UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobro elblążan jest priorytetem

Negocjacje miasta ze spółką Energa Kogeneracja w sprawie nowej umowy na dostawy ciepła dla elblążan nie przyniosły jak dotąd konsensusu. O znaczeniu modernizacji elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej i zabezpieczeniu potrzeb grzewczych mieszkańców opowiada Krzysztof Żochowski, prezes zarządu Energi Kogeneracji.

- Mieszkańcy Elbląga w ostatnim czasie są coraz bardziej niespokojni, niepewni tego, czy za dwa lata ich kaloryfery nadal będą ciepłe.
       Krzysztof Żochowski: Rozumiem te niepokoje, dlatego wszystkie nasze starania zmierzają do tego, aby elblążanie mogli spać spokojnie, nie martwiąc się ogrzewaniem. Większość ciepła, z którego korzystają mieszkańcy, produkowana jest obecnie w naszej elektrociepłowni. Działamy na terenie miasta od lat, sprawnie i rzetelnie wywiązujemy się z obowiązków, jakie ciążą na nas jako na głównym dostawcy ciepła w Elblągu, i chcemy ten trend utrzymywać. Dzięki modernizacji naszych kotłów będziemy dodatkowo działać w sposób korzystny dla zdrowia elblążan i otaczającego nas środowiska. Jesteśmy gotowi do tego, żeby ogrzewać Elbląg w sposób bezpieczny i nowoczesny, chcemy zapewniać ciepło elblążanom, musimy jednak mieć pewność, że będziemy świadczyć usługi dla mieszkańców przez kolejne lata. Tylko wtedy podejmiemy decyzje o realizacji naszej inwestycji.
      
       - Czy wystarczy jednak czasu na wykonanie niezbędnych inwestycji?
       - To jedyny aspekt, który nas martwi. Granice czasowe na realizację inwestycji nie zostały ustalone przez Energę Kogenerację, ale narzucone nam z zewnątrz przez unijną dyrektywę. To ona wskazuje, do kiedy europejskie moce wytwórcze muszą dostosować się do określonych standardów emisji szkodliwych substancji. Albo do 2020 roku dokonamy niezbędnej modernizacji kotłów i montażu instalacji oczyszczania spalin, albo dalsze działanie elektrociepłowni będzie niemożliwe. Podkreślam przy tym raz jeszcze, że niezmiennie jesteśmy gotowi, aby kontynuować produkcję ciepła dla Elbląga. Czekaliśmy na pomyślny finał sytuacji najdłużej, jak tylko było można. Czas goni jednak nas wszystkich i władze miasta muszą zdecydować się, czy chcą, aby Energa dalej dostarczała ciepło, czy będą realizowały inny projekt uciepłowienia miasta.
      
       - Duże wątpliwości wiążą się z wysokością cen ciepła. Co rusz słychać pytania „czemu tak drogo?” i głosy, że opłaty skoczą do góry przez planowaną inwestycję.

       - Nie zależy nam na podnoszeniu cen, wprost przeciwnie, od początku podkreślamy, że rozsądnie przeprowadzona modernizacja naszej elektrociepłowni nie zagrozi mieszkańcom. Taki jest cel gwarancji zakupu ciepła z naszego źródła, o którą cały czas prosimy - chcemy rozłożyć zwrot inwestycji w czasie, a nie w taryfie, bo byłoby to działanie ze szkodą dla elblążan. Co więcej, w ostatnich latach staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, dzięki czemu opłaty za ciepło w Elblągu spadły. Musimy jednak cały czas pamięta, że ceny tak naprawdę nie są kształtowane dowolnie przez poszczególne przedsiębiorstwa, ale regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który wyważa racje biznesowe spółek ciepłowniczych z dobrem odbiorców. Uwzględnia przy tym koszty przesyłu, na które Energa Kogeneracja nie ma wpływu, a które w Elblągu są bardzo wysokie.
      
       - Można więc mieć nadzieję na pomyślne rozwiązanie sytuacji i na ogrzane mieszkania elblążan po 2020 roku?
       - Energa Kogeneracja jest gotowa zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Elbląga, ponosząc ogromne wydatki inwestycyjne – wysokości ok. 20 -25 % rocznego budżetu miasta. Jeżeli taką inwestycje miałyby realizować władze samorządowe, to warto sobie zadać pytanie, kosztem jakich innych wydatków inwestycyjnych będzie to zrealizowane oraz kto i w jaki sposób zagwarantuje, że po ich poniesieniu ceny ciepła dla mieszkańców nie wzrosną? Podkreślę raz jeszcze, Energa Kogeneracja jest gotowa spełnić nadzieje i oczekiwania mieszkańców, bo ich dobro jest dla nas priorytetem. Nie zrobimy tego jednak w pojedynkę, bez szerszego porozumienia.
      

       ---- artykuł sponsorowany ----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl