UWAGA!

Błękitna historia o generale

 Elbląg, Błękitna historia o generale
(fot. Anna Dembińska)

Kim był generał Józef Haller i dlaczego warto o nim pamiętać w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości? Postać dowódcy Błękitnej Armii poznawali uczniowie szkół z Elbląga i okolic, którzy uczestniczyli w panelu z cyklu „Młodzież wierna tradycjom niepodległości”. Zobacz zdjęcia.

III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu przez cały rok organizuje wydarzenia, mające uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” rozpoczął się w ubiegłym roku koncertem w CSE Światowid. Dziś (6 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim młodzież miała okazję bardziej poznać postać generała Józefa Hallera.
       To bardzo ciekawa postać, która pokazuje jedną z dróg prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Józef Haller był zawodowym oficerem w armii austriacko-węgierskiej, służbę opuścił w stopniu kapitana kilka lat przed wybuchem I wojny światowej. Zajął się m.in. harcerstwem, działalnością spółdzielczą i społeczną. Do wojska wrócił w 1914 roku,walczył w Legionach Polskich.
       - Różnił się w podejściu do walki od Józefa Piłsudskiego. Uważał, że najpierw należy wyszkolić żołnierzy, nawet jeżeli będą się szkolić w armii zaborców - dr Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżała uczniom postać generała.
       Wielką Wojnę generał skończył jako dowódca Armii Polskiej we Francji od koloru mundurów zwanej „Błękitną Armią”. 11 listopada nie był jednak dla Polaków końcem działań zbrojnych. Generał Józef Haller walczył w wojnie polsko-ukraińskiej, polsko-radzieckiej. Warto pamiętać, że to generał dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. w Pucku. Losy generała pokazują też skomplikowane dzieje polityczne II Rzeczpospolitej: zamach majowy (kiedy Józef Haller opowiedział się po stronie rządowej) oraz wojenne i powojenne losy Polaków po II wojnie światowej.
       W Ratuszu Staromiejskim można też obejrzeć wystawę o „ojcach niepodległości”, na której zaprezentowano sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku. Uczniowie rywalizowali również w konkursie na interpretację pamiętników generała Józefa Hallera.
       W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości III Liceum Ogólnokształcące planuje też konkurs na mural niepodległościowy (zostanie namalowany na przełomie czerwca i lipca) oraz plastyczny. Laureaci konkursów wyjadą na wycieczkę śladami generała Józefa Hallera. Podsumowaniem projektu „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” będzie listopadowy koncert pieśni patriotycznych.
      
Patronat nad cyklem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zdrajcy Duda i Morawiecki i Kaczyński oddają kopalnię Krupiński wartą 2 biliony za 1/5000 wartości podejrzanej firmie z kapitałem zagranicznym!!!
  • Hej Platwus coś ćpał???
  • @Solder - Opozycja to też syf. Tylko narodowcy i nacjonaliści polscy!!!
  • Generał Haller za największego wroga Polaków uważał naród żydowski stąd swoim żołnierzom mówił, że ich wszystkich mają ciągnąć za brody, aby nas się bali. Kolejnym wrogiem uznawał Niemców, natomiast twierdził, że z Rosjanami można się dogadać. Podobnie jak inni narodowcy nie uznawał prawa Ukraińców do tworzenia własnego państwa a ich samych traktował jako kolejne zagrożenie dla naszej suwerenności.
  • Dość zdrajców. Czas na patriotów!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Ruch11Listopada(2018-04-07)
  • nie chodzi o to by znaleźć nazwę, przezwisko, epitet, dla ludzi mających inną wiedzę na ten temat. Ważne jest, żeby ich wysłuchać i zapytać na czym opierają swoją wiedzę. Czy mądry człowiek, szanujący innych napisze: Hej Plawus coś ćpał? Samo to że nie wie jak pisze się "platfus" świadczy o poziomie intelektualnym dyskutanta.
  • Nie wierzę, żeby gen. Haller nie uznawał prawa Ukraińców do tworzenia własnego Państwa. Przecież to był mądry, wykształcony oficer. Oj! coś mi tu pachnie manipulacją.
Reklama