UWAGA!

Dwa dokumenty w ramach 12. MFF Żydowskie Motywy

 Elbląg, Dwa dokumenty w ramach 12. MFF Żydowskie Motywy

W piątek, 25 listopada o godz. 18 w ramach pokazów pofestiwalowych 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej na ostatnią już projekcję, podczas której będzie można zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Bente i Olek” oraz „7 dni w St. Petersburgu”. Wstęp wolny.

Międzynarodowy Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
       - Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej - czytamy na stronie Festiwalu.
      
       Opis filmów:
       „Bente i Olek”
       Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem, a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.
       kraj i rok produkcji: Polska, 2015
       scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
       zdjęcia: Jacek Knopp
       montaż: Tomek Rusinowicz
       muzyka: Bente Kahan
       produkcja: Studio Filmowe TAK/ Andrzej Titkow/Jodisk Museum Oslo
       rodzaj filmu: dokumentalny
       czas trwania: 31 min
      
       „7 dni w St. Petersburgu”
       Film pokazuje wizytę Lizy w Petersburgu, podczas której ma okazję uściskać swojego syna po raz pierwszy od 12 lat. Lisa przyjechała do Izraela, idąc w ślady swego syna Leonida. Rok później on zdecydował się na powrót do Rosji, a ona została w Izraelu z pozostałą częścią rodziny. Ich spotkanie to prawdziwa emocjonalna burza, choć po jakimś czasie dochodzą do punktu, w którym możliwy jest prawdziwe pojednanie. To będzie też ich pożegnanie, chyba że Lizie uda się zrealizować swoje marzenie, by Leonid powrócił do Izraela, pomimo wysokiej ceny jaką będzie musiał zapłacić – półtora roku w więzieniu.
       kraj i rok produkcji: Izrael, 2015
       scenariusz i reżyseria: Reuven Brodsky
       zdjęcia i montaż: Reuven Brodsky
       muzyka: Adi Rennert
       produkcja: Reuven Brodsky
       rodzaj filmu: dokumentalny
       czas trwania: 60 min
      
       Projekcje odbywają się w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
       Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama