UWAGA!

Ciepłowniczy ping pong

 Elbląg, Ciepłowniczy ping pong
(fot. Michał Skroboszewski)

Trwa pojedynek na konferencje prasowe i pisma między Energą Kogeneracją a EPEC-em w sprawie dostaw ciepła dla mieszkańców po 2020 roku. Teraz piłeczkę odbija miasto, powołując się na zapisy obecnie obowiązującej umowy i zarzucając władzom EKO niekompetencję. - Jak opadną wyborcze emocje, usiądziemy, spokojnie porozmawiamy i wypracujemy taki model, który będzie satysfakcjonował i EPEC, i Energę i przede wszystkim mieszkańców – uważa Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Energa Kogeneracja, główny dostawca ciepła w Elblągu, w ubiegłym tygodniu poinformowała Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, że od 2020 roku zmniejszy wolumen dostaw ciepła do 30 megawatów (obecnie to ok. 150 megawatów). W odpowiedzi na dzisiaj zwołanej konferencji prasowej prezes EPEC wraz z wiceprezydentem Januszem Nowakiem ogłosili, że pismo EKO nie wywołuje skutków prawnych.
       - Pan prezes Energi Kogeneracja, kierując pismo do EPEC, wykazuje się pewną niekompetencją, bo wystarczyłoby, by zapoznał się z obecnie obowiązującą umową, którą EKO podpisała z EPEC-em. Jest tam wyraźnie zapisane, że do wyłącznej kompetencji EPEC-u należy możliwość zmiany ilości ciepła, która będzie dostarczana przez Energę Kogenerację – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Co więcej, EKO wystąpiła w grudniu 2017 roku o koncesję do Urzędu Regulacji Energetyki, która zobowiązuje ją m.in. do dostosowania urządzeń do wymogów ochrony środowiska. Koncesja została wydana i obowiązuje do 31 października 2028 roku, do tego więc czasu EKO jest zobowiązane dostarczać ciepło do mieszkańców. Nie może wypowiedzieć umowy, ani ograniczać wolumenu dostaw bez zgody EPEC. Gdyby zaprzestała dostaw, na straży stoi URE i przepisy nie tylko mówiące o karach administracyjnych, ale również karnych – stwierdził wiceprezydent.
       Przypomnijmy, że negocjacje między EPEC i EKO w sprawie dostaw ciepła dla elblążan po 2020 roku (wówczas wchodzą w życie bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin do atmosfery) utknęły w martwym punkcie. Na ostatnim spotkaniu z EKO 21 września przedstawiciele EPEC przedstawili propozycję aneksu do obowiązującej umowy, który zakładał stopniowe zmniejszanie mocy zamówionej, kierowanej do elbląskiej sieci przez EKO wraz z jednoczesną budową nowego źródła ciepła zasilanego gazem.
       - Omówiliśmy naszą propozycję, do końca ubiegłego tygodnia mieliśmy dostać odpowiedź od EKO, ale nie przyszła. Odbyła się za to w piątek konferencja prasowa EKO, po której dostaliśmy pismo w sprawie obniżenia ilości dostaw. Odpowiedzieliśmy również na piśmie, że zawiadomienie EKO jest prawnie nieskuteczne – powiedział Andrzej Kuliński, prezes EPEC.
       - Myślę, że nie zdradzę żadnej tajemnicy jeśli powiem, że po ogłoszeniu przez nas szczegółów aneksu EPEC otrzymał od kilku firm ofertę budowy i eksploatacji nowego źródła ciepła za ich własne pieniądze z deklaracją niższych cen ciepła niż obecne – stwierdził Janusz Nowak.
       Nazw firm wiceprezydent nie zdradził, ale zapewnił że miasto jest gotowe współpracować przy budowie nowej elektrociepłowni także z Energą Kogeneracją. - Węgiel jest przeżytkiem. Wszyscy przechodzą na ekologiczne źródła ciepła, my mówimy o gazie – stwierdził. - Cały czas mam nadzieję, że w sprawach merytorycznych się dogadamy, bo jesteśmy na siebie skazani. Jeżeli połączymy siły z Energą, jeszcze jednym partnerem z zewnątrz, który będzie zainteresowany budową nowego źródła ciepła, to się to uda. Mówimy o konsorcjum w różnych konfiguracjach – dodał Janusz Nowak. - Jak opadną wyborcze emocje, usiądziemy, porozmawiamy i wypracujemy taki model, który będzie satysfakcjonował i EPEC, i Energę i przede wszystkim mieszkańców – dodał Janusz Nowak.
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama