UWAGA!

Koncert specjalny - Szymon Nehring i Elbląska Orkiestra Kameralna

 Elbląg, Koncert specjalny - Szymon Nehring i Elbląska Orkiestra Kameralna
fot. nadesłana

Szymon Nehring, jedyny Polak finałowej dziesiątki konkursu chopinowskiego już wkrótce wystąpi w Elblągu. Usłyszymy go 4 października o godz. 19 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Towarzyszyć mu będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją maestro Kaia Bumanna. Przed jego wizytą w Elblągu zadaliśmy mu kilka pytań.

EOK: Jakiej muzyki słucha Pan w wolnym czasie?
       Szymon Nehring: Lubię jazz, muzykę elektroniczną i dobrą muzykę pop, jednak najczęściej nie słucham zbyt dużo, ponieważ albo nie mam czasu, albo po prostu chcę odpocząć po całym dniu zajmowania się muzyką. Najczęściej słucham muzyki ze znajomymi i wtedy zawsze coś ciekawego odkrywam.
       EOK: Jaki utwór Chopina najbardziej lubi Pan grać?
       SN: Trudno powiedzieć, na pewno jednymi z ulubionych są Sonata h-moll, Polonez-fantazja i przede wszystkim Barkarola. Gram tylko ten ostatni utwór, myślę, że najbardziej trafia do mnie późny Chopin. Bardzo osobistym utworem jest dla mnie również Koncert fortepianowy f-moll. To utwór, który zawsze gram z wielką przyjemnością.
       EOK: Czy był Pan już kiedyś w Elblągu? Z czym się Panu to miasto kojarzy?
       SN: Nigdy nie byłem w Elblągu. Również z tego względu bardzo się cieszę na przyjazd, ponieważ lubię poznawać nowe miasta. Jak na razie jedyne, z czym kojarzy mi się to miasto, to z muzyką rap, której słuchałem i której jednym z najwybitniejszych przedstawicieli jest teraz muzyk właśnie stamtąd.
       EOK: Jak sobie Pan radzi z tremą?
       SN: Skupiam się na muzyce, a nie na swoich odczuciach stresowych. To dla mnie podstawowe założenie. W ten sposób mogę przeistoczyć tremę w pozytywną energię, która sprawia, że gram lepiej, z większą emocją. Myślę, że w tej materii mogę się jeszcze wiele nauczyć, ale lubię to napięcie, które występuje na scenie. Nigdy nie chciałbym, aby go nie było.
      
       Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia w Polsce. Dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu, otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Krakowie.
       Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą m.in.: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014). W 2015 roku wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej. W ubiegłym roku wydał debiutancką płytę „Chopin, Szymanowski, Mykietyn”, która została wyróżniona nagrodą Fryderyka 2016 w kategorii muzyki poważnej (Album Roku Recital Solowy) oraz innymi nagrodami magazynów muzycznych.
       W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra, występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Artysta koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada. Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują wstępy w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Pd. i w Europie.
      
       Za pulpitem dyrygenckim podczas koncertu stanie Kai Bumann. Ten urodzony w Berlinie dyrygent jest miłośnikiem Polski i jej kultury. Kai Bumann współpracował z wieloma ośrodkami muzycznymi w Europie i Polsce. Był m.in. dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej, dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie pełni obowiązki szefa artystycznego Filharmonii Pomorskiej.
      
       W programie, m.in.:
       Fryderyk Chopin Etiuda C-dur
       Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11
       Arnold Schöenberg Verklärte Nacht 
      
       Bilety: 50 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy)
       Bilety do nabycia w biurze koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej - Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25. Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49, rezerwacja elektroniczna na stronie.
      
       Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, Toyota Knedler
      

       Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląska Orkiestra Kameralna

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama