UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Miasto da kasę na modernizację Muzeum

 
Elbląg, Witold Wróblewski i Piotr Żuchowski mówili dzisiaj o decyzjach w sprawie projektu muzeum
Witold Wróblewski i Piotr Żuchowski mówili dzisiaj o decyzjach w sprawie projektu muzeum (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

10 milionów złotych, które Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu pozyskało z funduszy unijnych, nie przepadnie. Prezydent po konsultacjach znalazł pieniądze na wkład własny miasta do tej inwestycji w budżecie na 2017 rok.

- Ta sprawa wzbudzała wiele emocji, o żadnym projekcie nie było tylu dyskusji, żaden też nie budził tylu wątpliwości – mówił dzisiaj na konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski. - Zastanawiałem się nad jego celowością, dlatego powołałem zespół, złożony z radnych komisji finansowo-budżetowej oraz oświaty i kultury, a także przedstawicieli rady społecznej muzeum, który wczoraj wydał opinię w tej sprawie.
       Zespołowi przewodniczył Piotr Żuchowski, doradca prezydenta i były wiceminister kultury. Rekomendacja jest jasna – miasto powinno dać muzeum pieniądze na wkład własny, ale... - Styl działania dyrektor Marii Kasprzyckiej można określić słowami „ja sama, ja sama”. Złamane zostały normy i zasady, kosztowny projekt nie został skonsultowany z prezydentem i jego służbami – krytykował Piotr Żuchowski, przewodniczący zespołu powołanego przez prezydenta. - Zespół nie miał zastrzeżeń do wydatków związanych z pracami budowlaną-konserwatorskimi w Gimnazjum, bo one są konieczne. Wątpliwości wzbudza zakres prac związanych z elektryką, elektroniką i multimediami. W bardzo kosztownym projekcie opiewającym na 12,2 mln złotych brutto stanowią one 30 procent kosztów. Tymczasem muzea odchodzą od multimedialności, bardziej stawiają na ekspozycję, by odwiedzający mogli jak najwięcej się z wystaw dowiedzieć – przekonywał Piotr Żuchowski, dodając, że muzeum w swoim projekcie przeznaczyło na przykład 1,7 mln złotych multimedialne instalacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, a także na stworzenie tak zwanego Escape Room (pokoju do ucieczek) czy magicznego lustra, tymczasem na ekspozycje o historii Elbląga i domach żuławskich – 855 tys. złotych. - To pokazuje gdzie rozłożono ciężary – stwierdził doradca prezydenta.  

  Elbląg, Budynek Gimnazjum zostanie zmodernizowany
Budynek Gimnazjum zostanie zmodernizowany (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)


       Mimo zastrzeżeń zespół po burzliwej – jak zapewnił Piotr Żuchowski – dyskusji i „po rozważeniu wszystkich okoliczności” zarekomendował, by miasto przekazało muzeum 1,8 mln złotych na wkład własny do projektu.
       - Projekt jest bardzo optymistyczny w niektórych punktach. Stawia ponadto dyrektorów pozostałych jednostek, który wspólnie z nami szukają najlepszych rozwiązań, w złej sytuacji. Nie wyobrażam sobie, by również poszli śladem muzeum i by taka sytuacja jeszcze się kiedyś powtórzyła, bo to jest złamanie prawa budżetowego – stwierdził Witold Wróblewski. Dodał jednocześnie, że nie wycofa nagany, jakiej udzielił Marii Kasprzyckiej w tej sprawie. - Pani dyrektor złożyła wniosek bez mojej zgody, niezgodnie z zasadami prawa budżetowego. Nie może być tak, że jedni przestrzegają procedur, a inni nie – stwierdził, jednocześnie dodając: - Źle by się stało, gdyby te pieniądze, które zdobyło muzeum, nie zostały przeznaczone na projekt. Dla mnie najważniejsze jest dobro miasto i jego mieszkańców.
       W projekcie budżetu na 2017 rok prezydent wpisał dla muzeum 900 tys. zł, drugie tyle ma być w 2018 roku. Komu zabrano? Prezydent przełożył na kolejny rok wydatki związane z rozbudową Elbląskiego Parku Technologicznego. Ostatecznie tę decyzję muszą przegłosować radni na najbliższej sesji 29 grudnia. 
       Dyrektor muzeum nie chciała wypowiadać się na temat decyzji prezydenta. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama