Poniedziałek 27-05-2019, imieniny Augustyna, Juliana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dyskusje o (nie)grzecznych dzieciach

 
Elbląg, Dyskusje o (nie)grzecznych dzieciach
W konferencji poświęconej (nie) grzecznym dzieciom wzięli udział nauczyciele szkół integracyjnych (fot. Michał Skroboszewski)

Już po raz trzeci w Elblągu spotkali się nauczyciele szkół integracyjnych, aby porozmawiać o swoich podopiecznych. Dzisiaj (10 listopada) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się konferencja poświęcona (nie)grzecznym dzieciom.

Konferencja została zorganizowana w ramach corocznych spotkań szkół integracyjnych z całej Polski. Takie spotkania trwają dwa dni.
     - Pierwszego dnia wymieniamy się doświadczeniami, są warsztaty, zaś drugiego dnia bierzemy udział w konferencji – mówiła Ewa Cichońska, wicedyrektor Szkoły nr 25 w Elblągu, organizator konferencji.
     Na konferencji dr Tomasz Srebnicki przybliżył uczestnikom sposoby postępowania z dzieckiem z ADHD, Ewa Włodarska przedstawiła sposoby radzenia sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci. Ciekawe wystąpienie miała dr Joanna Ławicka, która przedstawiła problem autyzmu. Przysłowiową „wisienką na torcie” był wykład prof. Marty Bogdanowicz na temat osób z dysleksją.
     W Elblągu rodzice mają szeroki wachlarz możliwości pomocowych. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Działają bowiem Specjalne Ośrodki Szkolno - Wychowawcze, szkoły integracyjne, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy prowadzone przez elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
     - Osobiście uważam, że to wszystko jedno w jakiej placówce dziecko przebywa. Jeżeli jest dobrze prowadzone przez nauczycieli, wychowawców, terapeutów to sobie poradzi - zapewniała Ewa Cichońska. - Plus zaangażowanie ze strony rodziców.
     Dodatkową pomocą służą Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne, instytucje pomagające rodzicom w rehabilitacji ruchowej, integracji sensorycznej.
     - Jeśli dziecko zostanie przebadane w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej to tam rodzice zostaną poinformowani, gdzie mogą zgłosić się po pomoc – wyjaśniła Ewa Cichońska.
     Pewną nowością jest edukacja włączająca polegająca na włączaniu dzieci niepełnosprawnych w pełne życie szkoły lub przedszkola.
     - Szkolnictwo specjalne ma ogromne tradycje, edukacja integracyjna w Elblągu ma 20-letnie doświadczenie, edukacja włączająca się dopiero zaczyna – zwróciła uwagę wicedyrektor SP 25. - Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Na dwoje babka wróżyła.
     O tym, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia społecznego najlepiej świadczy obecność na dzisiejszej konferencji dr Joanny Ławickiej, u której zdiagnozowano zespół Aspergera.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nie ma nie grzecznych dzieci są tylko nie wychowane..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 7
  Jaki(2017-11-10)
 • @Jaki - Apropos niewychowanych - mogli zaprosić moich sąsiadów- bo smarkacze rządzą rodzicami a ci się jeszcze kajają że uwagę gnojkowi zwracają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2017-11-10)
 • Kolejna konferencja humanistycznego skrzydła szkoły wyższej pwsz. Dawniej dyskusje na takie tematy prowadziło się w sklepie. Druga rzecz, więcej takich mądrości dajcie sobie wtłaczać w głowy, jak to państwo opiekuje się naszymi dziećmi i czuwa nad ich zdrowiem umysłowym, a nie obejrzycie się jak będziecie mieli pod nosem rodzime jugendamt. Takie "teorie" służą w odpowiednim przygotowaniu ludzi, by wtedy nie pisnęli słówkiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 6
  AGall(2017-11-10)
 • Chyba nigdy nie było co dane zobaczyć dziecko z autyzmem czy też zespołem aspergera . Rzeczywiście są to dzieci niegrzeczne- Ale to nie wina rodziców. Bardzo często choroba spowodowana jest krwiakiem w macicy podczas ciąży, odklejeniem się łożyska lub lekkim niedotlenieniem w życiu plodowym. Mózg dziecka funkcjonuje inaczej, dziecko jest dużo wrazliwsze na bodźce zewnętrzne i często reaguje krzykiem lub agresja. Ale cebulakowi elblongowi łatwo wszystko wrzucić w jeden wór.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  Nielubiecebulakow(2017-11-10)
 • Panie autorze tego artykułu czy nie sądzi Pan że "Niegrzeczne dzieci" to chyba nie pasuje do dzieci upośledzonych? wręcz Je obraża. Dziwię się nauczycielom i reprezentantom placówek integracyjnych że na to pozwalają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 9
  (2017-11-10)
 • a umiesz czytać ze zrozumieniem ? widzisz nawias przy określeniu (nie)grzeczne,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2017-11-11)
 • ...to nie Redakcja... taki był po prostu tytuł konferencji:) wyluzujcie troche....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  Mao(2017-11-11)
 • dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i adhd nie są upośledzone umysłowo a wręcz przeciwnie są bardzo inteligętne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2017-11-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM