UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Festung Europa

 
Elbląg, Festung Europa
(fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Mury, płoty, wojsko, policja – tak Europa broni się przed imigrantami z całego świata. Zdjęcia z hiszpańskiej Ceuty, greckiej wyspy Lesbos i granicy polsko-rosyjskiej można oglądać w Galerii EL. I nie są to przyjemne widoki. A jeszcze mniej przyjemny był wczorajszy (12 kwietnia) wykład Tomasza Ferensa, podsumowujący projekt wpływu nielegalnej imigracji na lokalne społeczności. Zobacz fotoreportaż.

Kiedy miałem 10 lat pojechałem pociągiem do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W środku nocy dziesięciolatka obudziło szczekanie psów. Na granicy obok pociągu stało kilkudziesięciu żołnierzy (?) z owczarkami niemieckimi. Tak przekraczało się polskie granice jeszcze 30 lat temu. Te wspomnienia wróciły podczas wczorajszego wernisażu w Galerii EL. Na wystawie „Borderlands” zaprezentowano zdjęcia z Ceuty (hiszpańska enklawa granicząca z Marokiem), greckiej wyspy Lesbos i granicy polsko – rosyjskiej. Te trzy miejsca łączy fakt, że wszystkie są zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej – obszaru, który przez stosunkowo dużą resztę świata postrzegany jako raj. Raj, do którego wstęp jest ściśle reglamentowany i co się z tym wiąże – próby nielegalnego dostania się do mitycznej krainy „mlekiem i miodem płynącej”. Czasem w mniejszym, czasem w większym zakresie.
       Do Ceuty, na Lesbos i na granicę polsko – rosyjską wybrali się fotograf Marek Domański i socjolog Tomasz Ferenc. Przygotowywali oni projekt mający zbadać wpływ nielegalnej imigracji na lokalne społeczności.
       Owocem tych wypraw są zdjęcia pokazujące obrazy, które były normą na polskich granicach jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zasieki, mury, płoty, żołnierze, policjanci, funkcjonariusze rozmaitych służb, których łączy możliwość użycia broni w stosunku do ludzi. A z drugiej strony - reporterskie zdjęcia pobytu uchodźców. Często zaskakujące jak to, gdzie Marek Domański sfotografował stare ubrania porzucone w krzakach w Ceucie.
       - Uchodźcy, którzy forsują płot na granicy hiszpańsko – marokańskiej w Ceucie ubierają się bardzo „grubo”, tak żeby przeszkody na płocie nie poraniły ich. W momencie, kiedy sforsują płot i są już w Ceucie pozbywają się ubrań i rzucają je byle gdzie. Stąd taki krajobraz – wyjaśniał Tomasz Ferenc w czasie wykładu po wernisażu.
       Innym ciekawym zdjęciem jest... wrakowisko łodzi motorowych w górach. Fotografia została zrobiona na wyspie Lesbos – przystanku na szlaku z Afryki do Europy. Wygląda to mniej więcej tak, jakby gigantyczny potop wyniósł te łodzie w góry i tam zostawił.
       - W najkrótszym miejscu z Turcji na Lesbos jest kilkanaście kilometrów. Uchodźcy przypływali tam rozmaitymi łodziami, pontonami. Po przypłynięciu łodzie były porzucane i zaczęły blokować porty. Grecy zaczęli je wywozić w góry i tam zostawiać – mówił Tomasz Ferenc.
       Po wernisażu odbył się wykład Tomasza Ferenca, który opowiadał o tym, jak wygląda „życie na granicy”. Słuchacze mogli się dowiedzieć o działaniach okrętów patrolowych Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) mających za zadanie uniemożliwienie imigrantom postawienia stopy na terytorium Unii Europejskiej; w jaki sposób uchodźcy forsują mur graniczny w Ceucie.
       - Sześćset osób dzieli się na trzy grupy mniej więcej równe. Pierwsza grupa symuluje atak na płot, angażując w tym czasie wszystkie jednostki marokańskiego wojska i hiszpańskiej Guardia Civil w obronę przejścia. Jakiś czas później do akcji wkracza druga grupa, uzbrojona w nożyce do przecinania płotu, drabiny itp. sprzęt, która toruje drogę trzeciej grupie, która jako jedyna ma realne szanse na przedostanie się do Ceuty – opowiadał Tomasz Ferenc.
       Przedostanie się do enklawy nie oznacza końca kłopotów. Trzeba jeszcze dostać się do kontynentalnej Europy. Zdjęcia przedstawione na wystawie pokazują uchodźców, którzy zza płotu obserwują odpływające do raju promy. Dostać się na taki prom to marzenie (nierzadko nierealne) uchodźców.
       Oprócz zdjęć na wystawie największe wrażenie robią dwa eksponaty – dziecięce kapoki mające (teoretycznie) uratować dzieci podczas nierzadkiego utonięcia łodzi lub pontonu.
       - Żaden mur na granicy nie spełnił swojej roli. Co najwyżej opóźnił procesy historyczne – mówił socjolog. - Nawet Mur Chiński czy Wał Hadriana.
       Wystawę zdjęć można oglądać w Galerii EL do 11 czerwca.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Uważam, że miasto powinno ufundować obowiązkowe (!) zwiedzanie tej wystawy dla radnych miejskich i posłów PiS, a zwłaszcza dla przewodniczącego Pruszaka i posła Wilka, którzy w sposób haniebny wypowiadali się jeszcze niedawno o uchodźcach, migrantach i generalnie ludziach o innym kolorze skóry czy wyznania. Decyzja taka miałaby niewątpliwie walor edukacyjny również dla różnej maści prawicowych oszołomów, którzy jeszcze 2-3 lata temu organizowali komisje lotne poszukujące "islamskich dzielnic" w Elblągu (nazwisk z litości tylko nie wspomnę:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 19
  RobertKoliński(2018-04-13)
 • panie wyżej kup młotek i walnij się porządnie w swoją głowę. Może pomoże ale nie obiecuję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 4
  hurra(2018-04-13)
 • nic nie jest w stanie pokonać polskiego tumaństwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  AMalejużniekoniecznie(2018-04-13)
 • Obejrzałem wystawę i naszła mnie taka refleksja, że należy podjąć jeszcze bardziej radykalne kroki celem uniemożliwienia przedostania się do UE tzw. uchodźcom. Nie jestem przeciwnikiem przyjmowania do UE obcokrajowców, ponieważ jest to głupota, jednak powinno przyjmować się osoby wykształcone i wykwalifikowane w jakimś zawodzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2018-04-13)
 • Brednie liberałów. Nie widzę niczego niestosownego w obronie naszych ziem przed nachodźcami, stadami motłochu, hamstwa i kołtuństwa islamskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2018-04-13)
 • co zdjęcia z obleganej przez afroafrykanczykow Ceuty i oblegwnrj przez arabowfrykanczykow i afroafrykanczykow greckiej wyspy Lesbos mają wspólnego z granicą polsko-angielski rosyjską? może Polacy chcą uciekać z Polski do Rosji? pomysł na wystawę pokazuje jakieś zaburzenia natury psycho u jej. autora, coś nie stykają obwody
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Reggae(2018-04-13)
 • do Rosji i jej dobrobytu uciekłaby cała Afryka,dlatego Ruscy tak strzegą swojej granicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  kustosz wystawy za kopiejki lew(2018-04-13)
 • @RobertKoliński - Wróciłeś Kiliński z Anglii. .. Wracaj tam ponownie do Anglii, pomóż tam w integracji uchodźców bo mają z nimi ogromne kłopoty. .. A nie ponownie wziąłeś się za politykę, bo przecież parę lat temu startowałeś już do samorządu, tylko z innej listy partyjnej. .. I jeszcze te twoje społecznicto nierobienie, bo miałeś teraz być zatrudniony u Wójcika ale praca z ludem ci daleka, mimo tych lewicowych i niby społecznych poglądów, lepsza okazała się pisarka w stowarzyszeniu Elbląg-Europa. .. Mówiąc krótko nieróbstwo za pieniądze podatników i Polskich i Unijnych, bo przecież ta twoja i tego stowarzyszenia praca społeczna i pozarządowa to kasa z projektów, czyli kasa pozyskana z dotacji Państwa i Unii. .. Ot, nieroby i kombinatorzy, i jeszcze drugi raz pcha się z tymi kumplami do samorządu, czyli do koryta i władzy chce się dorwać społecznik. .. A wykształcenie i doświadczenie do rządzenia żadne, ot dużo gada i pisze absolwent filologii angielskiej. .. .A, no i długie, w sumie nadal, życiowe doświadczenie z konopiami czyli z marychą. .. Mózg ci ta trasa wypaliła, do porządnej roboty się weź i zacznij płacić podatki porządne !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2018-04-13)
 • niestety życie mieszkańców Lesbos na skutek polityki lewackiej stało się nie do zniesienia, coraz więcej Greków ucieka z wyspy,nie są w stanie żyć w świecie ludzi z Afryki, zresztą dlaczego mieliby tak żyć? czy pan oberlewak Kotliński ma coś do powiedzenia? czemu ci Grecy muszą uciekać czemu lewacy wyganiają ludzi z ich domów ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  Gość feta(2018-04-13)
 • płacą za wpisy, z czegoś trzeba życ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  Three(2018-04-13)
 • Jak zawsze - ludzie skupiają się tylko na OBJAWACH a nie na PRZYCZYNACH. Wszyscy są ofiarami tej gry - muzułmanie, z których to ideologii (bo ciężko to nazwać religią) zrobiono taką pralkę mózgów jak w Korei Płn. (z całym szacunkiem dla tamtejszych Koreańczyków, których świat "zachodni" zawsze demonizuje), ktoś rozwala kraje na Bliskim Wschodzie (ktoś. .. a Polska, jako oczywiście marionetkowy kraj kolonialny przykłada bezkrytycznie do tego rączkę przytakując grzecznie wujom starszym w wierze zza oceanu wpychającym nas do wojny), korpobanksterka z Sorosem i kolegami PCHA tych ludzi do Europy - mentalnie (propaganda raju w EU, "książeczki sorosa" dla "uchodźców" itd. ), masa organizacji "społecznych" finansowanych przez banksterkę chce nam wytłumaczyć, że Europa to musi być zlepek przypadkowych ludzi z d. .. py - tymczasem w Izraelu (głównym promotorze tej akcji) do tzw. uchodźców STRZELA SIĘ NA GRANICY, a za każdą pomoc takowemu grożą kary z ichniego KK (!!!). .. itd. itp. .. Podobnie nazywanie tych wszystkich "uchodźców" UCHODŹCAMI to obraza dla prawdziwych UCHODŹCÓW, którzy uchodzą przed wojną i prześladowaniami. Podobnie nazywanie tej chołoty "Syryjczykami" to obraza dla Syryjczyków, obywateli tego dumnego, całkiem świeckiego i pięknego (niedawno jeszcze) kraju. Tam się rozgrywa brutalna geopolityka a nie jakieś sentymentalne rozprawki nad dramatem emigracji (zwanej mylnie uchodźstwem).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  PolskaAnarchista(2018-04-13)
 • Świat powinien być otwarty, przyjazny, granice powinny "witać tylko drogowskazem". .. ale nie na takim świecie. Grupka psychopatów (wciąż) rządząca tą planetą (niestety) przygotowuje poligon, krwawe łaźnie - a lemingi myslą, że to - jak zwykle, po raz setny to samo - jakiś dziwny przypadek, zbieg okoliczności - akurat w Syrii niby jakaś mała dziewczynka napisała na murze "Asssad to (cośtam)", potem komuś puściły gdzieś nerwy, i nagle "spontanicznie" po raz 128 zaczęła się wojna, która - dziwnym przypadkiem zrujnowała totalnei kraj, który był pełen bogactw naturalnych, i dziwnym przypadkiem (jak zawsze) kilku wujków ze swoimi korporacjami "zaopiekuje" się tymi bogactwami zamiast tubylców, których się zdegeneruje a część wypędzi z ich kraju (np. do EU - przecież po to to powstało, nowa forma korpokołchozu). .. Tak się tworzy "problem uchodźców". .:/. Tymczasem - wielki szacunek dla wszystkich obywateli Syrii - od mającego wciąż ogromne poparcie społeczne prezydenta Assada po pacyfikowanych brutalnie przez Turcję Kurdów. .. Nie wierzcie korpo massmediom, nie dajcie się wciągnąć (po raz setny!!!) w tą samą, tanią i bezczelną wojenną propagandę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  PolskaAnarchista(2018-04-13)
Reklama