UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kultura na honorowym miejscu

 
Elbląg, Laureaci tegorocznych kulturalnych nagród i stypendiów
Laureaci tegorocznych kulturalnych nagród i stypendiów (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Ludzie kultury mieli w środę wieczorem w Elblągu swoje święto. Podczas skromnej gali w Szkole Muzycznej kilku laureatów otrzymało nagrody prezydenta miasta, nie zabrakło też stypendiów dla obiecujących twórców. Zobacz zdjęcia.

Nagrody dla twórców kultury były trzy. Nagrodę Artystyczną otrzymała tancerka baletowa Zuzanna Markowska, uczennica Szkoły Muzycznej, która od 8 lat jest tancerką baletową.
       - Najważniejszym osiągnięciem było pierwsze miejsce na Konkursie Baletowym w Rydze. W przyszłości mam zamiar dalej robić coś ze sztuką. Chcę iść na studia aktorskie, dalej tańczyć, rozwijać się we wszystkich kierunkach, w których mogę – mówiła Zuzanna Markowska, laureatka Nagrody Artystycznej prezydenta Elbląga.
       Tytuł Kreatora Kultury otrzymała Anna Łebek-Obrycka, koordynatorka projektu Aktywne Zawodzie. Efekty jej pracy widać, gdy tylko przejdzie się przez mosty na rzece Elbląg. Na drugim brzegu funkcjonuje Dom Sąsiedzki, w którym mają miejsce rozmaite formy integracji mieszkańców dzielnicy i gdzie odbywają się różne wydarzenia artystyczne.
       Za Artystyczne Wydarzenie Roku został uznany „Grafatak”- cykl pojedynków rysowników na malowidła. Wysokość poszczególnych nagród wynosiła 5 tys. zł.
       Środowa gala była także okazją do wręczenia stypendiów kulturalnych i artystycznych. Pieniądze będą przeznaczone na rozmaite projekty kulturalne.
       - Już teraz chciałbym zaprosić państwa na wystawę retrospektywną moich prac. To będzie ciekawe wydarzenie: przedstawię tam 20 lat mojej twórczości artystycznej. Niektórych fotografii sam dobrze nie znam, niektórych rzeczy nigdy nie pokazywałem – mówił Konrad Kosacz, jeden ze stypendystów. Wernisaż wystawy w Galerii EL już 17 maja.
       Swoje stypendium Kamila Łyłka-Kosińska, kolejna z laureatek, przeznaczy na działania teatralne.
       - Zrealizuję spektakl inspirowany dramatem Zbigniewa Herberta „Drugi pokój”. Chciałabym, żeby to było przedsięwzięcie, które zainspiruje młodzież do czytania Herberta i czytania w ogóle, ale które też przybliży pojęcie teatru jako miejsca, gdzie dzieją się rzeczy magiczne. To będzie mój reżyserski debiut – mówiła Kamila Łyłka- Kosińska.
       Premiera sztuki będzie miała miejsce w pierwszym dniu Festiwalu Literatury „Wielorzecze”, czyli 20 września. - W naszym mieście nie brakuje utalentowanej młodzieży i doświadczonych twórców i animatorów kultury. Z dumą patrzę na ich osiągnięcia – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
      
       Nagrodzeni:
      

       Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga: Zuzanna Markowska
       Kreator Kultury: Anna Łebek-Obrycka
       Wydarzenie Roku: Grafatak
      
       Stypendia Kulturalne: Krzysztof Bidziński, Konrad Kosacz, Agnieszka Kopczyńska , Kamila Łyłka-Kosińska, Anna Pelpińska, Tomasz Steńczyk, Krzysztof Szewczuk Jacek Żukowski oraz Przemysław Piejdak.
      
       Stypendia Artystyczne: Maja Andrzejewska, Damian Bojanowski, Anna Capek, Andżelika Duczek, Dariusz Gatza, Mateusz Grodziewicz-Cernuto, Oliwia Ingielewicz, Kataryna Iermolaieva, Paulina Kownacka, Wiktoria Łopatto, Maja Magiera, Martyna Matysiak, Dominika Marciniak, Julia Olenkiewicz, Szymon Stasiak, Maksymilian Więckowski, Antonina Wiśniewska, Bogumiła Wiśniewska, Mateusz Wojtyński, Małgorzata Wójcik.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • brawo i gratulacje dla WSZYSTKICH!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  MIAK(2018-04-19)
 • Czy do wyborów będzie chociaż jeden dzień, kiedy wróblewski przestanie manić, rozdawać miejską kasę i udawać troskliwego???? To jest żenujące. Wszyscy pamiętają jak traktował ludzi kultury i stowarzyszenia kulturalne. Nic nie można było zrobić, wszystko stopowane, żadnego wsparcia, a teraz pcha się jako współorganizator albo honorowy patron imprez robionych przez innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  elo(2018-04-19)
 • Tak. .. pamiętam rok 2009 jak na zamiast na konkurs w kulturze na stronie BIP przekierowania były na strony dla dorosłych. .. sprawcy nie ustalono. .. .do dziś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Pendrive(2018-04-19)
 • Tak się zastanawiam. .. .kiedy świętują murarze, piekarze, ekspedientki, kierowcy autobusów, drobni przedsiębiorcy, itp. .. .. ? Ale zaraz - to przecież "darmozjady" - a darmozjady nie muszą świętować. .. ;-) Co innego. .. .ludzie kultury, czy np mundurowi. .. .oni ciężko pracują na nasz dochód narodowy - im po ciężkiej pracy należy się świętowanie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  Gagatek(2018-04-19)
 • Zawsze tu kogoś brak, kto promuje Elbląg od lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2018-04-19)
 • Pseudo ruchy naszych włodarzy. Kulturze brakuje prawdziwego wsparcia. Nie mamy imprezy, która mogła by nas wyróżniać. Brak promocji profesjonalnych artystów. Przekazywane pieniądze na działanie kulturalne i stowarzyszenia najniższe od lat. Gdzie strategia rozwoju kultury! Spójrzcie na to co się dzieje w innych miejscowościach podobnej wielkości do Elbląga, zobaczycie jaka zapaść jest u nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  zdegustowany(2018-04-19)
 • Kosacz ? Haha smiechłem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  (2018-04-19)
 • Z mojej strony jest przykre to, że siedzący w pierwszym rzędzie prof. Walczyk i prezydent Wróblewski pól koncertu gadali na tyle głośno, że było to słychać co najmniej do 3 rzędu i na scenie. Bardzo słabe to było. Zwyczajnie przeszkadzali w odbiorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  melo_man(2018-04-19)
 • Podoba mi się pomysł ze stypendium dla czynnego dziennikarza. Teraz już na pewno będzie obiektywnie patrzył władzy na ręce i nagłaśniał wszelakie władzy błędy czy zaniechania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-04-19)
 • Ciąg dalszy lansu, niebawem wybory więc zmienimy prezydenta miasta na człowieka młodego i pełnego energii, aby miasto przestało być sypialnią i miastem emerytów, miastem bez przyszłości!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-04-19)
 • Krawat ma gdzie leżeć. .. zdjęcie nr 1
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  snieg(2018-04-19)
 • A "dyrektor z zawodu dyrektor" nie dostał nic a nic / taki smutas na zdjęciu nr 2/?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  muli(2018-04-19)
Reklama