UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kawiarenka Clio: o złocie z okolic Elbląga

 
Elbląg, Fot. Aureus (Rzym, ok. 174/175,
Fot. Aureus (Rzym, ok. 174/175, fot. archiwum MAH)
Reklama

Oddział elbląski Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie Kawiarenki Clio. Odbędzie się ono 8 maja o godzinie 17 w budynku Podzamcza (Bulwar Zygmunta Augusta 11, wejście od ul. Zamkowej).

Gościem Kawiarenki będzie prof. dr hab. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki kontaktów świata antycznego z Barbaricum (określenie obszarów europejskich zamieszkałych przez ludy poza zasięgiem kultury antycznej, szerzej poza granicami Imperium Rzymskiego na północ od Dunaju i na wschód od Renu), numizmatyki i archeologii Okresu Wpływów Rzymskich i Okresu Wędrówek Ludów (obecnie kieruje projektem: Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły). Profesor Bursche jest także niestrudzonym popularyzatorem archeologii, zarządzania dziedzictwem kulturowym i archeologii doświadczalnej, wiceprzewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik i przewodniczącym rady konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH-PL. Jest także współtwórcą i współorganizatorem dwudziestu Festiwali Archeologicznych w Biskupinie. Opublikował trzy książki i ponad 150 artykułów i recenzji. Był wielokrotnym stypendystą, wykładowcą, uczestnikiem wielu międzynarodowych ekspedycji, konferencji naukowych, członkiem międzynarodowych instytucji naukowych
       Znakomitym pretekstem do spotkania z prof. A. Bursche stało się niezwykłe, unikalne znalezisko z okolic Elbląga: tzw. aureus (nominał bity z czystego złota), wybity na cześć Faustyny Młodszej (ok. 130 – 176 r.), żony cesarza Marka Aureliusza. Znalezisko od 8 maja będzie można podziwiać w części wystawy „gockiej” w elbląskim Muzeum. Tematem wykładu będzie szeroki kontekst napływu rzymskiego złota na tereny Barbaricum.
       Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
  • A moim zdaniem to całe "czyste złoto" - zgodnie z ustawami kongresu USA Nr. 1226 i senatu USA Nr. 447 - podlega zwrotowi prawowitym właścicielom, którzy te precjoza przywieźli na tereny Barbaricu. No bo kto inny jak nie kupcy? O niewolnikach których ci kupcy wywozili z Barbaricum nie ma co i mówić, bo zapewne nie żyją. No ci niewolnicy. Chyba żeby się kto uparł i zażądał odszkodowania wraz z odsetkami (składanymi) za kilkaset tysięcy wywleczonych a wyrwanych z rodzin, na zatracenie. Ciekawym ile to by było?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 1
    (2018-05-03)
Reklama