UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

In vitro budżetu obywatelskiego nie wygra

 
Elbląg, In vitro budżetu obywatelskiego nie wygra
(fot. Wikipedia, Jeffrey M. Vinocur)
Reklama

Jedna z elblążanek zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt finansowania z miejskiej kasy... zabiegów in vitro. Urzędnicy nie dopuścili go pod głosowanie, uzasadniając decyzję opinią prawną, który wskazuje na brak pozytywnej opinii w tej sprawie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów samorząd, który chce realizować jakiekolwiek programy zdrowotne, musi uzyskać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. W przypadku wnioski złożonego do budżetu obywatelskiego w sprawie zabiegów in vitro, złożonego przez jedną z elblążanek i popartego podpisami innych mieszkańców, miasto o taką opinię nie wystąpiło. Dlaczego?
       - Żeby miasto Elbląg mogło realizować jakikolwiek program medyczny, przedtem musi zdiagnozować potrzeby zdrowotne mieszkańców. W przypadku procedury in vitro takiej diagnozy nie ma. Wniosek mieszkanki Elbląga jest zbyt mały, aby można było na jego podstawie sporządzić projekt – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Po sporządzeniu diagnozy dopiero następnym krokiem jest opracowanie programu i uzyskanie opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
       Urzędnicy wskazują także, że taki program nie może być realizowany z Budżetu Obywatelskiego. Dlaczego? Ponieważ nie mieści się w definicji inicjatywy ogólnomiejskiej.
       „...Za inicjatywy ogólnomiejskie, zgodnie z zasadami BO, należy rozumieć działania na obszarze całego miasta, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Elbląga i które mogą być realizowane w formie inwestycji oraz działań o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i sportowym” - czytamy w opinii prawnej, którą posiłkowali się miejscy urzędnicy.
       - Dodatkowo z proponowanego działania nie będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy – dodaje Joanna Urbaniak.
       Czy miasto przeprowadzi badania, żeby sprawdzić, czy mieszkańcy Elbląga potrzebują procedury „in vitro”? By móc w przyszłości opracować program i finansować go z miejskiego budżetu, jak to robią niektóre samorządy w Polsce? To już pytanie do władzy, która zostanie wybrana w nadchodzących wyborach samorządowych (21 października).
       Jak jest w innych miastach? Nad in vitro w budżecie obywatelskim nie można było głosować np. w Krakowie. W budżecie obywatelskim w Płocku procedurę in vitro dopuszczono do głosowania i sami mieszkańcy opowiedzieli się, aby na ten cel nie przeznaczać samorządowych pieniędzy.
      
       W Elblągu głosowanie nad budżetem obywatelskim rozpocznie się 24 września i potrwa do 21 października. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Elbląg to zacofane miasto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 10
  (2018-09-17)
 • Budżet obywatelski powinien służyć wszystkim (a w każdym razie jak największej grupie mieszkańców), a nie jednej osobie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 16
  ......(2018-09-17)
 • Liczba elblążan maleje, warto więc o takie zezwolenie i dopuszczalnośc zabiegać !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 14
  (2018-09-17)
 • kiedyś mieliśmy bolszewizm czerwony, teraz mamy katolicki - i jakoś różnicy nie widzę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 10
  AMalejużniekoniecznie(2018-09-17)
 • Dopóki w Radzie Miejskiej najwięcej mają do powiedzenia ludzie Jarosława, dopóty nie warto wspominać o inicjatywach społecznych o jakich ma on złe zdanie bo oni sami nie mogą myśleć a jeśli myślą to nie wyrażają swoich myśli głośno. Jest tylko jedno i słuszne zdanie i jest to zdanie Jarosława. Swoją drogą podziwiam dyscyplinę w partii choć jestem jej zagorzałym przeciwnikiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 7
  (2018-09-17)
 • Jakby zgłosił Turlej to na 100% by przeszło in vitro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 6
  video (2018-09-17)
 • RobertKoliński Choć działanie jak najbardziej słuszne i potrzebne, to jednak niestety w tym przypadku miejscy urzędnicy mają rację - podobne pomysły finansowania in vitro z BO upadały w wielu miastach w Polsce (wiem, bo akurat monitorujemy tę sprawę jako Razem) właśnie z powodu urzędniczych wykrętów i niechęci prawicowych radnych, głównie PiS. Trzeba jednak zaznaczyć, że procedura in vitro doczekała się finansowania ze środków samorządowych, tj. z budżetu miejskiego lub wojewódzkiego, w wielu miejscach w Polsce - tak stało się np. w Łodzi, Gdańsku, Bydgoszczy, Częstochowie, Poznaniu, Sosnowcu czy Warszawie. Jedynym wyjściem dla par, które chciałyby skorzystać z tej procedury w Elblągu jest w chwili obecnej niestety tylko udział w wyborach i przegłosowanie wstecznych, reakcyjnych sił prawicy, która spełniając żądania zacofanych religiantów kościelnych nie chce zgodzić się na finansowanie tego potrzebnego, bezpiecznego, medycznego zabiegu dla obywatelek/li.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 8
  RobertKoliński(2018-09-17)
 • Widzę zeże kilka niewygodnych komentarzy zostało usunietych. I to ma być ta wasza wolność slowa?? Tylko stronnicy myślący podobnie jak admin portelu mają coś do powiedzenia. Brawo wy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  Alein(2018-09-17)
 • @Alein - NIE dla in vitro!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 10
  (2018-09-17)
 • @AMalejużniekoniecznie - Jesteś daltonistą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  (2018-09-17)
 • Dzisiejsze ludzie żrą byle co, garściami jedzą tabletki, trują się papierochami i wódką wożą się wozami i przez to nie mogą spłodzić dzieciów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 13
  (2018-09-17)
 • Chinczycy juz maja sztuczne nasienie,bardzo wydajne I agresywne,tak ze instykty macierzynskie kobiet beds zaspakajane prawie w 100% a my faceci bedziemy niepotrzebni ,tak ze odpada nam sprawa alimentow ( bardzo tanie), spelnianie co noc obowiazkow z ta sama kobieta ,molestwanie,prosby itp cyklista garbusiarz pozdro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 12
  Zbyszek 1(2018-09-17)
Reklama