UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bursztynu jak na lekarstwo. Na kanał nie wystarczy

 
Elbląg, Bursztyn z mierzei jednak nie pokryje kosztów budowy kanału
Bursztyn z mierzei jednak nie pokryje kosztów budowy kanału (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Na terenie, na którym powstać ma kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną znajduje się ok. 1,4 tony bursztynu. W większości jednak jest to drobnica nadająca się do produkcji nalewek, a nie drogie okazy. Ostatecznie więc na tych złożach inwestor nie zarobi i przekopu nie sfinansuje.

Dziś (15 maja) w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona złożom bursztynu na terenie, na którym ma powstać przekop Mierzei Wiślanej.
       - 1 tona i 400 kilogramów bursztynu znajduje się w obszarze, w którym kopiemy - poinformował szef resortu Marek Gróbarczyk. - Stosując wysoki przelicznik tj. 1000 złotych za kilogram uzyskujemy 1 mln 400 tys. zł. To jednak tylko prognozy na podstawie badań i próbnych odwiertów. Podczas realizacji inwestycji będziemy monitorować, co faktycznie znajduje się w tym gruncie.
       Emocje ostudzili przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni.
       - Na terenie inwestycji znajdują się dwa złoża. Pierwsze z nich (A - północne) - bliżej Zatoki Gdańskiej to ok. 900 kg bursztynu, a drugie (B - południowe) to ok. 500 kg bursztynu - mówił kpt. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor UM. - To dość drobny bursztyn - od 1 do 2 gramów - co daje cenę 600 zł na kilogram. Nie pokryjemy całej budowy kanału sprzedając pozyskany bursztyn.
       Z przeprowadzonych badań wynika, że większe kawałki bursztynu znajdują się w złożu południowym, ale jest ich mało.
       - Koszt wydobycia będzie porównywalny lub nawet droższy od wartości złoża - przyznała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni.
       Ostatecznie na bursztynie inwestor nie zarobi, a do jego wydobycia będzie trzeba jeszcze dołożyć. Ministerstwo nie chce jednak zmarnować tego materiału.
       Podczas konferencji prasowej minister Marek Gróbarczyk podkreślał, że priorytetem jest budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną.
       - 22 maja otwieramy oferty i następnie jak najszybciej chcemy podpisać umowę z wykonawcą i rozpocząć budowę - mówił.
       Zakończenie przekopu Mierzei Wiślanej planowane jest na 2022 rok. W połowie grudnia 2018 r. rząd zdecydował, że inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa.
       Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów. Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ma także wzmocnić bezpieczeństwo Polski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • no jasne...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  juz bo łykam(2019-05-15)
 • hehe, kolejna pisowska obietnica. .. ciach w piach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 34
  (2019-05-15)
 • I cały misterny plan o bogactwie złoża poszedł w piz. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 15
  (2019-05-15)
 • Trudno mówić o Inwestorze skoro z założenia zadanie jest deficytowe. Kopać będzie chyba wykonawca kanału a materiał do odseparowania bursztynu to inna bajka. Tak czy inaczej góry złota pod ziemią nie znajdą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 5
  (2019-05-15)
 • No to terytorialsi będą mieli manewry na kajakach i żaglówkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 5
  Ajus(2019-05-15)
 • Ciekawa jestem jak to zbadali? Wydaje mi się że specjalnie tak gadają aby nie robić większej sensacji i nie ujawniać faktycznego stanu wydobycia bursztynu, oraz by ten teren nie przyciągał potencjalnych zbieraczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 12
  Jannam(2019-05-15)
 • Ludzie nie wierzcie w tę głupoty. Artykuł jest tylko po to aby odwrócić naszą uwagę od tej kasy którą jest tam pod ziemią. Wydobyć sprzedać zawinąć kasę dla siebie. Taką jest prawda!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 12
  Pani Izaaa(2019-05-15)
 • Było do przewidzenia. Mimo wszystko, należy zbudować przekop jak najszybciej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 9
  tow.Koliński(2019-05-15)
 • W kanał to zostali wpuszczeni naiwniacy, którzy uwierzyli politykom, którzy świetnie na tym zarobili-nigdy nie powstanie! Zastanówcie się naiwniacy ilu porobiło kariery na lansowaniu tej Idei Fix rodem z wesołego PRLu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 16
  Kat_Na_Idiotów(2019-05-15)
 • od 1 do 2 gramów - co daje cenę 600 zł na kilogram. ----- NO LITOŚCI !!! 10 do 20 gramów to może 600 zł i to watpię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 5
  szlifierzbursztynu(2019-05-15)
 • Przestańcie wreszcie czarować,obiecywać kopcie a nie to na szczaw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  (2019-05-15)
 • Każdy kto w ciemno kupiłby za 1,4 mln wszystko co wydobędą a nie te procentowe szacunki zarobi 10 razy tyle bo ziaro tam siedzi i to nie byle jakie /// ale podpucha niezła ... tona czterysta to tam bokiem pójdzie hege
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  Inc (2019-05-15)
Reklama