UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Energa stawia ultimatum w sprawie ciepła

 
Elbląg, Energa Kogeneracja zbudowała nowy blok na biomasę, który nie działa w pełnym zakresie. Musi teraz zmodernizować stare kotły węglowe, by w ogóle produkować w nich ciepło po 2020 roku
Energa Kogeneracja zbudowała nowy blok na biomasę, który nie działa w pełnym zakresie. Musi teraz zmodernizować stare kotły węglowe, by w ogóle produkować w nich ciepło po 2020 roku (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Reklama

Nadal nie wiadomo, kto za trzy lata będzie dostarczał ciepło do elbląskich mieszkań. Negocjacje w sprawie nowej umowy między EPEC a Energą Kogeneracja zostały po sześciu spotkaniach zawieszone, bo w kilku ważnych sprawach obie spółki nie mogą się porozumieć. Energa postawiła ultimatum: jeśli do końca kwietnia 2017 roku umowa nie zostanie podpisana, elektrociepłownia... nie może zagwarantować dostaw ciepła po 30 czerwca 2020 roku. A to oznacza wielki problem dla Elbląga. 

Obecnie Energa Kogeneracja dostarcza ciepło do ponad 80 procent elbląskich mieszkań podłączonych do miejskiej sieci, resztę zapewnia EPEC. Instalacja Energi, czyli kotły węglowe z lat 50., nie spełnia wymogów nowych przepisów, które wejdą w życie w 2020 roku, dlatego musi być ona zmodernizowana, by mogła nadal produkować ciepło. Co to oznacza dla Elbląga? Albo miasto podpisze nową umowę z Energą Kogeneracją na dostawę ciepła, albo wybuduje swoją ciepłownię, albo znajdzie innego dostawcę, który wybuduje własne źródło. W przeciwnym razie za trzy lata w trakcie zimy kaloryfery w elbląskich mieszkaniach będą lodowate.
       I tu jest pies pogrzebany.
      
       Energa swoje, miasto i EPEC swoje
      
Energa Kogeneracja w zamian za modernizację swojej instalacji, oczekuje, że miasto podpisze umowę na dostawę ciepła na 17 lat, z gwarancją zakup mocy zamówionej nie mniejszej niż 140 megawatów, proponuje też wysokie kary umowne, jeśli EPEC lub inny podmiot związany z miastem rozpocznie budowę własnego źródła. Miasto, stuprocentowy właściciel EPEC, nie chce się na kary umowne zgodzić, poza tym oczekuje, że Energa stworzy algorytm, który zagwarantuje, że nie będzie mogła dowolnie kształtować cen, zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Zastrzeżenia obu stron zostały ujęte w protokole rozbieżności, który został dołączony do projektu umowy. I na tym negocjacje pomiędzy spółkami – po sześciu spotkaniach - się zakończyły. Dzisiaj o ich przebiegu poinformował radnych z komisji gospodarczej Krzysztof Krasowski, prezes EPEC.
       - Rozpatrywaliśmy różne warianty dotyczące dostaw ciepła. Budowę nowej własnej ciepłowni olejowo-gazowej lub olejowo-gazowej z blokiem biomasowym, samego bloku biomasowego, który zasiliłby obecną kotłownię przy Dojazdowej i negocjacje z Energą-Kogeneracją – mówił prezes Krasowski.
       W zależności od wariantu, koszt budowy nowej ciepłowni przez EPEC waha się zdaniem prezesa Krasowskiego od 90 do 120 milionów złotych, a nowa inwestycja spowoduje wzrost cen dla odbiorców. Na dodatek zdolność kredytowa EPEC to około 40-50 milionów złotych, środki własne około 12 mln zł, na resztę trzeba będzie więc pozyskać pieniądze z innych źródeł. Nie będzie też wówczas środków na modernizację sieci.
       - Rozsądnie jest więc przeprowadzić dialog techniczny z innymi firmami, które zjadły sobie zęby na takich inwestycjach, by przekonać się, czy możemy w obecnych warunkach uzyskać lepszą propozycję niż oferta Energi Kogeneracji. I następnie podjąć decyzję, czy idziemy w przetarg na budowę nowej ciepłowni czy pozostajemy przy umowie z Energą. Ale to już decyzja właściciela, czyli samorządu – tłumaczył Krzysztof Krasowski.
       - Pozostaje nam w takim razie skapitulować, mówiąc pół żartem, pół serio – reagował radny Ryszard Klim. - Nie zostaliśmy przygotowani do podjęcia decyzji, pana prezentacją odstraszyliśmy ewentualnych inwestorów. Mówimy im, nie przychodźcie, bo to się nie opłaca – mówił do prezesa EPEC. - Jesteśmy przeczuleni na tym punkcie, bo już się sparzyliśmy na Enerdze-Kogeneracja, która w 2013, 2014 i 2015 podnosiła ceny odpowiednio o 10, 9, 6 procent, co przyczyniło się do łupienia mieszkańców.
       - Z naszego punktu widzenia istotnym elementem całego procesu jest ochroną inwestycji, którą musimy ponieść – mówił do radnych w imieniu Energi Kogeneracja Ryszard Janoś, radca prawny firmy. - Nikt normalny nie zainwestuje kwoty 120-140 milionów złotych [tyle ma kosztować modernizacji elektrociepłowni Energi – red.] mając świadomość, że miasto zdecyduje się w ciągu paru lat na inne rozwiązania. Dlatego chcemy, by umowa była na 17 lat, by były kary umowne jako zabezpieczenie. Formą ustępstwa z naszej strony jest zastosowanie cen benchmarketingowych, czyli referencyjnych, a nie kosztowych, więc finalnie cena będzie niższa dla odbiorcy końcowego. Przykre jest to, że państwo nasz punkt widzenia traktujecie jako szantaż.
      
       Kłótnia o algorytm
      
Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć, ile ta cena wyniesie. Stąd wiele wątpliwości zgłaszanych na posiedzeniu komisji przez radnych i wiceprezydenta Janusza Nowaka. - Gdy byłem wiceprezydentem, próbowałem interweniować w sprawie waszych cen w Urzędzie Regulacji Energetyki. URE stwierdziło, że nie jestem uprawniony, więc to co ustali, jest święte. A potem jest tak, że to zarządcy windykują należności od mieszkańców za ciepło, nie EPEC czy Kogeneracja. Sądzę, że możecie stworzyć algorytm, lepszy lub gorszy, określający poziom cen na przestrzeni lat. Od dwudziestu lat o tym rozmawiamy – mówił na komisji radny Janusz Hajdukowski.
       - Całkowicie się zgadzam, ta umowa jest dość jednostronna. Zawiera zapis, że jeżeli w ciągu trzech lat Kogeneracja nie będzie miała zysków ze sprzedaży ciepła w Elblągu, to może podnieść ceny. Dlatego oczekujemy algorytmu i będziemy to w dalszym ciągu negocjować – dodał wiceprezydent Janusz Nowak.
       - Najprawdopodobniej stworzenie algorytmu spowoduje, że cena będzie wyższa – odpowiedział radca prawny Energi Kogeneracji. - Decyzje w sprawie algorytmu musi podjąć zarząd. Na dzisiaj mamy pewność, że jesteśmy w stanie sfinansować tę inwestycję. Jeśli cały proces przeciągnie się w czasie, to może się okazać, że priorytety spółki się zmienią – przestrzegał Ryszard Janoś.
       Po trwającej blisko godzinę dyskusji przewodniczący komisji gospodarczej Janusz Hajdukowski zdecydował, że za miesiąc odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. To jest czas dla obu stron na dodatkowe negocjacje.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • No jak tacy "fachofcy" jak Janusz "Elbrol" Nowak się wezmą za sprawę Epec-Energa, to już teraz kupujcie piecyki do domów, jeśli nie chcecie zamarznąć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  RedaktorJabłkalski(2017-03-28)
 • Takie są skutki prywatyzowania spółek strategicznych. .Te 100mln na własną ciepłownię miejską trzeba oddawać przez lata i to taka ukryta podwyżka, której przy rachunku nie będzie widać w całości, ale w zamrożeniu innych inwestycji i modernizacji tak. Infrastruktura się dekapitalizuje i nie można zakładać, że po spłacie długu za nową ciepłownię już będzie tylko dobrze. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  hmurek(2017-03-28)
 • Od 3 lat zero inflacji, a nawet deflacja, a epec i energa wala podwyżki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  dziwne(2017-03-28)
 • Krasowski pochodzi z EC, tam po zakończeniu nauki zaczynał, szkolił się i wdrażał w ciepłownictwo i teraz co ? Ze swoimi nie umie się dogadać. Piśkiewicz był zupełnie niekumaty w tych sprawach ale nowy Krasowski jeszcze nie jest zepsuty przez przydu...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-03-28)
 • Gonić Wróblewskiego, gonić nieudacznika. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 9
  (2017-03-28)
 • A miało być tak " różowo " czy jakoś tak? A co na to p. Klim?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  wist(2017-03-28)
 • Strachy ma lachy!!! Jak im sie nie pdoba to niech nie dostarczaja ciepła. Ciekawe co zrobia sami ze sobą. Kto im bedzie płacił pensje i pokrywał koszta innych giftów jakie sobie non stop fundują. Naprawde takie pi. .. .lenie to dzieciom w przedszkolu możecie uskuteczniac. A i tak wątpią czy dzieci sie przestraszą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 11
  ksionc(2017-03-28)
 • a czy ta nieudana inwestycja jest już wrzucona w opłaty za ciepło ? Przecież wydano ok. 200 mln zł i to nie ma wpływu na Energę ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  hamulcowy(2017-03-28)
 • jak może nie móc porozumieć się ktoś kto był prezesem energii, z kimś kto był dyrektorem w epecu. a możne to małostkowość tego drugiego, albo prywatne wycieczki? chory kraj i misiewicze na stanowiskach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2017-03-28)
 • Miasto nie może ulec presji czy szantażowi i ustąpić. Energa nie może być jedynym wytwórcą ciepła dla miasta. Musi być konkurencja i inna elektrownia. Jakiś czas temu Energa stawiała blok energetyczny opalany biomasą - koszt inwestycji ponad 200mln zł. Teraz mówią o jakiejś planowanej modernizacji za kolejne miliony. Nie ma żadnej gwarancji, że po modernizacji miasto będzie miało ciepła pod dostatkiem. Może być jak z tym blokiem na biomasę- powiadają, że działa ale od czasu do czasu i na pół gwizdka. Niewiarygodna technicznie firma to duże ryzyko i nie może być jedynym partnerem dla Miasta. A jak coś znowu spartaczą? Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 4
  (2017-03-28)
 • pisowska obsada rodzinna w enerdze-kogeneracji to wytłumaczenie podwyżek. .. .. namnożyło się tam ostatnio tylu pociotków iż strach się bać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 6
  (2017-03-28)
 • no ite, ,negocjacje, ,. .. pisowe z pisowymi, a mieszkańcy zęby w ściane. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  (2017-03-28)
Reklama