UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na wiadukt wjechały ciężarówki, mieszkańcy pojadą nim w październiku

 
Elbląg, Na wiadukt wjechały ciężarówki, mieszkańcy pojadą nim w październiku
(fot. Anna Dembińska)
Reklama

- Na początku października oddamy wiadukt do użytku mieszkańcom – zapowiada prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Dzisiaj odbyły się próby obciążeniowe nowo wybudowanego obiektu. Zobacz aktualne zdjęcia.

Dzisiaj na wiadukt, nasyp i drogi dojazdowe wjechały załadowane ciężarówki, by specjaliści mogli sprawdzić, czy parametry obiektu założone w projekcie budowlanym są zgodne z rzeczywistością.
       - Każda ciężarówka jest załadowana do masy 32 ton. Będziemy prowadzić zarówno pomiary dynamiczne, podczas których pojazdy będą przejeżdżać przez wiadukt, jak i statyczne – wyjaśnia Michał Wolszon, kierownik robót mostowych w firmie MTM, wykonawcy wiaduktu.
       - W zasadzie swoją pracę już kończymy. Obecnie trwają prace porządkowe i zagospodarowanie terenu wokół – dodaje Radosław Marczak, kierownik budowy. - Co było najtrudniejsze? Skoordynowanie w czasie wszystkich branż, związanych z tą inwestycją. Termin był szalony, bo mieliśmy rok na wykonanie. Pogoda nam sprzyjała, dzisiaj nie sprzyja – żartował.
      
       Prace mają się zakończyć do 30 września, wykonawcę czekają jeszcze odbiory techniczne, po których wiadukt będzie oddany do użytku. - Stanie się to na początku października. Wtedy mieszkańcy zobaczą różnicę, między tym co było wcześniej a jest teraz – zapowiada prezydent Witold Wróblewski, który po raz kolejny odniósł się do kosztów budowy wiaduktu. - Podtrzymuję to, co mówiłem już tyle razy. Wiadukt z drogami dojazdowymi kosztował 35 mln złotych, z czego prawie połowę stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych i od ministerstwa infrastruktury. To jest prosta matematyka. Nie wiem, kto rozpuszcza informacje, że inwestycja jest droższa. Chcę podkreślić, że gdybym za ten wiadukt nie zabrał się na początku kadencji, to dzisiaj cena byłaby o wiele wyższa. Wykonawca mówił sam, że sam wiadukt z drogami kosztowałby nawet 50 mln złotych. Nie wiem, czy wówczas byłby realny. Mamy wiadukt za godziwe pieniądze i to nie zbudowany dla prezydenta Wróblewskiego czy Nowaka, ale dla mieszkańców Elbląga – stwierdził prezydent.
       Nadal jednak nie wiadomo, czy do skutku dojdzie budowa tunelu pod torami, który miałby służyć pieszym w momencie, gdy PKP PLK zlikwiduje przejazd przez tory kolejowe w ciągu ul. Lotniczej.
       Dotychczas odbyły się dwa przetargi, ale cena proponowana przez wykonawcę (13 mln zł) dwukrotnie przekracza kwotę oszacowaną przez ratusz.
       - Jeśli tunel miałby kosztować 13 mln złotych, to jest oczywiście przesada. Ogłosimy trzeci przetarg i jeśli ceny w nim znacznie będą przekraczać szacunki, będziemy rozmawiali z Polskimi Liniami Kolejowymi o zwiększeniu ich udziału w dofinansowaniu tunelu (obecnie to 1,7 mln złotych – red.). Jeśli to się nie uda, jesteśmy przygotowani awaryjnie, by wykonać windy przy wiadukcie, by ułatwić pieszym przejście. Jeśli tunel miałby kosztować 13 mln złotych, to jest oczywiście przesada
       Ile to rozwiązanie z windami przy nowym wiadukcie miałoby kosztować, na razie nie wiadomo.
      
       Zobacz film z drona, który zrealizowaliśmy kilkanaście dni temu.
      

      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama