UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stefan Kiedrzyński – wędrówka po elbląskich ulicach

Elbląg, Stefan Kiedrzyński – wędrówka po elbląskich ulicach

Przybliżyć sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic i przypomnieć twórczość znakomitego polskiego dramaturga i powieściopisarza – to idea wyjątkowego wieczoru, który wspólnie organizują dwie instytucje kultury. Teatr im. A. Sewruka i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na spotkanie poświęcone Stefanowi Kiedrzyńskiemu. W sobotę, 6 października o godz. 18 aktorzy zaprezentują sztukę „Wino, kobieta i dancing”.

Sienkiewicz, Mickiewicz, Słowacki, Prus, Asnyk, Rej, Żeromski... wielu wybitnych polskich pisarzy patronuje elbląskim ulicom. W tym gronie jest również Stefan Kiedrzyński. Stefan Kiedrzyński został patronem jednej z elbląskich ulic po 1945 roku. Przebiega ona od ul. Mierosławskiego w dół do ul. Bema. Tego „mistrza pióra” i jego dzieł wiele osób nie zna lub kojarzy słabo. 6 października ETK wspólnie z Teatrem przypomną sylwetkę pisarza oraz zaprezentują jeden z jego dramatów scenicznych. W formule sceny przy stoliku odbędzie się czytanie sztuki „Wino, kobieta i dancing”. Tekst zaprezentują aktorzy: Marta Masłowska, Aleksandra Wojtysiak, Jerzy Przewłocki, Piotr Boratyński.
       Stefan Kiedrzyński to polski dramaturg i dramatopisarz. Jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce i podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Kiedrzyński został nagrodzony Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. Był świetny obserwatorem, który dawał wyraz swoim przekonaniom. Był autorem łącznie niemal 70 sztuk teatralnych (setki premier w polskich teatrach), 18 powieści (niektóre miały po 2 – 3 wydania), około setki nowel, opowiadań i esejów, setek felietonów i artykułów. W oparciu o jego scenariusze i powieści powstało 8 filmów fabularnych. Jak wspominała jego żona, Maria: „...pisał tak jak widział, odzwierciedlał wiernie społeczeństwo”.
      
Jacek Żukowski, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama