UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jedyny taki program na świecie stworzony przez elblążan!

 
Elbląg, Martyna z tatą i instruktorką Agnieszką Bariatien podczas ćwiczeń z nurkowania
Martyna z tatą i instruktorką Agnieszką Bariatien podczas ćwiczeń z nurkowania (fot. archiwum prywatne)
Reklama

Nurkowanie to nie tylko wspaniała przygoda, lecz przede wszystkim terapia osób niepełnosprawnych. Do niedawna rehabilitacja poprzez nurkowanie obejmowała wyłącznie osoby z niepełnosprawnością fizyczną. Wkrótce dzięki nowemu programowi, stworzonemu przez elbląskich instruktorów, nurkować będą także osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Regulaminy największej na świecie organizacji nurkowej szkolącej osoby niepełnosprawne HSA (Handicapped Scuba Association) mówią o wykluczeniu osób niepełnosprawnych intelektualnie z tej aktywności. Rehabilitacja poprzez nurkowanie dotyczyła do tej pory wyłącznie osób z niepełnosprawnością ruchową: osób na wózkach, porażonych czterokończynowo, niewidomych czy niesłyszących. Dziś wiele się w tym obszarze zmieniło i to dzięki pracy elbląskich instruktorów nurkowania, którzy opracowali pierwszy na świecie program pracy pod wodą z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
       Zaczęło się zupełnie niewinnie. Trzy lata temu niepełnosprawna Martyna pływała regularnie na elbląskim basenie. W tym samym czasie ze swoimi kursantami ćwiczył elbląski instruktor nurkowania Adam Kozakiewicz. Dziewczynka nie mogła oderwać od nich oczu. - Martyna szybko nauczyła się pływać i zaczęła interesować się innymi sportami związanymi z wodą – mówi mama Martyny Sylwia Ostręga. - Nie wiedzieliśmy jednak, czy nurkowanie będzie możliwie, bo Martynka jest osobą niepełnosprawną intelektualnie. Po pewnym czasie zapytaliśmy się, czy córka może choć na chwilę wziąć automat i wejść pod wodę. Z czasem założyła sprzęt, zanurzyła się i nauczyła oddychać pod wodą.
       - Gdy tata Martyny podszedł do mnie i zapytał, czy Martyna będzie mogła zanurkować, na początku powiedziałem, że raczej to niemożliwe, bo nie było żadnej podstawy prawnej, by z takimi osobami nurkować – mówi Adam Kozakiewicz.
       Dziś Martyna świetnie radzi sobie pod wodą, a co najważniejsze dzięki nurkowaniu zmieniła podejście do otaczającego ją świata. – Przede wszystkim otworzyła się emocjonalnie, a osoby niepełnosprawne intelektualnie mają blokadę w kontaktach z ludźmi – mówi mama Martyny. - Kiedyś rozmowa z obcą osobą, to był temat tabu. Kompletnie nie chciała rozmawiać, była bardzo zamknięta w sobie. A teraz gdy się dowie, że ktoś nurkuje, otwiera się natychmiast! Mieliśmy nawet taki przykład z panią doktor. Na początku nie chciała dać się jej zbadać, ale gdy dowiedziała się, że ona nurkuje, wszystko dała ze sobą zrobić.

  Elbląg, Nurkowanie da osobom niepełnosprawnym umysłowo poczucie - i jest to główny cel rehabilitacji - że robią coś, czego nawet osoby sprawne nie są w stanie wykonać - mówi Adam Kozakiewicz, autor programu
Nurkowanie da osobom niepełnosprawnym umysłowo poczucie - i jest to główny cel rehabilitacji - że robią coś, czego nawet osoby sprawne nie są w stanie wykonać - mówi Adam Kozakiewicz, autor programu (fot. Anna Dembińska)


       - Martyna przede wszystkim zrehabilitowała się społecznie – potwierdza przemianę dziewczynki Adam Kozakiewicz. - Wcześniej w ogóle nie nawiązywała kontaktu z otoczeniem. Dziś jest głośna, praktycznie do wszystkich się odzywa. A gdy się dowie, że ktoś jest nurkiem, rozmawia z nim jak ze swoim.
       - Dla Martyny nurkowanie to drugie życie. Dla niej to coś niebywałego, ona to uwielbia! Ona nurkowanie kocha, to jest jej miłość! – mówi z radością mama niepełnosprawnej dziewczynki.
       Stworzony przez elbląskich nurków program wypracowujący zasady nurkowania z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie zostanie wkrótce poddany pod głosowanie. Wszystko wskazuje na to, że zostanie zaakceptowany i wrzucony w standardy organizacji nurkowej KDP CMAS. Jest to jedyny taki program na świecie.
       – Cała ta praca nie byłaby możliwa bez pomocy wielu życzliwych ludzi – mówi Adam Kozakiewicz. – Wielkie podziękowania kieruję do instruktorów i lekarzy, którzy tworzyli ze mną ten program, pracując za darmo i poświęcając swój cenny czas i sprzęt. Podobne podziękowania należą się dyrektorowi basenu Dolinka oraz basenu MOSiR. Oni zawsze wyciągali do nas pomocną dłoń, pomagali nam, wychodzili naprzeciw naszym prośbom i pomysłom – dodaje elbląski instruktor i podkreśla ogromną wagę nowego programu. – Nurkowanie da osobom niepełnosprawnym umysłowo poczucie - i jest to główny cel rehabilitacji - że robią coś, czego nawet osoby sprawne nie są w stanie wykonać. I to poczucie da nam płaszczyznę do tego, by zbudować w nich pewność siebie i rozwijać ich normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • HSA jako organizacja z dluhim stazem nie podjela takich dzialan i tu odpowiedz sama sie nasówa! Kazda organizacja to grupa ludzi majaca swoj program, rejestrujaca dxialalnosc jako organizacje szkoleniową i ciagnąca kase. Wszystko mozna zrobic dla wyciagniecia kasy, nawet stworxyc program dla osob c Alkowicie sparalizowanych. Dziekuje ale moj mąz jest instruktorem i wiem ile problemow jest z osobami zdrowymi a dopiero chorymi umyslowo, Panie Kozakiewicz a co z avatarem, tam nie wyszlo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 11
  lwona(2015-12-27)
 • HSA jako organizacja z dluhim stazem nie podjela takich dzialan i tu odpowiedz sama sie nasówa! Kazda organizacja to grupa ludzi majaca swoj program, rejestrujaca dxialalnosc jako organizacje szkoleniową i ciagnąca kase. Wszystko mozna zrobic dla wyciagniecia kasy, nawet stworxyc program dla osob c Alkowicie sparalizowanych. Dziekuje ale moj mąz jest instruktorem i wiem ile problemow jest z osobami zdrowymi a dopiero chorymi umyslowo, Panie Kozakiewicz a co z avatarem, tam nie wyszlo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 14
  lwona(2015-12-27)
 • voophroo Pani Iwono, skoro praca "nawet ze zdrowymi" jest problemem to proszę zająć się czymś innym, np. rękodziełem, wypiekami itp. A na początku proponuję kurs ortografii, interpunkcji. Proszę najpierw w siebie zainwestować a dopiero później mówić innym co mają robić ze swoim życiem. Z pani komentarza wnioskuję że tak do końca zdrowa to pani też raczej nie jest, więc może zamiast sączyć swój jad na innych, ponurkuje sobie pani z mężem tak dla lepszego samopoczucia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  voophroo(2015-12-28)
 • Tak dla ścisłości, to HSA rutynowo szkoli osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi. Decyzję podejmuje lekarz. Szkolenie przebiega według adekwatnych do niepełnosprawności procedur. Szkolić osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi (po pozytywnej opinii lekarza) ma prawo każdy instruktor HSA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Maksymilian(2015-12-29)
 • AdamKozakiewicz Pani Iwono, pierwszą część Pani wypowiedzi pozwolę sobie zostawić bez komentarza, bo chyba Voophroo wyczerpał/wyczerpała temat. Jeśli chodzi o Avatar, to nie bardzo rozumiem co oznacza pytanie „…nie wyszło” Bo kiedy można powiedzieć, że stowarzyszenie… wychodzi? Nasze stowarzyszenie działa i miewa się dobrze . Myślę, że nie zmieni się to nawet jeśli będzie aktywizować choćby jedną tylko Martynę  bo jego forma nie jest i nigdy nie była komercyjna. Mimo wszystko dziękuję za komentarz, bo każdy głos jest ważny… najgorsza jest obojętność, a swoją drogą zapraszam Panią i Pani męża na nasze zajęcia, bo można na nich nabrać naprawdę zupełnie innego spojrzenia na temat nurkowania. Maksymilianie, dziękuję też za twój głos, choć nie do końca mogę się z Toba zgodzić. Sam jestem instruktorem HSA i faktem jest, że nie ma żadnego standardu pozwalającego na szkolenie osób z niepełnosprawnością umysłową, tak jak i nie ma organizacyjnej adekwatnej procedury, o której wspominałeś. Cieszę się oczywiście, że są osoby, które to robią i lekarze którzy kwalifikują do nurkowania osoby dotknięte niepełnosprawnością intelektualną i to jest w tym wszystkim najważniejsze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  AdamKozakiewicz(2015-12-31)
 • Wg prawa kazda osoba bez konczyn moze skonczyc kurs w normalnej organizacji i niepotrzebny jest hsa. Prawo nie zabrania ani nikt inny nie zabroni nurkowac czy ksztalcic sie w kazdej innej organizacji.Rowniez. nasze prawo nie wymaga zadnych zaswaidczen lekarskich dla osob ubiegajacych sie o kurs w prywatnych organizacjach tj. Cmas,padi,psai,iantd,ttd,sdi.... To.zwykla ochrona przed zmoczeniem tylka w razie wypadku podczas szkolenia. Rozporzadzenie ministra sportu.....itd jasno to okresla.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Jacek M(2016-01-09)
 • Dla mnie niech ich topia chociaz oszczedzimy na zasilkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  Maslany(2016-01-09)
Reklama