Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z rozmów o cieple wieje chłodem

 
Elbląg, Z rozmów o cieple wieje chłodem Na zdjęciu blok na biomasę, zbudowany przez spółkę Energa Kogeneracja kilka lat temu (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Rek

Na jakim etapie są negocjacje miasta z Energą Kogeneracja w sprawie dostaw ciepła dla Elbląga po 2020 roku? - Odnosimy wrażenie, że prezydent celowo zawiesza negocjacje lub sprowadza rozmowy na boczny tor, starając się grać na czas – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy grupy Energa. Prezydent Witold Wróblewski nie chce zdradzać szczegółów.

Problem jest poważny, bo Energa Kogeneracja dostarcza ciepło do ponad 80 procent elbląskich odbiorców. Należąca do spółki elektrociepłownia węglowa przy ul. Elektrycznej jest przestarzała i po 2020 roku będzie musiała być zamknięta, jeśli nie zostanie zmodernizowana. Energa twierdzi, że nie wyda ani złotówki na inwestycję, jeśli nie będzie miała podpisanej z miastem i Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej długoletniej umowy na dostarczanie ciepła dla elblążan. Z kolei elbląski samorząd nie chce być skazany na ewentualny monopol i dyktowanie cen. I tak koło się zamyka.
     Stanowiska obu stron miały zbliżyć negocjacje w sprawie nowej umowy, ale z odpowiedzi, które uzyskaliśmy od grupy Energa wynika, że nie ma w nich postępu.
     - Władze miasta mają bieżącą, precyzyjną informację o warunkach umowy, konieczności jej zawarcia w związku z dostosowaniem do środowiska. Rozmowy prowadzone są od kilku lat. Tworząc kolejne analizy finansowe składamy kolejne propozycje władzom miasta. Niestety, odnosimy wrażenie, że prezydent zawiesza celowo negocjacje lub sprowadza rozmowy na boczny tor, starając się grać na czas. To nie jest efektywne prowadzenie rozmów i nie dostrzegamy autentycznej chęci porozumienia się – twierdzi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa, do której należy Energa Kogeneracja.
     Spółka chce zainwestować w modernizację instalacji w Elblągu około 150 mln złotych. - Dostosowanie ciepłowni do wymogów związanych z ochroną środowiska należy rozpocząć natychmiast, jeżeli mamy zdążyć z inwestycją do roku 2022. W przeciwnym przypadku w obliczu grożących, potężnych kar spółka będzie musiała wstrzymać produkcję ciepła na kotłach węglowych – dodaje Adam Kasprzyk. - Wytwarzanie ciepła przez Energa Kogeneracja wyłącznie w posiadanym bloku opalanym biomasą nie zapewni wystarczającej ilości ciepła dla mieszkańców Elbląga. Scenariusz zapewnienia ciepła dla miasta tworzy prezydent, a opóźnianie podpisania umowy i sztuczne przeciąganie rozmów doprowadzi do stworzenia dramatycznej sytuacji zarówno dla mieszkańców jak i dla spółki Energa Kogeneracja.
     Energa proponuje, by nowa umowa z miastem na dostawy ciepła, obowiązywała w okresie 17-20 lat. - Taki czas pozwoli ograniczyć znacząco wpływ inwestycji na ceny ciepła. Oczywiście możliwy byłby krótszy okres, ale oznaczałoby to konieczność podniesienia cen ciepła dla mieszkańców czego chcemy zdecydowanie uniknąć. Zaproponowany okres nie jest więc kaprysem Spółki, ale rozsądnie przemyślaną, kompromisową propozycją – dodaje Adam Kasprzyk.
     Co na to wszystko prezydent Witold Wróblewski? Wysłaliśmy kilka pytań w tej sprawie, ale otrzymaliśmy jedynie taką odpowiedź: - Negocjacje są cały czas prowadzone przez właścicieli obu spółek. Dla dobra tych rozmów do czasu ich zakończenia nie będziemy udzielać informacji na temat ich przebiegu i dotychczasowych ustaleń – napisała do nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dobrze, że mam swoje ogrzewanie, ale mieszkańcom korzystającym z sieci miejskiej współczuję. Ciekawe o ile % będzie podwyżka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  loop(2017-11-23)
 • To są wieloletnie zaniedbania Wróblewskiego i Słoniny i najdroższe ciepło w Polsce (a co za tym idzie wysokie czynsze) zawdzięczamy właśnie im. Zamiast budowac wiadukty nad torami, 500m linii tramwajowej, sralnie dla psów, święta czekolady i inne pierdoły należało już dawno samemu rozpocząć produkcję ciepłą dla mieszkańców i nie liczyć teraz na łaskę monopolisty Energi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 13
  Jakokomisjapanuzabraniam(2017-11-23)
 • To są wieloletnie zaniedbania Wróblewskiego i Słoniny i najdroższe ciepło w Polsce (a co za tym idzie wysokie czynsze) zawdzięczamy właśnie im. Zamiast budowac wiadukty nad torami, 500m linii tramwajowej, wychodek dla psów, święta czekolady i inne pierydoły należało już dawno samemu rozpocząć produkcję ciepłą dla mieszkańców i nie liczyć teraz na łaskę monopolisty Energi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 13
  (2017-11-23)
 • No cóż EC ostoja pisowska znowu nam podniesie opłaty za ciepło. Na coś widać potrzebują już forsę. .. a na co to nie wiecie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 13
  (2017-11-23)
 • .. ., ,tęp szczury, zbieraj złom i odpadki. .. a ja się pytam na co płacimy podatki?. .. Energetyka w rencach pisowskich i jeszcze trochę i nas wysprzedają na sztuki. .. A co to jeszcze miał zrobić Prezydent Wróblewski. .. .a po co jest ENERGA?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 10
  (2017-11-23)
 • Ukłony dla panów z szajem na czele. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2017-11-23)
 • Zniosę każdą podwyżkę, byleby ryja i grzywki Ropucha już na oczy nie widzieć. Mogę tez siedzieć w chłodzie, tak zdrowiej :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2017-11-23)
 • miłość pisowska do katoli elblaskich przemawia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 8
  (2017-11-23)
 • Czyżby prezydent bał się odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji - i to strategicznej - dla miasta? Po co nam pośrednik w dostarczaniu ciepła jakim jest EPEC? warto się nad tym zastanowić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 6
  wist(2017-11-23)
 • A co z kotłami na biomasę? Wybudowane rdzewieją? Czy to tylko nietrafiona inwestycja? No i jak wygląda, ,trucie, ,Elbląga przez spółkę EC? Odsiarczanie i odpylanie działa? A ostatnie nagminne zapalenia oskrzeli bez udziału dymu z EC? A padniecia gromadne drobiu, a w szczególności gołębi też bez udziału EC?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 8
  (2017-11-23)
 • A ile zarabiają działacze PIS w Enerdze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  Skjd(2017-11-23)
 • Ale przeciez umowa jeste miedzy EC a Epec to po co prezydent?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 8
  Idj(2017-11-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Naszywki
POLO z HAFTEM
Czapka z nadrukiem