UWAGA!

EPEC stawia na biomasę

 Elbląg, - Od listopada testujemy nowe paliwo w ciepłowni Dojazdowa i efekty są bardzo dobre - mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC
- Od listopada testujemy nowe paliwo w ciepłowni Dojazdowa i efekty są bardzo dobre - mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC (fot. EPEC)

Trociny z tartaku to najnowszy pomysł EPEC na produkcję ekologicznego ciepła i oszczędzanie na opłatach za emisję dwutlenku węgla. W ciepłowni przy ul. Dojazdowej od listopada trwają próby spalania tego paliwa. - Wkrótce wyślemy zapytania ofertowe do tartaków, by zapewnić dostawę trocin na cały rok – mówi prezes EPEC.

- Współspalanie biomasy tartacznej i miału węglowego odbywa się na przystosowanym do tego procesu kotle rusztowym o mocy nominalnej 8 MWt. Od listopada testujemy to paliwo i efekty są bardzo dobre. Wcześniej testowaliśmy zrębki i pelety, ale ze względu na dostępność i cenę zdecydowaliśmy się na trzciny tartaczne jako paliwo optymalne – wyjaśnia Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC. - Wartość opałowa trocin to około 10 MJ /kg. W kotłowni Dojazdowa odbywa się współspalanie miału węglowego i biomasy w ilości do 20 procent biomasy. To oznacza, że mamy bardziej ekologiczne ciepło i będziemy płacili mniejsze opłaty za emisję dwutlenku węgla, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Wkrótce wyślemy zapytania ofertowe do tartaków, by zapewnić dostawy trocin na cały rok. Przewidujemy, że w 2015 r. spalimy około 1000 ton biomasy.
       Oszczędności są w EPEC potrzebne, bo zima nie rozpieszcza ciepłowników. Wysokie jak na tę porę roku temperatury powodują, że elbląska spółka sprzeda mniej ciepła, a więc i mniej zarobi na produkcji i przesyle.
       - W ubiegłym roku mieliśmy podobny problem. Oglądaliśmy wydawaną złotówkę z każdej strony, wprowadziliśmy szereg oszczędności, między innymi związanych ze świadczeniami dla pracowników. Spada liczba pracowników i kosztów z nimi związanych. Znaleźliśmy nowe źródła przychodu. Produkujemy węzły ciepłownicze, robimy na zamówienia wspólnot mieszkaniowych instalacje wewnętrzne na ciepłą wodę i ciepło. Nie oszczędzaliśmy jedynie na bezpieczeństwie, bo na tym oszczędzać nie można – twierdzi Łukasz Piśkiewicz. - Dzięki oszczędnościom, a także zakupie tańszego węgla, mogliśmy też obniżyć od stycznia ceny produkcji naszego ciepła dla odbiorców i przesyłu o niemal 8 procent. Nasz udział w rynku produkcji ciepła wynosi jednak tylko 15 procent, ale chcemy go zwiększyć, by produkować więcej tańszego ciepła.
       Ubiegły rok EPEC zamknął zyskiem około 230 tysięcy złotych. Jak będzie w tym roku, czas pokaże. Jeśli zima nadal będzie tak łagodna, w spółce konieczne będzie wprowadzenie kolejnego programu oszczędnościowego.
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Brawo! Tak trzymać! Coś pozytywnego sie dzieje!
  • A ja stawiam na radnego klima i sld, że zmiana nastąpi w EPECu. .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    6
    cieciorka(2015-02-04)
  • Tak trzymać! Bardzo dobrze ze sie spółka rozwija!
  • Zmiana w EPEC już nastąpiła. .. Gratulujemy odwagi P. Prezesie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    18
    pracownikEPC(2015-02-04)
  • EPEC niech nie patrzy jaka będzie zima - bo nie ma zysku. Nie jesteście firmą handlową i nie powinniście mieć zysku. Jesteście firma służebną dla mieszkańców więc ciepło winno być tanie. Radzę baczniej oglądać wydawane złotówki, a oszczędności i zmiany - jakie oszczędności i zmiany chyba żarty. .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    21
    4
    romeks(2015-02-04)
  • zamiast prowadzić testy należy wziąć działu technicznego epec raport o współspalaniu miału i biomasy opracowany w 2002 roku dla ciepłowni na dojazdowej i nie marnować czasu na odkrywanie rzeczy dawno sprawdzonych. poza tym mam prawo zakładać ze na tym spapranym kotle ( przepłaconym ponad dwukrotnie) będzie to źle wychodziło. biomasę można spalać w dwóch ( a może w jednym bo ten po ostatnim remoncie ponoć nie nadaje się do pracy) kotłach WR 10,ale to wszystko jest w raporcie
  • Najlepszą obroną jest atak, to tak zawsze "niby" się sprawdza. Miały być obniżki, a od stycznia dostaliśmy podwyżki ze spółdzielni. za podgrzanie ciepła. Z tego co ludzie piszą to nic nowego, takie dane już dawno opracowano, najwyższy czas żeby się Urząd zainteresował, kiedyś to już było teraz się wyciąga, a gdzie autor tego skoro to 2002 rok.
  • A ja stawiam na Pana Radnego Ryszarda Klima
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    4
    wyborca(2015-02-04)
  • Co to znaczy? cyt. , że wkrótce wyślemy zapytania ofertowe do tartaków, by zapewnić dostawy na cały 2015 rok. Po co już o tym pisać skoro jeszcze niema zapewnionych dostaw trocin. Takie patykiem po wodzie, a jak tartaki odpiszą, że już wszystko rozdysponowali, to czym palić? I rzeczywiście dlaczego dostaliśmy podwyżki od 1 stycznia, skoro zysk, skoro działania oszczędnościowe.
  • Jak się zatrudnia na stanowisko prezesa bez wykształcenia i praktyki to takie są efekty. Facet nie wie co w firmie można zrobić i prowadzi badania które generują tylko koszty. Za ten brak wiedzy i doświadczenia madpłacają co miesiąc odbiorcy ciepła, bo prawie 80 PLN/GJ to ok. 30 % więcej niż np w Olsztynie. Należy rozliczyć także efekty z wymiany sieći ciepłowniczej. Po wydaniu takich grubych milionów cena ciepła powinna zmaleć.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    21
    2
    obniżyćcenęciepła(2015-02-04)
  • a ja stawiam na Tomczyka
  • to głupawy pomysł, pozbawiony sensu. już ta ciepłownia na ul elektrycznej to jeden wielki problem i wyzsze koszty wytwarzania niz z węgla. ciepłownia miejska /epec/ ma powstac nowa w oparciu o zastosowanie turbiny gazowej tak jak w cywilizowanych państwach. raz wydane duze pieniadze w nowoczesne wytwarzanie ciepła a nie ciagłe eksperymenty. i bez obawy dostawy gazu nie sa zagrozone ani dla polski ani dla europy.
Reklama