UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyczna rozmowa przy skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie

 
Elbląg, Artyści zagrali dziś w Ratuszu Staromiejskim
Artyści zagrali dziś w Ratuszu Staromiejskim (fot. Anna Dembińska)

Młodzi, zdolni, pracowici, a jak pięknie grają... Tak w wielkim skrócie można opisać dzisiejszy koncert, który odbył się w Ratuszu Staromiejskim. Paula Press, Magdalena Bojanowicz i Radosław Kurek wciągnęli elbląską publiczność w muzyczny dialog pomiędzy swoimi instrumentami. Zobacz zdjęcia.

Paula Press (skrzypce) – koncertmistrzyni Elbląskiej Orkiestry Kameralnej czyniła honory gospodyni na dzisiejszym (17 marca) koncercie. Elbląska skrzypaczka jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych. Dziś towarzyszyli jej Magdalena Bojanowicz na wiolonczeli oraz Radosław Kurek na fortepianie. Tę trójkę łączy talent, który jest potwierdzony licznymi nagrodami zdobytymi przez artystów na licznych konkursach zarówno w Polsce jak i za granicą.
       Elbląskim melomanom zaproponowali utwory uznanych kompozytorów. Jako pierwszy została wykonana Sonata na skrzypce i fortepian Nr 1 f-moll op. 80 Sergieja Prokofiewa. Utwór został zagrany przez duet w składzie Paula Preuss i Radosław Kurek, którzy snuli słuchaczom muzyczną opowieść z początku XX wieku. Taki właśnie był cały koncert przebiegający pod znakiem rozmowy, czasem kłótni, czasem spokojnego dialogu instrumentów.
       Taki też charakter miał drugi utwór zaprezentowany na koncercie – Sonata na wiolonczelę i fortepian (Cello sonata) Francisa Poulenca. Magdalena Bojanowicz na wiolonczeli czasem się „spierała” z grającym na fortepianie Radosławem Kurkiem, czasem „dochodzili do porozumienia”. Pewną ciekawostką dotycząca kompozytora jest fakt, że nigdy nie ukończył żadnych studiów muzycznych, uczył się tylko prywatnie. I jak można było się dziś przekonać – jego kompozycje mogą zauroczyć słuchaczy. Inna sprawa, że Magdalena Bojanowicz wydaje się stworzona do wiolonczeli.
       Ukoronowaniem koncertu było wykonanie tria fortepianowego nr 4 e-moll op 90 (Dumky Trio) Antoniego Dworaka, w którym swoje umiejętności zaprezentowali wszyscy artyści. To dość ciekawy utwór składający się z sześciu części. Dzięki takiemu zabiegowi kompozytor mógł się „wyżyć” i stworzyć utwór umożliwiający artystom pokazanie pełnię swoich umiejętności.
       Kolejny koncert elbląskich kameralistów odbędzie się już 24 marca. Gościem specjalnym będzie Jan Stanienda, który wystąpi w podwójnej roli: dyrygenta i skrzypka.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama