UWAGA!

O uchodźcach na różne sposoby

 Elbląg, Lia Dostlieva mówiła o Poznańskiej Garażówce
Lia Dostlieva mówiła o Poznańskiej Garażówce (fot. Michał Skroboszewski)

Wyprzedaż garażowa, spotkania informacyjne przy parafiach, warsztaty edukacyjne, a nawet taniec – mówić o uchodźcach i pomagać im można na wiele różnych sposobów. M.in. o tym opowiadano podczas drugiego dnia (20 września) VI Elbląskiego Forum Kulturoznawczego.

Część poświęcona opowiadaniu o tym, jak różne organizacje z Poznania pomagają uchodźcom oraz informują o nich rozpoczęła się od krótkiej wystawy. Lia Dostlieva, artystka, obecnie związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza, na schodach przed budynkiem Biblioteki Elbląskiej pokazała ideę Poznańskiej Garażówki, a także o niej opowiadała. To charytatywna wyprzedaż ciuchów, książek, butów, płyt i tego wszystkiego, co zalega w domach. Rzeczy może oddać każdy, tak samo, jak i je kupić, a pozyskane środki przekazywane są na pomoc uchodźcom. W Poznaniu odbyła się już piąta edycja tej akcji. Przed Biblioteką Elbląską pokazano również kamizelkę-symbol, która pochodzi z greckiej wyspy Chios.
       - Reprezentuje ona uchodźcę, kogoś, kogo u nas nie ma, bo takich osób tu nie wpuszczamy – mówiła Lia Dostlieva.
       Z kolei Paulina Łaszewska, również związana z tą uczelnią, mówiła o warsztatach prowadzonych przez Centrum Badań Migracyjnych. To ośrodek działający w ramach UAM, skupiający badaczy zjawiska migracji. Jak wyjaśniała taka forma działania, w przypadku młodych ludzi, sprawdza się o wiele bardziej niż zwykły wykład.
       - Nie chodziło o to, żeby kogoś przekonać do wyjazdu na misję czy do przyjmowania uchodźców. Chodziło nam o to, żeby przedstawić fakty na ten temat, oparte na wiarygodnych źródłach – wyjaśniała i dodała: - Takie warsztaty są po to, żeby uczyć empatii. Nie oszukujmy się, w szkole nie ma na to czasu.
       Jak podkreślała ich ważnym punktem były indywidualne historie uchodźców z Erytrei, Czeczenii, Afganistanu czy Somalii.

  Elbląg, Paulina Łaszewska opowiada o warsztatach dotyczących uchodźców
Paulina Łaszewska opowiada o warsztatach dotyczących uchodźców (fot. Michał Skroboszewski)

Ewa Tracz, również z UAM, przedstawiła poznańskie inicjatywy, które razem tworzą swego rodzaju sieć i pomagają sobie nawzajem w realizowaniu różnych akcji. Mówiła m.in. o stowarzyszeniu Lepszy Świat, współdziałającym na przykład z Maciejem Pastwą, podróżnikiem z Poznania, który zbudował szkołę w Nepalu czy o spotkaniach "Każdy może być mostem", organizowanych przy poznańskich parafiach. Te ostatnie przedstawiały "czym jest uchodźstwo i migracja, jakie są fakty i mity wokół tego tematu, stanowisko Kościoła w tej kwestii, historie konkretnych ludzi". Z kolei "Tańczymy dla Syrii" to wydarzenie, podczas którego można było po prostu potańczyć za drobną opłatą i w ten sposób wesprzeć uchodźców. 
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym VI Forum Kulturoznawczego
      
mw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama