Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZIT, czyli 40 milionów euro do wzięcia

 
Elbląg, ZIT, czyli 40 milionów euro do wzięcia Dzisiaj w ratuszu umowę w sprawie ZIT podpisali Gustaw Marek Brzezin i Witold Wróblewski (fot. Anna Dembińska)
Rek

Prawie 40 milionów euro trafi w najbliższych latach do Elbląga i okolicznych samorządów na projekty związane ze Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi. Z tych pieniędzy ma być m.in. sfinansowana budowa dróg dojazdowych do planowanego wiaduktu na Zatorze, budowa trakcji tramwajowej wzdłuż ul. 12 Lutego i inwestycje w połączonych miejskich szpitalach.

Umowę w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podpisali dzisiaj w Urzędzie Miejskim prezydent Elbląga Witold Wróblewski i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Na jej mocy sześć samorządów: Elbląg, gmina Elbląg, Milejewo, Młynary, Tolkmicko oraz powiat elbląski (w części) będzie mogło sięgnąć po 39,7 miliona euro (ponad 160 milionów złotych) na inwestycje w edukację, praktyczną naukę zawodu, drogi, zdrowie, rewitalizację miast czy efektywność energetyczną.
     - Obowiązkiem samorządu wojewódzkiego było stworzenie ZIT dla stolicy regionu, my poszliśmy krok dalej i mamy ZIT także dla subregionu elbląskiego i ełckiego, by równoważyć rozwój. Chwała samorządom, że potrafiły się dogadać i stworzyć taki ZIT, choć łatwo nie było. W Ełku przystąpiły do niego dwa samorządy, w Elblągu aż sześć – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Oczywiście nikt tych pieniędzy nie da samorządom za nic, bo to nie jest rozdawnictwo. Muszą startować w konkursach, spełnić wymogi formalne i wypełnić wytyczne każdego z konkursów. Różnica jest tylko taka, że ta pula prawie 40 milionów euro jest dedykowana dla subregionu elbląskiego, nikt inny po te środki sięgnąć nie może.
     - Około 80 procent kwoty przeznaczonej na ZIT powinno trafić do Elbląga – przewiduje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - W sierpniu chcemy już składać wniosek o środki na budowę trakcji tramwajowej w ciągu ul. 12 Lutego. Myślę, że na początku 2018 roku będzie ona gotowa. Będziemy też wnioskować do marszałka o pieniądze na kilka nowych tramwajów, ale to już z innej puli.
     Z puli ZIT mają być także finansowane drogi dojazdowe do planowanego wiaduktu na Zatorze, przebudowa drogi, która przebiega m.in. przez Przezmark, modernizacja połączonych miejskich szpitali. Z pieniędzy z ZIT mają także skorzystać szkoły, szczególnie prowadzące praktyczną naukę zawodów oraz samorządy i instytucje inwestujące w rewitalizację obszarów miejskich m.in. na cele kulturalne czy edukacyjne.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!