UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poezja na ulicy

 
Elbląg, Poezja na ulicy
fot. Anna Dembińska
Reklama

A dokładniej na placu przed katedrą św. Mikołaja. To tam na nowo składano wcześniej pocięte wiersze i malowano obrazy, inspirowane kolorami Festiwalu Literatury Wielorzecze. To już szósta edycja tego wydarzenia, które organizowane jest przez stowarzyszenie Alternatywni. Zobacz zdjęcia.

Anna Nawrocka do Elbląga przyjechała z Zawidowa, miejscowości położonej w województwie dolnośląskim. Należy do grupy literackiej Nurt z Lubania, w Festiwalu Literatury Wielorzecze uczestniczy już po raz czwarty.
       - Poznałam Alternatywnych podczas Głogowskich Konfrontacji Literackich. Tak przypadliśmy sobie do serca, że utrzymujemy stały kontakt, rozumiemy się literacko, wspieramy się w działaniach – opowiadała Anna Nawrocka, współorganizatorka piątkowego (21 września) happeningu.
       Punktem wyjściowym była inicjatywa, którą podjęli Alternatywni. Na czas festiwalu nazwali oni ulice Starego Miasta imionami oraz nazwiskami poetów, uczestników, zaproszonych gości oraz organizatorów Wielorzecza.
       - Pomyślałam, że pociągniemy ten temat robiąc happening "Ulice Poetów". Postanowiliśmy pociąć wiersze klasyków, a także członków Alternatywnych, na wersy. Są to utwory dotyczące ogólnie pojmowanej drogi, a chodzi o to, żeby je połączyć i stworzyć coś nowego – wyjaśniała Anna Nawrocka. - Zaczęliśmy już rano, w III Liceum Ogólnokształcącym, podczas zajęć literackich. Klasa współpracowała rewelacyjnie. To, co stworzyli z losowo wybranych wersów było czymś niesamowitym, oklaski i brawa dla uczniów.
       Oprócz tego podczas happeningu powstawały obrazy w odcieniach błękitu, czyli koloru skojarzonego z Festiwalem Wielorzecze.
       Jak dodała Anna Nawrocka takie wydarzenia, jak piątkowy (21 września) happening uzupełniają te, które organizowane są w bardziej tradycyjnej formie.
       - Pierwszy happening, razem z Dominiką Lewicką – Klucznik, zorganizowałyśmy dwa lata temu w Głogowie. Ta forma się spodobała, zapraszaliśmy na ulicy ludzi do uczestnictwa w kolejnych punktach programu – mówiła Anna Nawrocka.
      
       Program VI Festiwalu Literatury Wielorzecze:
      
       Sobota 22 września
      
Biblioteka Elbląska
       wystawa obrazów Malwiny Malinowskiej
       11.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Wojciech Kass (sala kinowa)
       11.00 - Warsztaty architektoniczne - Niewidzialne miasta - na podstawie książki Italo Calvino - prowadzi Ada Kotyńska (sala u Św. Ducha)
       12.00 - Warsztaty literackie dla dzieci - prowadzi Jagoda Falarz (Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ)
      
       Sala kinowa
       15.00 - Literatura kobieca według Sylwii Kubryńskiej - prowadzi Aga Kopczyńska
       16.30 - U Prezeski na dywaniku - prowadzi Dominika Lewicka-Klucznik
       18.00 - Brit Grit on the Laikonik Express - spotkanie po angielsku z Paulem D. Brazzilem i Nickiem Sweeney'em - prowadzi Arco Van Ieperen
      
       Sala u Św. Ducha
       20.00 - Kolorowy Kitek - Kamila Łyłka, Dominika Lewicka-Klucznik - prezentacja AEKL - spektakl charytatywny na leczenie Izabeli Kordalskiej
       21.30 - Slam w ringu - prowadzi Wojciech Boros
       22.30 - Robert Kasprzycki - koncert
      
       Niedziela 23 września
       10.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Janusz Taranienko - Hotel Elbląg
       10.00 - Warsztaty Jak wygrać turniej jednego wiersza, a przynajmniej poprawić sobie wejście? - prowadzi Piotr Mosoń - Teatr Mała Scena
       10.00 - Warsztaty Zrób sobie komiks - prowadzą Daniel Odija, Wojciech Stefaniec - foyer Małej Sceny
      
       Hotel Elbląg
       13.00 - Literatura zaczyna się tam, gdzie przestaje być normalnie - spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim - prowadzi Małgorzata Jędrzejewska
       14.30 - Czy potrzebna nam jest promocja czytelnictwa? - Aleksandra Buła, Zuzanna Gajewska, Radek Wiśniewski, Dominik Żyłowski - prowadzą Rafał Różewicz i Natalia Dziuba (panel dyskusyjny). Zakończenie Festiwalu.
      
      
Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama