UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyka polska według EOK

 
Elbląg, Muzyka polska według EOK
fot. nadesłana
Reklama

Co można napisać o słowackiej Lewoczy? To dawna stolica Spiszu, pełna zabytków wpisanych na listę Unesco i miejsce, które niedługo odwiedzi Elbląska Orkiestra Kameralna. Muzycy wystąpią tam 5 października, w ramach 11. edycji festiwalu „Indian Summer in Levoca”, który na stałe wpisał się do kalendarza festiwali muzyki klasycznej w Europie Środkowej.

Zespół połączy siły z The State Chamber Orchestra Žilina - jedyną orkiestrą mozartowskiego typu w Słowacji - i udowodni, że polską muzykę można pokochać od pierwszego dźwięku. Tym samym kameraliści uczczą 100. rocznicę powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy. Na scenie zabrzmią m.in. utwory Andrzeja Panufnika, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Ignacego Paderewskiego. Ten ostatni był nie tylko mistrzem partytury i fortepianu, ale także dyplomacji – jego podpis widnieje na traktacie wersalskim. Grę Orkiestry dopełnią dźwięki płynące z wiolonczeli Jozefa Luptaka i skrzypiec Janusza Wawrowskiego, natomiast za pulpitem dyrygenta stanie Paweł Kotla. Gratką dla melomanów będzie możliwość podziwiania instrumentu Janusza Wawrowskiego – skrzypiec Stradivarius z 1685 roku. To jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie, który przez wieki był własnością magnackiej rodziny Ratini, pochodzącej z okolic Rzymu. Do Polski trafił niedawno za sprawą anonimowego nabywcy, który udostępni instrument skrzypkowi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
      
       5.10.2018, piątek, 19:00, Congress Hall w Lewoczy (Słowacja)
      
       Wykonawcy:
       Paweł Kotla – dyrygent
       Jozef Luptak – wiolonczela
       Janusz Wawrowski – skrzypce
       The State Chamber Orchestra Žilina
       Elbląska Orkiestra Kameralna
      
       W programie m.in.

       Wojciech Kilar „Orawa” [8’]
       Andrzej Panufnik „Koncert wiolonczelowy” // solista Jozef Luptak [20'15'']
       Yevgeny Irshai „Maariv” [12']
       ***
       Witold Lutosławski „5 melodii ludowych” [5’]
       Ignacy Jan Paderewski „Melodia” // solista Janusz Wawrowski [4'30'']
       Mieczysław Weinberg „Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42” // solista Janusz Wawrowski [20’]
       Grażyna Bacewicz „Oberek” // solista Janusz Wawrowski [2’]
       Mikołaj Górecki „Divertimento na orkiestrę smyczkową” [12’]
      
       Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
      

       Patronem medialnym EOK jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama