UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest taka szkoła..., czyli 70 lat I LO

 
Elbląg, Adrianna Adamek-Świechowska jest autorką okolicznego albumu z okazji 70-lecia szkoły
Adrianna Adamek-Świechowska jest autorką okolicznego albumu z okazji 70-lecia szkoły (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Już w sobotę absolwenci i kadra pedagogiczna I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu będą świętować 70-lecie szkoły. Jubileusz uświetni nie tylko gala, bal i spotkania po latach, ale także wyjątkowa publikacja, która ma wywołać wiele wspomnień.

O publikacji „Jest taka szkoła” z okazji 70-lecia I LO w Elblągu rozmawiamy z jej autorką dr Adrianną Adamek-Świechowską, absolwentką szkoły, obecnie nauczycielką języka polskiego.
       Adrianna Adamek-Świechowska: - To publikacja w dużej mierze ilustracyjna, zawiera zdjęcia zgromadzone w archiwach szkolnych i prywatnych z różnych czasów. Są też najważniejsze, czyli związane z patronem Juliuszem Słowackim, kultywowaniem rocznic jego urodzin i śmierci, ze specjalnymi uroczystościami szkolnymi, czyli Juliuszkami. Nie zabrakło fotoreportaży z wyjazdów na spotkania szkół imienia Juliusza Słowackiego w Polsce, na Ukrainie, w Czechach, a także z olimpiad, konkursów, matur, wyjazdów turystycznych. Nawet zdjęcia z wykopków ziemniaków czy buraków, w których dawniej młodzież uczestniczyła.
      
       - Wybór był zapewne trudny. Z wielu zdjęć wybrać te najlepsze...
      
- Mieliśmy już wcześniej bank zdjęć zgromadzony na potrzeby 65-lecia szkoły, z nich wybierałam te do publikacji. Wszystkich niestety nie dało się zamieścić. Wybrałam moim zdaniem najlepsze, które łączą przeszłość z teraźniejszością. To jest taka wybiórcza podróż przez dzieje szkoły, ale oddająca ich pełen obraz.
      
       - Czy każdy absolwent, który weźmie udział w sobotnich uroczystościach, otrzyma to wydawnictwo?
      
- Tak, jest w pakiecie z innymi gadżetami z okazji jubileuszu.
      
       - To wydawnictwo ma być początkiem większego projektu. Proszę o nim opowiedzieć...
      
- Mam nadzieję, że ta publikacja ożywi wspomnienia innych, zachęci do odszukania dokumentów, pamiątek, zdjęć, co przyczyni się w przyszłości do powstania wymarzonej - nie tylko przeze mnie - kronikarskiej monografii. Mam nadzieję, że do końca roku uda nam się zebrać wspomnienia wielu osób na temat naszej szkoły. Liczymy na obszerne prace, by pokazać jak najszerzej życie szkoły na przestrzeni lat. Dołączymy do nich wspomnienia osób, których już nie ma z nami, a które dzieliły się swoimi historiami przy okazji 50-lecia szkoły, a więc 20 lat temu...
      
      
       Program obchodów 70-lecia I LO w Elblągu
      

       Piątek, 13 października
       godz. 13 – uroczysta msza święta w Katedrze św. Mikołaja
      
       Sobota, 14 października
       godz. 10 – Jubileuszowa Gala w Teatrze im. A. Sewruka
       godz. 13 – spotkania absolwentów w szkole, otwarcie wystawy zdjęć z wypraw szkolnych „Pogorią”
       godz. 19 – bal absolwenta
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym jubileuszu 70-lecia szkoły
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • To może z okazji takiego jubileuszu szkoła doczeka się remontu boiska sportowego. Obecnie to tragedia i wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 0
  Uczę (2017-10-11)
 • To już nie ta szkoła co kiedyś, szkoda jej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 5
  (2017-10-11)
 • @Uczę - Może warto by było, zgłosić do budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2017-10-11)
 • gratulacje za publikacje i organizacje zjazdy absolwentow, bylem organizatorem pierwszego zjazdu. Jestem rozgoryczony, bo to nieprawda, ze szanuje sie wspomnienia absolwGentow zbiera dokumenty od absolwentow. Kilka lat temu odmowiono mi przyjecia po zmarłym Damianie Gawrychu dokumentacji załozonej przez niego szkolnej gazetki " Galimatas ", ktorej bylem red naczelnym po Daśku. Ryszard Klim owczesny szef tow. milosnikow szkoly nazwał "Galimatias" szmatławcem / mimo nagrodzonym w ogolnopolskich konkursach, a mnie redaktora tv, autora 6 publikacji ksiażkowych, w tym o mojej szkole I LO redaktorem od Swierszczyka - zaniechałem współpracy wtedy ukochaną szkoła- tym bardziej, ze w szkolnym muzeum są tylko jakies nikłe wzmianki o "Galimatiasie", żona Gawrycha spaliła archiwum skrzetnie zbierane przez 30 lat przez Daśka/ nie dziwię sie/, a Klima nazwała słusznie chamem i gnojkiem. O mnie mozecie przeczytać w google, może sie przyda do zbiorów szkolnych sympatycznej z wyglądu autorki albumu. Mieczyslaw Kurnatowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2017-10-11)
 • czar tej szkoły dawno już minął, teraz to tylko szarzyzna i przeciętność, zarówno wśród uczniów, jak i, przede wszystkim, nauczycieli. Zeszło tam wszystko na psy. Tyle w temacie jubileuszu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  kreciol(2017-10-11)
 • Oby tylko PiS nie przeniosło szkoły na drugi koniec kraju a w to miejsce moze powstacć międzynarodowe liceum dla obcokrajowcow.70 lat to niebezpieczna historia sięga PRL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  Janek13(2017-10-11)
 • Szanowny Organizatorze Pierwszego Zjazdu Absolwentów, Panie Mieczysławie! Przykro mi z powodu straty dokumentacji, dotyczącej szkolnej gazetki "Galimatias". Uważam, że nie nastąpiła niepowetowana szkoda. Nie można szkolnej gazetki określać mianem "szmatławca". Każdy przejaw twórczości szkolnej jest cenny, tym bardziej, gdy przybiera wymiar społeczny, czyli formę "gazety". To unikalny przejaw aspiracji i zdolności uczniowskich, wart upamiętnienia. Nie wiem, kiedy doszło do odmowy przyjęcia archiwum przez wymienioną przez Pana (nieznaną mi) osobę. Zapewniam jednak, że spotkałaby się ta dokumentacja z przychylnym zainteresowaniem Szkolnej Biblioteki - która gromadziła szkolne gazetki - zanim powstało Szkolne Muzeum. Wszelkie zaś dokumenty z życia szkolnego są bardzo mile widziane w archiwum tego Muzeum Tradycji Szkoły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  A.A.-Ś.(2017-10-12)
 • Poprawka: Szkoda, że nastąpiła niepowetowana strata. /wdarło się niepotrzebnie do zdania ''nie''/.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  A.A.- Ś.(2017-10-12)
 • To już jutro! Hurrra!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jupi(2017-10-13)
Reklama