UWAGA!

Tak po babsku, po prostu

 Elbląg, Spotkanie z Sylwią Kubryńską (na zdj. z lewej) prowadziła Aga Kopczyńska
Spotkanie z Sylwią Kubryńską (na zdj. z lewej) prowadziła Aga Kopczyńska (fot. Anna Dembińska)

- Literatura kobieca kojarzy się z literaturą gorszego gatunku. Ot, takie tam babskiego czytadło. Tymczasem jest to literatura bardzo dobra. Kobiety patrzą na świat przez pryzmat emocji, zupełnie inaczej niż mężczyźni. I dlatego ich literatura jest czymś absolutnie bezcennym - zapewniała Sylwia Kubryńska, pisarka i felietonistka podczas spotkania w ramach VI Festiwalu Literatury Wielorzecze.

"Kobieta dość doskonała" to tytuł jednej z książek Sylwii Kubryńskiej. Oczywiście, że dość doskonała, czyli wystarczająco dobra, na poziomie i nie musi wdrapywać się na pion wysokości Mount Everestu. Niby jasne, ale otaczający nas świat wymaga, by kobieta korzystała z liftingu albo chociaż wklepywała drogi krem przeciwzmarszczkowy, nosiła luksusową bieliznę, farbowała włosy "cuchnącą mazią", spędzając godziny u fryzjera, na niewygodnym fotelu, bo przecież to ją relaksuje i ona to lubi (kto był na spotkaniu, wie o czym mówię).
       - Choćbyśmy nie wiem ile pieniędzy wydały na te zabiegi to i tak nigdy nie osiągniemy satysfakcji - przekonywała podczas dzisiejszego (22 września) spotkania w Bibliotece Elbląskiej Sylwia Kubryńska. - To i tak niczego nie zmieni, nie wpływa na szczęście. To wiek jest powodem do dumy, bo wiemy więcej. Nie wiem dlaczego uwierzyłyśmy, że zmarszczki są brzydkie - dodała - ja swoje lubię.
       Autorka Najlepszego Bloga na Świecie oraz powieści "Furia mać!", "Biurwa', "Mama" rozprawia się ze stereotypem Matki Polki i poczuciem winy.

  Elbląg, Tak po babsku, po prostu
(fot. AD)

- Według tego stereotypu, nigdy nie będziemy dość dobrymi matkami - mówiła. - Każdy wie lepiej, jak powinnyśmy wychowywać nasze dzieci, czy je przytulać, gdy płaczą, czy w ogóle przytulać często czy nie, do którego momentu karmić piersią, a kiedy przejść na zupki ze słoiczków. A przecież to my wiemy najlepiej, wsłuchując się w instynkt macierzyński. Jednak otoczenie wpędza nas w poczucie winy i w końcu same twierdzimy, że nie jesteśmy dość dobre. Poczucie winy jest bardzo złe zarówno dla nas, jak i dla otoczenia. Ja przeżyłam oczyszczenie - wspominała - gdy mój syn powiedział - gdy przepraszałam go za błędy, jakie popełniłam - żebym przestała się gryźć, a wtedy on będzie najszczęśliwszy. Uzdrawiające jest uwolnienie się z poczucia winy - przekonywała pisarka.
       Dalej było o kobiecym fochu (ok, o męskim też, ale kobiecy jest bardziej spektakularny), od odmóżdżeniu w pracy, gdy w pędzie nie mamy czasu na to, by zastanowić się, czego naprawdę chcemy (w domyśle - może wcale nie tego kieratu bez czasu i bez sensu?), o uzależnieniu od alkoholu (zjawisko częste, ale wstydliwie skrywane).
       Sylwia Kubryńska z poczuciem humoru wskazywała na zjawiska związane z życiem codziennym kobiet i mężczyzn. Mówiła o stereotypach dotyczących kobiet - matek, partnerek, pracowniczek. Wnioski były niby oczywiste, ale jednak - jak widać po wynikach sprzedaży jej książek i zaproszeniach na spotkania autorskie - konieczne do głośnego artykułowania. Na spotkaniu w Bibliotece Elbląskiej prochu nie wymyślono, ale wskazywano, że te prawdy - niby oczywiste - często nie znajdują zastosowania w praktyce.
       - Jestem feministką - przyznała Sylwia Kubryńska. - Jednak nie jest mi po drodze ze stwierdzeniem "mężczyźni są jak buty, należy ich często zmieniać". Nikogo tak nie traktuję, ważny jest szacunek. Feminizm oznacza równość między płciami.
      
       Program Festiwalu Wielorzecze na niedzielę.
      

       10.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Janusz Taranienko - Hotel Elbląg
       10.00 - Warsztaty Jak wygrać turniej jednego wiersza, a przynajmniej poprawić sobie wejście? - prowadzi Piotr Mosoń - Teatr Mała Scena
       10.00 - Warsztaty Zrób sobie komiks - prowadzą Daniel Odija, Wojciech Stefaniec - foyer Małej Sceny
      
       Hotel Elbląg
       13.00 - Literatura zaczyna się tam, gdzie przestaje być normalnie - spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim - prowadzi Małgorzata Jędrzejewska
       14.30 - Czy potrzebna nam jest promocja czytelnictwa? - Aleksandra Buła, Zuzanna Gajewska, Radek Wiśniewski, Dominik Żyłowski - prowadzą Rafał Różewicz i Natalia Dziuba (panel dyskusyjny). Zakończenie Festiwalu.
       Jest dość doskonała.
      


       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ale o co jej tak naprawdę chodzi ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    4
    pytający(2018-09-23)
  • Bogusław T w dniu twoich imienin za popieranie Parady Oszustów wszystkiego najgorszego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    7
    maratończyk_2(2018-09-23)
  • Teraz moze pora zaprosic do Elblaga inne osoby niz feministki lub lewacy. Gdzie szanse dla wszystkich. Wroblewski musi odejsc.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    15
    ytyyy(2018-09-23)
  • Nie można zaprosić "prawaków" ani innych nazioli gdyż oni nie zajmują się produkcją treści kulturalnych
  • O czym? O niczym jak zwykle, jedynie promocja lewactwa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    9
    rolio(2018-09-23)
  • Co za bełkot kobiety które mają uraz do mężczyzn nie są w stanie normalnie myśleć i tworzyć ponieważ są w jakiś sposób ograniczone umysłowo.
  • Nie mylić patriotów z nazistami. Naziści byli w Niemczech za Adolfa, a niechęć środowisk prawicowych (patriotów) do lewactwa i zgnilizny moralnej wynika z właściwych wartości jakimi w życiu powinien kierować się każdy człowiek.
  • Równość między płciami wg feministek to my chcemy rządzić, a faceci mają zapał. .. .. ać. W głowach wam się poprzewracało.
  • Było wyjaśniane tysiące razy, ale do "wytwarzaczy kultury" nie dociera: nazizm jest odmianą socjalizmu i jest ustrojem skrajnie lewicowym. Jedyną różnicą w tej konkretnej odmianie było to, że wprowadzono go pod pretekstem "spójności narodu". A to, że wprowadził go Austriak to już szczegół. .. W końcu to socjalizm - ustrój kłamców.
  • Jestem dumny z tego, że jako prawak sam mogę sobie wybrać dobra kultury i nie musi mi nikt niczego narzucać. Lewakom trzeba ciągle mówić, które książki mają czytać, jakie filmy oglądać itp. Prawak umie używać swojego mózgu i nie potrzebuje nad sobą pastucha z batem.
  • Daj jakiś przykład prawicowego dzieła z którego korzystasz/ tytuł, autor/prawicowy geniuszu
  • Henryk Sienkiewicz "Krzyżacy". Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz". Wymieniać dalej prawicowe dzieła? Jest ich mnóstwo i wszystkie biją na głowę lewackie wypociny o gender i feministkach.
Reklama