UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg stawia na zawodowców

 
Elbląg, Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej ma kształcić młodych specjalistów na rynek pracy
Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej ma kształcić młodych specjalistów na rynek pracy (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Na bazie Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego powstaje Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej. To kolejny krok do tego, aby Elbląg stał się subregionalnym ośrodkiem kształcenia zawodowego. Dziś prezydent Witold Wróblewski i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisali kolejną umowę na unijne dofinansowanie rozbudowy elbląskiego centrum. Zobacz zdjęcia.

Problemem, z którym borykają się elbląscy przedsiębiorcy, jest brak wykwalifikowanych fachowców – i to mimo stopy bezrobocia wynoszącej 11,8 procent w mieście i 21,9 proc. w powiecie elbląskim. Wykwalifikowanych pracowników ma wykształcić Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powołane dzisiaj do życia przed Radę Miejską. W tym miejscu warto zauważyć, że takie centra w naszym regionie będą cztery lub pięć. Na więcej nie wystarczy unijnych pieniędzy.
       - Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstanie ze scalenia Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zostanie włączone także dzisiejsze Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej – wyjaśniał Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga ds. oświaty. - To będzie silna placówka kształcenia zawodowego.
       Żeby jednak uczniowie wychodzili ze szkoły z umiejętnościami pożądanymi przez pracodawców, potrzebne są inwestycje w bazę szkoleniową. Dziś (26 kwietnia) w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema prezydent Elbląga i marszałek województwa podpisali umowę na unijne dofinansowanie w wysokości 3 mln zł budowy nowego budynku, w którym będzie się mieściła pracownia odlewnicza z kuźnią oraz energii odnawialnej.  

  Elbląg, Prezydent Elbląga, marszałek województwa i dyrektor CKP w jednej z już istniejących pracowni
Prezydent Elbląga, marszałek województwa i dyrektor CKP w jednej z już istniejących pracowni (fot. Anna Dembińska)


       W nowych pracowniach praktyczne umiejętności będą zdobywać uczniowie kształcący się na kierunkach: technik odlewnik oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Inwestycja ma się zakończyć w 2018 r.
       W kolejnym etapie (przewidzianym na lata 2018 – 2019) planowane jest rozbudowanie nowego budynku o pracownię stolarsko-ciesielską oraz budowlaną. - Kształcenie zawodowe w całej Polsce nabiera nowej rangi. Żeby absolwent szkoły mógł, po krótkiej aklimatyzacji, być pełnoprawnym pracownikiem, musi być prowadzona odpowiednio praktyczna nauka zawodu – zwrócił uwagę Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
       - Od początku kadencji w Elblągu podjęte były działania w kierunku stworzenia możliwości kształcenia osób zgodnie z potrzebami rynku pracy. Powstało kilka projektów, które sukcesywnie składamy do Regionalnego Programu Operacyjnego i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Chcemy przywrócić ideę kształcenia w porozumieniu z pracodawcami.
       To już trzecia umowa na unijne dofinansowanie dotycząca szkolnictwa zawodowego. W sumie na ten cel miejscy urzędnicy pozyskali 8,9 mln zł. W przygotowaniu są dwa kolejne projekty – na nie miasto planuje pozyskać unijne finansowanie w wysokości 8,3 mln zł.
       Zawarta dziś umowa jest jednym z etapów powstawania Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej – placówki oświatowej mającej wykształcić fachowców, którzy „od ręki” znajdą pracę i nie będą musieli „za chlebem” emigrować z miasta.
       Pewną nowością jest powstanie przy prezydencie... komitetu ds. koordynowania kierunków kształcenia zawodowego, który utworzyli przedstawiciele samorządu, Powiatowego Urzędu Pracy, pracodawców i uczelni wyższych.
       - Głównym celem tego ciała jest otwieranie i wygaszanie kierunków kształcenia w szkołach zgodnie z potrzebami rynku pracy. Będzie to miało sens, gdy będą aktywni ci, którzy zatrudniają i tworzą miejsca pracy – wyjaśniał Piotr Żuchowski. - Komitet będzie otrzymywał wypracowane przez ECEZ analizy, propozycje i podejmował decyzje, w jakich kierunkach kształcić, ile osób kształcić.
       Pieniądze na rozbudowę ECEZ już są, teraz „wystarczy” czekać na przetargi, które wyłonią wykonawców i można zaczynać budowę.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama