UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szklanka z emblematem (Historia jednego przedmiotu cz. 135)

Elbląg, Szklanka z emblematem  (Historia jednego przedmiotu cz. 135)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o wyjątkowej szklance.

Spośród tysięcy naczyń szklanych i ich fragmentów zwracają uwagę naczynia z epoki klasycyzmu zdobione za pomocą technik szlifierskich i grawerskich. Rozwój tego nowego sposobu dekorowania nastąpił już w 2. połowie XVII wieku i zdecydował o obliczu artystycznym szkieł całego kolejnego stulecia. W XVIII wieku, w związku z generalnymi przemianami społeczno-demograficznymi, huty szkła były zmuszone obniżyć koszty produkcji zaspokajającej potrzeby masowego odbiorcy. Wiązało się to z obniżeniem poziomu wykonania i jednoczesnym uproszczeniem zdobienia. W związku z tym ornament osiemnastowieczny składał się z elementów klasycznych, abstrakcyjnych i naturalistycznych. Różnego rodzaju kieliszki, szklanki i pucharki o nieskomplikowanym kształcie zdobione były motywami geometrycznymi, roślinnymi, tarczami herbowymi, przedstawieniami figuralnymi i napisami.
       Jednym ze wspominanych naczyń jest niewysoka szklanka (ok. 10-12 cm) o lekko lejkowatym profilu, z płaskim, pogrubionym dnem, której centralną część zajmuje emblemat ze stylizowanymi literami FR zwieńczonymi koroną. Z emblematu odchodzą promieniście linie. Najprawdopodobniej, wygrawerowane litery oznaczają monogram króla Prus, Fryderyka II Wielkiego - Fryderyk Rex.
       Zwyczaj sygnowania wyrobów szklanych herbami i medalionami władców był bardzo popularny w epoce baroku. Podobne monogramy znane są z naczyń saksońskich i brandenburskich, ale również mogły być rytowane przez lokalne warsztaty podlegające pod konkretnego władcę.
       Naszą szklankę wykonano lub ozdobiono być może na zamówienie mieszczanina elbląskiego i najprawdopodobniej powstała ona w okresie panowania Fryderyka II, czyli w latach 1740-1786. W kalendarium elbląskim odnotowano wizytę Fryderyka Wielkiego 6-7 czerwca 1773 roku. Być może szklanka ta była jedną z pamiątek tego wydarzenia, a zobaczyć ją można na wystawie Elbląg Reconditus.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Joanna Fonferek, kustosz ds. ceramiki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama