Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EPEC stawia na biomasę

 
Elbląg, EPEC stawia na biomasę - Od listopada testujemy nowe paliwo w ciepłowni Dojazdowa i efekty są bardzo dobre - mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC (fot. EPEC)
Rek

Trociny z tartaku to najnowszy pomysł EPEC na produkcję ekologicznego ciepła i oszczędzanie na opłatach za emisję dwutlenku węgla. W ciepłowni przy ul. Dojazdowej od listopada trwają próby spalania tego paliwa. - Wkrótce wyślemy zapytania ofertowe do tartaków, by zapewnić dostawę trocin na cały rok – mówi prezes EPEC.

- Współspalanie biomasy tartacznej i miału węglowego odbywa się na przystosowanym do tego procesu kotle rusztowym o mocy nominalnej 8 MWt. Od listopada testujemy to paliwo i efekty są bardzo dobre. Wcześniej testowaliśmy zrębki i pelety, ale ze względu na dostępność i cenę zdecydowaliśmy się na trzciny tartaczne jako paliwo optymalne – wyjaśnia Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC. - Wartość opałowa trocin to około 10 MJ /kg. W kotłowni Dojazdowa odbywa się współspalanie miału węglowego i biomasy w ilości do 20 procent biomasy. To oznacza, że mamy bardziej ekologiczne ciepło i będziemy płacili mniejsze opłaty za emisję dwutlenku węgla, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Wkrótce wyślemy zapytania ofertowe do tartaków, by zapewnić dostawy trocin na cały rok. Przewidujemy, że w 2015 r. spalimy około 1000 ton biomasy.
     Oszczędności są w EPEC potrzebne, bo zima nie rozpieszcza ciepłowników. Wysokie jak na tę porę roku temperatury powodują, że elbląska spółka sprzeda mniej ciepła, a więc i mniej zarobi na produkcji i przesyle.
     - W ubiegłym roku mieliśmy podobny problem. Oglądaliśmy wydawaną złotówkę z każdej strony, wprowadziliśmy szereg oszczędności, między innymi związanych ze świadczeniami dla pracowników. Spada liczba pracowników i kosztów z nimi związanych. Znaleźliśmy nowe źródła przychodu. Produkujemy węzły ciepłownicze, robimy na zamówienia wspólnot mieszkaniowych instalacje wewnętrzne na ciepłą wodę i ciepło. Nie oszczędzaliśmy jedynie na bezpieczeństwie, bo na tym oszczędzać nie można – twierdzi Łukasz Piśkiewicz. - Dzięki oszczędnościom, a także zakupie tańszego węgla, mogliśmy też obniżyć od stycznia ceny produkcji naszego ciepła dla odbiorców i przesyłu o niemal 8 procent. Nasz udział w rynku produkcji ciepła wynosi jednak tylko 15 procent, ale chcemy go zwiększyć, by produkować więcej tańszego ciepła.
     Ubiegły rok EPEC zamknął zyskiem około 230 tysięcy złotych. Jak będzie w tym roku, czas pokaże. Jeśli zima nadal będzie tak łagodna, w spółce konieczne będzie wprowadzenie kolejnego programu oszczędnościowego.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Brawo! Tak trzymać! Coś pozytywnego sie dzieje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 21
  Koij(2015-02-04)
 • A ja stawiam na radnego klima i sld, że zmiana nastąpi w EPECu. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 6
  cieciorka(2015-02-04)
 • Tak trzymać! Bardzo dobrze ze sie spółka rozwija!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 17
  Dych(2015-02-04)
 • Zmiana w EPEC już nastąpiła. .. Gratulujemy odwagi P. Prezesie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 18
  pracownikEPC(2015-02-04)
 • EPEC niech nie patrzy jaka będzie zima - bo nie ma zysku. Nie jesteście firmą handlową i nie powinniście mieć zysku. Jesteście firma służebną dla mieszkańców więc ciepło winno być tanie. Radzę baczniej oglądać wydawane złotówki, a oszczędności i zmiany - jakie oszczędności i zmiany chyba żarty. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 4
  romeks(2015-02-04)
 • zamiast prowadzić testy należy wziąć działu technicznego epec raport o współspalaniu miału i biomasy opracowany w 2002 roku dla ciepłowni na dojazdowej i nie marnować czasu na odkrywanie rzeczy dawno sprawdzonych. poza tym mam prawo zakładać ze na tym spapranym kotle ( przepłaconym ponad dwukrotnie) będzie to źle wychodziło. biomasę można spalać w dwóch ( a może w jednym bo ten po ostatnim remoncie ponoć nie nadaje się do pracy) kotłach WR 10,ale to wszystko jest w raporcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  sic(2015-02-04)
 • Najlepszą obroną jest atak, to tak zawsze "niby" się sprawdza. Miały być obniżki, a od stycznia dostaliśmy podwyżki ze spółdzielni. za podgrzanie ciepła. Z tego co ludzie piszą to nic nowego, takie dane już dawno opracowano, najwyższy czas żeby się Urząd zainteresował, kiedyś to już było teraz się wyciąga, a gdzie autor tego skoro to 2002 rok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2015-02-04)
 • A ja stawiam na Pana Radnego Ryszarda Klima
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  wyborca(2015-02-04)
 • Co to znaczy? cyt. , że wkrótce wyślemy zapytania ofertowe do tartaków, by zapewnić dostawy na cały 2015 rok. Po co już o tym pisać skoro jeszcze niema zapewnionych dostaw trocin. Takie patykiem po wodzie, a jak tartaki odpiszą, że już wszystko rozdysponowali, to czym palić? I rzeczywiście dlaczego dostaliśmy podwyżki od 1 stycznia, skoro zysk, skoro działania oszczędnościowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2015-02-04)
 • Jak się zatrudnia na stanowisko prezesa bez wykształcenia i praktyki to takie są efekty. Facet nie wie co w firmie można zrobić i prowadzi badania które generują tylko koszty. Za ten brak wiedzy i doświadczenia madpłacają co miesiąc odbiorcy ciepła, bo prawie 80 PLN/GJ to ok. 30 % więcej niż np w Olsztynie. Należy rozliczyć także efekty z wymiany sieći ciepłowniczej. Po wydaniu takich grubych milionów cena ciepła powinna zmaleć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 2
  obniżyćcenęciepła(2015-02-04)
 • a ja stawiam na Tomczyka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  (2015-02-04)
 • to głupawy pomysł, pozbawiony sensu. już ta ciepłownia na ul elektrycznej to jeden wielki problem i wyzsze koszty wytwarzania niz z węgla. ciepłownia miejska /epec/ ma powstac nowa w oparciu o zastosowanie turbiny gazowej tak jak w cywilizowanych państwach. raz wydane duze pieniadze w nowoczesne wytwarzanie ciepła a nie ciagłe eksperymenty. i bez obawy dostawy gazu nie sa zagrozone ani dla polski ani dla europy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2015-02-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.