UWAGA!

O Gdańsku w Elblągu

 Elbląg, O Gdańsku opowiadał prof. Cezary Obracht-Prondzyński
O Gdańsku opowiadał prof. Cezary Obracht-Prondzyński (fot. Michał Skroboszewski)

Gdańsk – miasto wolności, solidarności i otwartości. O nim opowiadał prof. Cezary Obracht- Prondzyński podczas odbywającego się w Bibliotece Elbląskiego Forum Kulturoznawczego. Jak zauważył profesor, Gdańsk nie zawsze był taki otwarty, solidarny i wolny. Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia forum.

VI Elbląskie Forum Kulturoznawcze to okazja do zastanowienia się, czym są miejsca oporu w kulturze. Dziś (19 września) „kontrkultury kultury polskiej” przedstawiali naukowcy z polskich uniwersytetów. Warto zwrócić uwagę na wykład prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, który mówił o Gdańsku jako mieście, które chce być postrzegane jako otwarte, solidarne i wolne.
       - Hasło wolności w odniesieniu do Gdańska przewija się przez wiele inicjatyw, działań, przedsięwzięć. Część z nich odwołuje się również do kultury. Była kampania mająca za cel zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, Instytut Kultury Miejskiej organizuje konkurs Europejskiej Kultury Wolności – mówił prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
       Gdańszczanie „od zawsze” byli czuli na punkcie swojej wolności – o czym mógł się przekonać Stefan Batory prowadzący regularną wojnę z nadmorskim miastem. Przy okazji przekonał się i Elbląg, który o „mały włos” nie byłby zdobyty przez gdańszczan podczas konfliktu miasta nad Motławą z polskim królem.
       Drugim pojęciem przez który chce się definiować Gdańsk jest solidarność. - To jest rok osiemdziesiąty, kiedy idea solidarności się pojawia i od razu obrasta mitami – mówił prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Dziedzictwo tej pierwszej Solidarności jest dziś przedmiotem bardzo ostrych sporów.
       A przecież nie zawsze Gdańsk był solidarny. Zróżnicowanie klasowe dawnych i obecnych gdańszczan jest faktem.

  Elbląg, To już szóste Forum Kulturoznawcze organizowane przez Bibliotekę Elbląską
To już szóste Forum Kulturoznawcze organizowane przez Bibliotekę Elbląską (fot. MS)


       Trzecim pojęciem definiującym miasto jest otwartość. Gdańsk jest miastem portowym i to z definicji czyniło go miastem otwartym. Chociaż nie do końca. Luteranie zamieszkujący Gdańsk (podobnie jak ich elbląscy współbracia w wierze) nie lubili innych wyznań protestanckich i Żydów, a katolików musieli tolerować ze względu na władzę króla polskiego. - W Gdańsku mamy trzy pola tej otwartości: wielokulturowość, polityka równościowa oraz przyjmowanie migrantów – mówił wykładowca.
       Swoistym uzupełnieniem wykładu o Gdańsku był referat dr. Hab. Pawła Tańskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „ Opór nad Wisła – Kulturhauz: Totun ul. Poniatowskiego 5/2”. W czwartek dalszy ciąg forum, wstęp wolny. Program poniżej:
      
       VI Forum Kulturoznawcze
       Biblioteka Elbląska, sala św. Ducha
       20 września (czwartek)

       Część pierwsza: godz. 10-12.15
       Michał Pranke i Jakub Osiński, UMK: Kalendarium wydarzeń w Kulturhauzie
       Michał Pranke i Jakub Osiński, UMK: Pierwiastki anarchistyczne i transformacje paradygmatów społecznych. Ciało ankiety
       Paweł Tański, Michał Pranke i Jakub Osiński, UMK: Interpretacje wybranych kontrkulturowych działań twórczych w Kulturhauzie
       dr Anna Strzałkowska, UG: Gdański Model na rzecz Równego Traktowania - założenia i efekty procesu
       Agata Konieczna, GCPU i Magdalena Czupryniak, UG: Społeczno - demograficzny obraz twórców i twórczyń Modelu
       dr Radosław Kossakowski, Jan Mizerski, UG: Równość niejedno ma imię - postawy wobec równości oraz ocena miejsc oporu podczas tworzenia Modelu w opinii jego uczestników i uczestniczek
       Kasia Kowalska, SWPS, Magda Nowacka i Karolina Dzierwa, UG: Miejsca oporu - analiza materiałów prasowych oraz z obserwacji uczestniczącej podczas protestów i konsultacji społecznych
       Przerwa: godz. 12.15-13.00
      
       Część druga: godz. 13.00-15.15
       Ewa Tracz, UAM: „Lepszy Świat”, „Tańczymy dla Syrii”, „Każdy może być mostem”. Poznańscy aktywiści na rzecz uchodźców
       Paulina Łaszewska, UAM: Porozmawiajmy o uchodźcach. Warsztaty jako alternatywna forma nauczania
       Lia Dostlieva, UAM: Poznańska garażówka na rzecz uchodźców
       Karolina Karbownik, SWPS: Skradzione subkultury
       Natalia Nowińska-Antoniewicz, UMK: Zarządzanie oporem czy opór w zarządzaniu - spojrzenie z perspektywy właścicieli i managerów warszawskich klubów muzycznych
       Mariusz Rutczyński, SWPS: Urodzeni w latach 60-70-80-90 tych. Kto i jak schwyta alternatywnego rajskiego ptaka w dżungli globalnego bagna. Perspektywa artysty
       Monika Plata, SWPS: Alternatywne kluby w Warszawie - miasto w mieście. Gdzie się podział Minotaur?
       Podsumowanie konferencji: 15.15-15.45
      

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Oto plan PiS. sprowadzić miliony Hindusów!!!! Męża zamęczyli na oczach żony i dzieci za to, że nie chciał wyrzec się Chrystusa. Młodego katechetę umieścili w dole i stopniowo zasypywali ziemią, pytając, czy porzuci wiarę. Ponieważ wciąż odmawiał, zmiażdżyli mu głowę kamieniem. Gwałcili chrześcijańskie kobiety i dziewczęta. Hinduiści niszczyli wszystko, co świadczyło o chrześcijaństwie na tych terenach. Tak działo się w indyjskim stanie Orisa równo dziesięć lat temu. PiS chce nam zrobić piekło na ziemi!!!
  • A nie dalej jak kilka dni temu jeden z przywódców Solidarności powiedział w radiu, że nie ma pierwszej i drugiej Solidarności, że jest jedna Solidarność. Pan profesor użył sformułowania "Dziedzictwo I Solidarności". Więc jak to jest?
  • Hindusi przyjezdzaja do Polski studiowac
  • Ciekawy album jest w EMPIKACH "GDAŃSK dawniej i dziś "
  • Sztab wyborczy prezydenta Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska" pochwalił się wczoraj na facebooku fotorelacją z wizyty na Chełmie. Ale jedno ze zdjęć wywołało oburzenie internautów. Chodzi o wyborczego busa Adamowicza, który na czas spotkania z mieszkańcami dzielnicy zaparkowany został na. .. chodniku, utrudniając przejście pieszym.
  • no niesamowity news
  • Pamiętajcie SPRZĄTAJCIE KUPY PO SWOICH PSACH
Reklama