UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

26 stycznia – Dzień Transplantacji

 
Elbląg, 26 stycznia – Dzień Transplantacji
fot. nadesłana
Reklama

Jak podkreślają lekarze, zgoda na transplantację organów po śmierci to przede wszystkim ogromna szansa na uratowanie życia drugiemu człowiekowi. Przypominamy o tym przy okazji obchodzonego dziś, 26 stycznia Dnia Transplantacji.

W Polsce koordynacją systemu pobierania i przeszczepiania narządów zajmuje się POLTRANSPLANT, czyli podległe Ministerstwu Zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji.
       Jak informuje lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, Koordynator ds. Transplantacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, polskie prawo dopuszcza możliwość pobrania narządów od zmarłego po komisyjnie potwierdzonej śmierci mózgowej. Przeciwwskazaniem do pobrania narządów jest sprzeciw zgłoszony za życia potencjalnego dawcy w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów POLTRANSPLANT-u.
       - Jednak w praktyce - zaznacza lekarka - zawsze pytamy o zgodę rodzinę zmarłego. Dla bliskich to zawsze wyjątkowo trudna decyzja, mamy więc obowiązek ją uszanować. Ale nie ukrywamy, jak bardzo w takich przypadkach liczy się czas.

 


       W 2015 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu pobrano do przeszczepu 17 organów: 12 nerek, 2 serca, 1 wątrobę i 2 płuca. W jednym przypadku odstąpiono od pobrania narządów z powodów medycznych, w dwóch przypadkach – z powodu sprzeciwu rodziny zmarłego. Narządy trafiły do chorych w całym kraju.
       - Często bywa i tak, że narządy pobrane od jednego dawcy ratują życie nawet kilku osobom – podkreśla lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn.
       Decyzję o tym, aby w przyszłości ofiarować komuś drugie życie, możemy podjąć w każdej chwili, świadomie. Na stronie www.poltransplant.pl dostępne jest specjalne „Oświadczenie Woli”, w którym można zadeklarować zgodę na pobranie po swojej śmierci tkanek i narządów do przeszczepiania.
       Oświadczenie takie można otrzymać także w Izbie Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
      
      
      

Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama