucje.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • To że junaków jest slepą ulicą to nie znaczy że jest nieprzejezdna autor tych artykułów ma płytką wiedze na temat który pisze i nie jest to pierwszy taki artykuł w którym nie wiem co pisze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  (2016-01-31)
 • .. .Zdjęcie tytułowe i powódź. .. .To są prawdopodobnie okolice ul. Zagonowej/Czerniakowskiej/Rybnej. Ten plac na którym dwa-trzy lata temu zniwelowano schrony przeciwlotnicze mieszkańcy Elbląga nazywali po swojemu "Wiener-Prater" - Wiedeński Prater. Tu był tak zwany Rummelplatz, gdzie przyjeżdżał cyrk, kapele ludowe i odbywały się festyny. Zdjęcie tytułowe o tym właśnie mówi - widać namioty cyrkowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  erg.(2016-01-31)
 • Dotyczy fotki : Ja tu widzę narożnik Malborskiej i Zagonowej. ( stara gazownia) Dodaję fotkę na której widać wlot Fabrycznej do skrzyzowania. Widać sklepik na rogu i kominy Schichaua.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  abco(2016-01-31)
 • erg. .to zdecydowanie nie jest ul. Rybna. To na pewno jak napisał abco ul. Zagonowa jeszcze przed skrzyżowaniem z ul. Malborską lub narożnik tych ulic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  jun(2016-01-31)
 • na twoim jest fabryczna zdjecie z okna malborska 45a/5
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2016-05-30)
Reklama