UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Leśny system alarmowy (Opowieści z lasu, odc. 135)

 
Elbląg, Sójka
Sójka (fot. Mrs Brown, pixabay)
Reklama

W lasach nikt nie rozwija kabli, nie podłącza czujników i sygnałów alarmowych. Skąd wiec zwierzęta wiedzą, że nadchodzi niebezpieczeństwo?

Wśród zwierząt są takie, które są bardziej czujne i te mniej uważne, a także takie, które w razie niebezpieczeństwa potrafią się niemal bezszelestnie ukryć.
       - Są też takie, które gdy tylko zauważą jakiekolwiek niebezpieczeństwo, potrafią wszcząć niezły alarm. W ten sposób ratują życie innym mieszkańcom lasu - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Do takich zwierząt należą właśnie sójki. Są to średniej wielkości ptaki o bardzo kolorowym upierzeniu, z dość łatwym do rozpoznania jasno błękitnym lusterku, pokrytym czarnymi paskami, znajdującym się na wierzchniej stronie skrzydła -opowiada leśnik.
       Sójki należą do rodziny krukowatych. 
       - Są więc inteligentne oraz - pomimo bardzo hałaśliwej natury - prowadzą dość skryte życie - opowiada Jan Piotrowski. - Większość czasu spędzają w koronach drzew, w lasach, parkach, ale także na miejskich skwerach. Latają dość nieporadnie, więc raczej nie spotkamy ich szybujących na niebie. 
       Sójki przez leśników są bardzo cenione. 
       - Przed zimą gromadzą zapasy, przy czym najchętniej zabierają żołędzie, które chowają w różnych miejscach, głównie na ziemi, pod mchem przy kamieniu czy spróchniałym pniu - wyjaśnia leśnik. - Do swoich zapasów sięgają dopiero, gdy pod koniec jesieni lub zimą zaczyna brakować pokarmu. 
       Wtedy okazuje się, że świetnie odnajdują swoje żołędzie. Nie przeszkadza im w tym nawet śnieg. - Nie są jednak w stanie znaleźć wszystkich posadzonych dębowych nasion, dzięki czemu z części z nich na wiosnę wyrastają młode dęby - uzupełnia leśnik.
       Sójki to ptaki, które chętnie pozostają w naszym kraju na zimę, jednak w sytuacji, gdy ciężko im się wyżywić, podejmują wędrówkę. - Często odbywa się to dość późno,  dzięki czemu zyskały sławę długo zbierających się do podróży - dodaje Jan Piotrowski. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama