Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zobacz zegar sprzed 400 lat

 
Elbląg, Zobacz zegar sprzed 400 lat Zegar przeszedł konserwację, oryginał będzie można zobaczyć w Muzeum, a kopię - na ścianie hoteliu (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Na początku był gnomon. Palik lub słupek przytwierdzony do płaskiej podstawy, który rzucając cień odmierzał upływający czas. Później dodano podziałki, jeszcze później takie konstrukcje zaczęto wieszać na fasadach budynków, aby mogły służyć jako publiczne zegary słoneczne. Jeden z takich zegarów przez lata zdobił ścianę kamienicy zwanej Domem Królów. Już najwyższy czas, by wrócił na swoje miejsce.

Oryginał zegara z Domu Królów znajdujący się w zbiorach elbląskiego muzeum przeszedł niedawno konserwację. Równolegle prowadzone były też prace nad stworzeniem wiernej kopii zegara, która zastąpi zabytek na jego dawnym miejscu. Na zwieńczenie obu tych działań mamy przyjemność zaprosić 17 grudnia.
     O godz. 10 w muzeum odbędzie się inauguracja ekspozycji oryginału zegara słonecznego, a o godz. 10.30 uroczyste odsłonięcie jego kopii na południowej elewacji Hotelu Elbląg, który stoi w tym samym miejscu co dawny Dom Królów. O godz. 11 w Hotelu Elbląg rozpocznie się otwarta konferencja „Czas odmierzany cieniem” poświęcona zegarom słonecznym.
     
     Program konferencji:
     godz. 11 - Przywitanie uczestników konferencji przez Jerzego Rejcherta - dyrektora Hotelu Elbląg oraz Dariusza Bartona wojewódzkiego konserwatora zabytków w
     Olsztynie
     godz. 11.15 - otwarcie konferencji – Leszek Marcinkowski, wiceprezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
     godz. 11.30 - „Oryginał zegara słonecznego z Domu Królów – historia i konserwacja” Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     godz. 12 - „Historia zegarów słonecznych” - mgr inż. Rafał Zaczkowski, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
     godz. 12.30 - „Kopia zegara słonecznego z Domu Królów. Elbląskie zegary słoneczne” - inż. Amadeusz Pfeifer
     godz. 13 - Przerwa kawowa
     godz 13.30 -  „Katalog zegarów słonecznych w Polsce. Województwo warmińsko-mazurskie” Dariusz Oczki, forum Gnomonika.pl
     godz. 14 - „Żuławskie zegary ludowe” - dr inż. Grzegorz Szychliński, Muzeum Nauki Gdańskiej, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
     godz. 14.30 - Dyskusja i pytania
     godz. 15 - Zakończenie konferencji - Leszek Marcinkowski, Wiceprezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
     Serdecznie zapraszamy do udziału.
     
     Organizatorzy: Hotel Elbląg, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
     
     
     
Patronem medialnym Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Anna Grzelak, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • takie zegary i starsze można zobaczyć na wielu (x2) budynkach mieszkalnych w całej Europie i nie budzi to żadnej sensacji! Napiszcie może coś na temat zegara słonecznego na placu dworcowym którego postawiona za ponad 100 tys w zaciemnionym miejscu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 11
  Kat.Na.Idiotów(2016-12-12)
 • a u nas budzi sensację i radość, po akurat nas zmietli i zrównali z ziemią, to co udaje się nam u nas odtworzyć to jest rewelacja! i nic tego nie zmieni szanowny przedpisaczu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-12-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III